angajare persoana cu grad de handicap mediu

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
hodarnaua372
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:14 am

angajare persoana cu grad de handicap mediu

#1 Mesaj de hodarnaua372 »

Buna ziua,
Doresc sa angajez o persoana cu grad de handicap mediu. Detine un certificat de incadrare in grad de handicap permanent, prin care beneficiaza de toate drepturile prev de lg 448/2006 insa nu se specifica cate ore are voie sa lucreze pe zi. Contractul de munca doresc sa il fac cu timp partial, 4 ore pe zi.
Va rog sa imi spuneti daca in acest caz contributiile se suporta la fel ca si pentru un contract de munca cu norma intreaga?
La rubrica "diverse" din meniul salariati nu stiu cum trebuie incadrat....neimpozitat (cu handicap) sau impozitat (cu handicap)??? sau ce altceva ar trebui sa bifez in Saga ????
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: angajare persoana cu grad de handicap mediu

#2 Mesaj de tomac »

Dacă nu are restricții legale referitor la limita zilnică atunci angajatorul plătește diferența de contribuții pentru că nu intră la excepții.
Alegeți Impozitat cu handicap. Va fi contorizat ca persoană cu handicap, dar legea nu dă scutire de impozit decât celor cu handicap grav sau accentuat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hodarnaua372
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:14 am

Re: angajare persoana cu grad de handicap mediu

#3 Mesaj de hodarnaua372 »

Va multumesc pentru raspuns.
Vroiam sa mai adaug ca in urma controlului la medicina muncii in fisa i-au indicat norma de lucru 4 ore.
Nici in acest caz nu pot sa ii platesc contributiile raportate la jumatate de norma?
va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: angajare persoana cu grad de handicap mediu

#4 Mesaj de tomac »

Ba da. Probabil beneficiază și de pensie de invaliditate, ceea ce înseamnă că este și pensionar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hodarnaua372
Mesaje: 6
Membru din: Joi Oct 09, 2014 9:14 am

Re: angajare persoana cu grad de handicap mediu

#5 Mesaj de hodarnaua372 »

Nu e pensionar. El se afla in ingrijirea celor de la CITO (centrul de integrare ocupationala) de la o varsta frageda. De aceea nu sunt sigura cum sa ii fac incadrarea.
Am vazut raspunsul dvs ca ar trebui sa aleg impozitat cu handicap, si asa am facut, insa am ramas in dubii legat de plata contributiilor, daca pot plati la jumatate de norma.
Va multumesc

Scrie răspuns