recipisa in format pdf pentru e-factura transmisa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
predav138
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mar 19, 2010 12:00 am

recipisa in format pdf pentru e-factura transmisa

#1 Mesaj de predav138 »

Buna seara!

Este vre-o posibilitate de a lista o recipisa in format pdf(gen cele de la declaratii fiscale) pentru e-factura transmisa?
Pun aceasta intrebare pentru a nu mai face capturi de ecran pentru raspunsurile primite pentru facturile transmise!
Multumesc mult!

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: recipisa in format pdf pentru e-factura transmisa

#2 Mesaj de chirigiui509 »

Capturile de ecran (în acest caz) pot constitui un început de dovadă dar nu răspund cerințelor legale în materie. Exemplarul original al facturii electronice se consideră fişierul de tip XML însoţit de semnătura electronică a Ministerului Finanţelor (marca temporală de la ANAF).
Pentru a îndeplini elementele de formă și fond, opinez că ar fi suficientă păstrarea celor două fișiere amintite mai sus.
Cu privire la modalitatea de păstrare/arhivare, sunt de acord că discuția merită aprofundată. Proiecția este una pe termen lung și o corectă pregătire a domeniului se impune cu celeritate.
Dacă scopul capturilor de ecran era cu privire la beneficiari, cred că metoda de comunicare ar trebui să fie diferită poate o transmitere a tripletei e-factura compusă din fișierul XML, marca temporală ANAF și un PDF continand "forma inteligibilă" a acesteia.

O posibilă dezvoltare a subiectului ar putea fi făcută dacă ne dați mai multe detalii.

predav138
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mar 19, 2010 12:00 am

Re: recipisa in format pdf pentru e-factura transmisa

#3 Mesaj de predav138 »

Capturile de ecran le-am salvat -considerandu-le recipise- intr-un folder nou creat in acelasi director
in care sunt salvate xml si pdf-urile e-facturilor transmise si primite (ca si masura de siguranta in plus)
Multumesc mult pentru raspuns!
Va doresc o seara buna!

Scrie răspuns