Inregistrare contract de participatiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sacuis
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 11:22 am

Inregistrare contract de participatiune

#1 Mesaj de sacuis »

Buna ziua!

Pentru un contract in participatiune dintre o PJ adm si o PF secund, cum se inregistreaza cheltuiala cu CASS pt PF si cum se declara in D112 ? Daca ma poate ajuta cineva :D

Va multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inregistrare contract de participatiune

#2 Mesaj de pinteae »

Daca este vorba de o asociere in participatiune, pentru castigul realizat de catre asociatul PF, obligatiile declarative ii revin acestuia, nu PJ.
Nu inteleg de ce ai inregistra prin D112 obligatiile datorate de catre PF catre buget. PF nu are calitatea de salariat.
PF trebuie sa-si depuna declaratia unica pentru veniturile respective.
Eugen Pintea

sacuis
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mai 06, 2016 11:22 am

Re: Inregistrare contract de participatiune

#3 Mesaj de sacuis »

Buna ziua!

Multumesc frumos pt raspuns.
Intr-un curs de la CECCAR am vazut despre declararea obligatiilor PF prin D112 insa nici mie nu mi se parea tocmai okay, tot prin DU am zis si eu ca trebuie. De aceea am zis sa intreb sa mai vad si alte pareri :)

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Inregistrare contract de participatiune

#4 Mesaj de szaszs »

buna ziua, in urma unei asocieri intre o PJ platitoare de TVA (face investitia) si o PF (aduce terenul), PF primeste 1 apartament din casa construita in schimbul terenului, se plateste TVA la transferul proprietatii acestui apartament?
multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Inregistrare contract de participatiune

#5 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, da. Potrivit Codului fiscal, PJ (in cazul de fata), are obligatia privind calculul si plata TVA la buget.
Eugen Pintea

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Inregistrare contract de participatiune

#6 Mesaj de kalapism »

Buna ziua.
Am o societate comerciala de activitati artistice care in baza unui ctr de participatiune cu persoane fizice organizeaza un concert.
Fiecare persoana contribuie cu o cota parte ptr eveniment.
La sfarsit fac un decont de cheltuieli proportional fiecarei persoane cu cat e trecut in ctr.
Profitul se repartizeaza la fel.
Si acum nelamuririle mele. Eu trebuie sa ii retim impozitul la sursa si sa il virez la stat ptr banii careia i se cuvin si el are obligatia de a depune decl unica ptr calcul cass?
Societatea este pe impozit pe venit, ea ca plati impozitul ptr toate incasarile din acest eveniment? Acest impozit nu se imparte la decontul participantilor? Este doar cheltuiala societatii?
Va multumesc si sper ca m-am exprimat bine 🤦🏽‍♀️

Scrie răspuns