Declaratia 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Declaratia 390

#1 Mesaj de barbur993 »

Salut! nu am mai avut aceasta problema, achizitie intracomunitara, factura inregistrata cu taxare inversa, nu se preia pentru D390. Am reverificat furnizorul, am devalidat/validat factura, am verificat versiunea Saga, acelasi rezultat. Aveti vreo solutie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 390

#2 Mesaj de tomac »

Pentru a se prelua în D390:
1. factura se va opera în intrări-valută sau ieșiri valută.
2. furnizorul sau clientul se vor crea corect selectându-se la țară codul de țară al acestuia - cod de țară ce este necesar să fie al unei țări membre UE.
3. factura de intrări se va opera pe tip "T" și în partea de detalii va avea setată cota de TVA aferentă achiziției și implicit valoarea TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Re: Declaratia 390

#3 Mesaj de barbur993 »

Absolut, oricum colaboram cu furnizorul respectiv de ani de zile, am avut n facturi si problema nu a mai existat, exclus sa fi omis vreun pas din cei 1-3 si cum am spus am reverificat furnizorul in ecranul furnizori, acum dupa raspunsul dvs am sters si refacut factura, se intampla acelasi lucru, cand incerc actualizarea in ecranul D390 nu se incarca factura in declaratie. In fine, cred ca am sa sun si la tehnic, poate e ceva care nu are legatura cu operarea. Multumesc oricum!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 390

#4 Mesaj de tomac »

Re-verificați țara.
Intrați la furnizori, apăsați modific. Selectați o altă țară și salvați. Apăsați iarăși modific și selectați țara corectă, apoi salvați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns