incasari prin POS Saga PS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrescum244
Mesaje: 56
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

incasari prin POS Saga PS

#1 Mesaj de petrescum244 »

Mai nou am inceput sa lucrez cu Saga PS!!!
Am preluat un II care are vanzari in numerar si prin POS.
Am introdus la iesiri - raportul Z cu suma totala din acea zi, pe fiecare gestiune.I-am dat incasare prin casa pentru suma care am incasat-o cash, restul sumei ramanad a se incasa prin banca, o data cu emiterea extrasului de la banca.
Nu am inteles jos unde apare butonul de incasare:casa/banca/pos, la ce serveste acest POS de jos la incasari?? Am incercat sa fac incasarea prin el, dar nu este ok. Suma nu mi apare pe niciunde in RIP. Daca fac incasarea prin banca totul e bine. Poate ca ar fi tb.sa procedez in alt mod!!!
Va rog daca puteti careva, dati mi si mie un indiciu.
Va multumesc anticipat!!!

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: incasari prin POS Saga PS

#2 Mesaj de gheorghei642 »

1. In "Fisiere">>> "Clienti ">>> creati un client, inscriind in coloana:
- Denumire .. Vanzari cu bon fiscal -AMEF;
- Cod fiscal .... CUI-ul I.I. ( cel din Cerificatul de inregistrare ONRC;
- Optional, in continuare, completati, coloanele cu Judet, Localitate, IBAN, ......;
2. Apoi, mergeti la "Operatii"sau direct F5. Se va deschide un ecran cu 3 panouri, iar in panoul din dreapta sus vedeti ca aveti un buton ..., apasati si completati IBAN-ul bancii selectand ca trip "Banca".
3. Treceti la "Operatii" >>>> "Iesiri", unde veti inregistra informatiile din Raportul zilnic emis de AMEF:
- in tabela de sus, elementele bonului fiscal, referitor la tip, numar. cod client, denumire, data ......, scadenta, tip operatie. Se salveaza.
- in tabela de detalii ( partea de jos) cu tip nedefinit, la denumire produs/serviciu ... Vanzari marfuri cu bon fiscal si completati coloanele din ecran, apoi salvati.
4. Validati inregistrarea.
5. Apoi apasati butonul " Incasare ". Se afiseaza detaliile incasarii, unde veti opera cu Casa implicit daca RZ nu contine vanzari cu card.
In situatia in care RZ are si vanzari fara numerar(card) atunci se va opera suma in cash prin Casa implicit iar diferenta prin banca selectand in loc de casa banca (definita conform pct.2, de mai sus). Incasarea prin banca se va face, pe baza extrasului de cont ori a raportului tranzactiilor zilnice, de regula a doua zi (de la data raportului zilnic) ori mai mult cand sunt intervale de zile nebancare. Sumele inregistrate, respectand regulile stabilite, se vor "duce"corect in toate raportele contabile si comerciale ( registru casa, registru de banca, raport de gestiune, jurnal de vanzari, etc.

petrescum244
Mesaje: 56
Membru din: Mar Aug 25, 2009 12:00 am

Re: incasari prin POS Saga PS

#3 Mesaj de petrescum244 »

Multumesc mult pentru indrumare!
Facusem toate celelalte, dar m-am opintit la incasare prin card. Intrebarea mea era la ce imi serveste butonul de jos unde este "INCASARE-casa/banca/ POS??
Incasarea prin casa am inteles, prin banca am inteles, dar acel POS la ce imi serveste, daca vanzarea prin card o fac prin banca???
Care este rostul acelui POS ???? M-a derutat, si acum sunt curioasa sa aflu la ce foloseste???

Scrie răspuns