E-TRANSPORT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
colanc453
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 25, 2017 2:55 pm

E-TRANSPORT

#1 Mesaj de colanc453 »

Buna seara dragi colegi si la multi ani!
Am o societate care importa bunuri din Ucraina.Acestea depasesc 500kg si 10000lei. Din cate inteleg din ordonanta, ar trebui declarate in e-transport chiar daca nu sunt bunuri cu risc fiscal.
Aveti astfel de situatii? M-ar ajuta cateva pareri .Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#2 Mesaj de tomac »

Nu se pot declara momentan alte bunuri decât cele cu risc fiscal. Ceea ce spuneți despre greutate și valoare este la procedura legată de bunuri cu risc fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

timisa
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#3 Mesaj de timisa »

Dl Tomac nu mai induceti in eroare, de la 01.01.2024 e transport devine obligatoriu nu doar pt cele cu risc fiscal .
OUG 115/15.12.2023 a adus cateva modificari prevederilor referitoare la obligatia de raportare in RO e-Transport. Prevederile actualizate sunt prezentate mai jos.
Prin Sistemul RO e-Transport sunt monitorizate urmatoarele tipuri de transport:
a) transporturile rutiere pe teritoriul national ale bunurilor cu risc fiscal ridicat si
b) transporturile rutiere internationale de bunuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#4 Mesaj de tomac »

timisa, înainte de a posta, citiți ce am scris. Aparent nu înțelegeți ceea ce am scris eu. De ce aveți impresia că am scris că nu ar fi obligatoriu?! Unde am scris eu că nu este obligatoriu?
Credeți că nu știam de OUG 115/2023? Știam. Iar modificarea aia nu e de la 01/01/2024 ci este de la 15/12/2023. Eu am spus că din program, la acel moment, nu se putea genera notificare e-transport decât pentru bunuri cu risc fiscal. Dar dumneavoastră ați ales să înțelegeți altceva.
Postarea asta de aici - https://www.sagasoftware.ro/inceput-de-an-2024/ explică și ce neclarități am eu legat de acea modificare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barbun798
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 11, 2016 5:27 pm

Re: E-TRANSPORT

#5 Mesaj de barbun798 »

Nu pot accesa E transport in cazul in care ma loghez in Saga Web de pe un alt dispozitiv pe care nu am instalat programul Saga C . Stie cineva de ce ? Ma gandeam ca daca migrez societatea in Saga WEb voi putea face in E transport de pe orice dispozitiv . Ce pot face in acest caz ? Multumesc .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#6 Mesaj de tomac »

Momentan, e-Transport nu este migrat în web. Este disponibil doar în versiunea de desktop.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

timisa
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#7 Mesaj de timisa »

Dl Tomac, imi cer scuze ! Am interpretat eu gresit raspunsul postat de dvs. :oops:
Cu stima si ganduri bune !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#8 Mesaj de tomac »

@timisa - este în regulă.
În ultima vreme nervii unora sunt întinși la maxim se pare, iar eu ajung să devin țap ispășitor pentru te miri ce și mai ales fără să pricep de ce :))))
Pe blog am fost luat la rost de zici că ce spun eu este literă de lege și nu o opinie :)
Aici, pe forum, am fost luat cu expresii de tipul "capisci?!" de zici, la fel, că eu sunt un fel de capo di tutti capi sau gică contra :)
Pe Facebook am dat mute deja la unele persoane. Care au ajuns să-mi scrie degeaba că nu am nici cea mai mică notificare legată de ce scriu. Pasul următor este să-și ia block. Motivul este că au abuzat de bunăvoința mea. Dar sunt bine. Încep însă să îmi fac o listă și pentru forum cu persoane la care pur și simplu refuz să mai răspund la vreo postare. Dacă e jignitoare o șterg și gata. Dacă nu, o las acolo să răspundă cine vrea și poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

savulescul102
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 11, 2016 4:44 pm

Re: E-TRANSPORT

#9 Mesaj de savulescul102 »

tomac scrie: Vin Ian 26, 2024 7:39 pm timisa, înainte de a posta, citiți ce am scris. Aparent nu înțelegeți ceea ce am scris eu. De ce aveți impresia că am scris că nu ar fi obligatoriu?! Unde am scris eu că nu este obligatoriu?
Credeți că nu știam de OUG 115/2023? Știam. Iar modificarea aia nu e de la 01/01/2024 ci este de la 15/12/2023. Eu am spus că din program, la acel moment, nu se putea genera notificare e-transport decât pentru bunuri cu risc fiscal. Dar dumneavoastră ați ales să înțelegeți altceva.
Postarea asta de aici - https://www.sagasoftware.ro/inceput-de-an-2024/ explică și ce neclarități am eu legat de acea modificare.
Buna ziua,
Legat de e-transport pt importuri de bunuri fara risc fiscal (am citit postarile dvs) ...dar totusi ne puteti oferi un orizont de timp cand vom ptea solicita cod UIT prin intermediul saga c - desktop!
Va multumesc
Luciana S

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#10 Mesaj de tomac »

Și azi puteți obține. Problema nu este de a obține sau nu acel cod UIT.
Problema este dacă trebuie sau nu, pentru că, legal, procedura actuală este exclusiv pentru produsele cu risc fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#11 Mesaj de robut »

Buna seara,
daca vand marfa cu risc fiscal unui client care are depozitul langa firma mea (deci nu va exista nici un transport rutier) , trebuie sa declar in e-transport?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#12 Mesaj de tomac »

Nu, dacă nu există transport, nu există obligație de raportare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#13 Mesaj de robut »

Multumesc.

timisa
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#14 Mesaj de timisa »

Articolul 8 1 adaugat prin OUG 115/2023 extinde obligatia de declarare in sistem pentru toate transporturile internationale de bunuri, indiferent daca acestea sunt sau nu cu risc fiscal ridicat. Prin urmare, orice transport international de bunuri care intra in Romania trebuie declarat in sistem, inclusiv cele fara risc fiscal ridicat.
Extinderea obligativitatii de inregistrare in RO e-Transport: incepand cu data de 15 decembrie 2023 toate transporturile rutiere internationale de bunuri (inclusiv importuri, exporturi, achizitii intracomunitare si livrari intracomunitare) trebuie sa fie raportate in sistemul RO e-Transport, indiferent de valoarea sau de tipul bunurilor transportate.
In Saga C puteti obtine cod UIT prin generare notificare e-transport pentru orice bun doriti sa declarati cu NC-ul aferent .

sargsiang
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 07, 2020 11:49 am

Re: E-TRANSPORT

#15 Mesaj de sargsiang »

buna ziua
se genereaza codul UIT si pentru cei care achizitioneaza produse spre comercializare si sunt transportate din alte locatii interne?avem transport propriu
multumesc

Scrie răspuns