efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

Mesaj
Autor
olteanc558
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 17, 2021 3:03 pm

efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#1 Mesaj de olteanc558 »

Buna ziua
Am un caz. Facturez prestari serv catre o societate din Estonia dar care are cif romanesc. Nu mi se transmite si imi da un pomelnic de erori.
[BR-AE-02]-An Invoice that contains an Invoice line (BG-25) where the Invoiced item VAT category code (BT-151) is "Reverse charge" shall contain the Seller VAT Identifier (BT-31), the Seller Tax registration identifier (BT-32) and/or the Seller tax representative VAT identifier (BT-63) and the Buyer VAT identifier (BT-48) and/or the Buyer legal registration identifier (BT-47).
[BR-RO-065]-Identificatorul de înregistrare fiscala a Vanzatorului (BT-32) si/sau Identificatorul de TVA al Vanzatorului (BT-31) si/sau Identificatorul de TVA al reprezentantului fiscal al Vanzatorului (BT-63) trebuie sa fie înscris.
#The Seller tax registration identifier (BT-32) and/or the Seller VAT identifier (BT-31) and/or the Seller tax representative VAT identifier (BT-63) shall be present.
Oare stiti cum trebuie procedat?
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#2 Mesaj de tomac »

Ați emis factură cu taxare inversă către cod fiscal de România dar care nu pare a fi și cod de TVA. De ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanc558
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 17, 2021 3:03 pm

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#3 Mesaj de olteanc558 »

tocmai ca am emis normal, nu cu taxare inversa. Am considerat ca si cum ar fi societate romaneasca. daca are cif nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#4 Mesaj de tomac »

Ce tip e folosit în ecranul ieșiri?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

blagal709
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 01, 2018 12:00 pm

Re: efactura transmisa catre o firma din Estonia care are cif romanesc

#5 Mesaj de blagal709 »

Sunt curios daca ati rezolvat problema. Daca da, cum? Primesc si eu aceeasi erori cu facturile emise catre Bolt, societate cu sediu in Estonia dar care are CUI romanesc!

Scrie răspuns