vanzare - avans imobil intre PJ

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

vanzare - avans imobil intre PJ

#1 Mesaj de cantacuzm »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema, cu care ma lovesc pentru prima oara.
O societate cumpara un imobil - apartament, nefinalizat inca, deci primeste si achita doar transe / facturi de avans, iar vanzarea propriu zisa se va finaliza la predarea imobilului.
In acelasi timp, societatea a gasit un client pentru acest apartament si s-a decis sa il vanda, cu un profit, evident. Deci voi face factura de avans catre client, cu tax.inversa. Atat cel care imi vinde, cat si cel care imi cumpara, sunt persoane juridice cu cod valid de TVA. Deci vorbim despre operatiuni cu taxare inversa atat la intrare cat si la iesire. Activitatea de baza nu este de agentie imobiliara sau dezvoltator, aceasta tranzactie are caracter ocazional.
Intrebarile sunt:
1. Am vreo treaba cu pro rata in acest caz? Nu m-am lovit niciodata de ea, doar am auzit de ea. In ce situatie trebuie sa aplic de fapt pro rata si cum o aplic, cum se vede in saga? Trebuie facut ceva suplimentar la ANAF?
2.Conturile 4093.analitic = 404 la intrare, pentru avans si 461 = 419.analitic la iesire sunt corecte?

Multumesc frumos! :)

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: vanzare - avans imobil intre PJ

#2 Mesaj de pomparaus »

Cum vinzi tu un apartament care nu e al tau inca, tu de fapt faci o promisiune de vanzare cu predare contract : aici e speta de avocat si notar.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: vanzare - avans imobil intre PJ

#3 Mesaj de cantacuzm »

Este validat de notar, toate actele sunt facute prin notar. Transferul de proprietate, intabulare, etc, la predare se poate face direct la client sau in doua etape, se pot ambele variante, am intrebat. Nu este inca VANZARE propriu zisa, ci AVANSURI.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: vanzare - avans imobil intre PJ

#4 Mesaj de cantacuzm »

Nu este nicio problema de legalitate, este incheiata o "promisiune bilaterala de V-C a bunului altuia" prin notar. Eu intrebam de niste detalii contabile cu care nu m-am mai intalnit. Multumesc in avans pentru ajutor.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: vanzare - avans imobil intre PJ

#5 Mesaj de pomparaus »

Nu vad ce sens are aici pro-rata si nici ce cauat 461 in monografie la vanzare in loc de 4111 - restul e ok.

cantacuzm
Mesaje: 12
Membru din: Lun Feb 01, 2021 6:04 pm

Re: vanzare - avans imobil intre PJ

#6 Mesaj de cantacuzm »

Multumesc frumos!

Scrie răspuns