bug interesant la eFacturi - preluare

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
tatard
Mesaje: 36
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

bug interesant la eFacturi - preluare

#1 Mesaj de tatard »

am dat peste un bug

deoarece la descarcare eFacturi saga NU a pus implicit NU... la cumulare pozitii cu aceeasi denumire si pret (nu stiu de ce - pentru ca mi se pare logic ca implicit sa fie NU - eventual cu un contor de 5 secunde pentru cei care au de preluat masiv facturi)...

revenind... la cumulare pozitii daca avem facturi cu acelasi produs si cu plus si cu minus... si aceeasi cantitate... si dam "cumulare" (pentru ca nu stam sa ne uitam la toate pozitiile) programul cumuleaza 15 bucati din produsul N... cu minus 15 bucati din produsul N... si... crapa... deoarece NU poate avea 0 (zero) bucati - fiind camp obligatoriu pozitiv sau negativ.

atat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bug interesant la eFacturi - preluare

#2 Mesaj de tomac »

Dorin, nu a pus, pentru că poate unii vor să preia detaliat, nu cumulat. Se cumulează pe cotă de TVA și cont similar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatard
Mesaje: 36
Membru din: Lun Mar 29, 2010 12:00 am

Re: bug interesant la eFacturi - preluare

#3 Mesaj de tatard »

pai exact aia zic eu... saga NU a pus implicit NU... adica doriti CUMULAT? NU, NU dorim... aia trebuie sa fie optiunea implicita si cu un timer de 10 secunde...
eu am preluat in 5 luni... sasemii si ceva de facturi... dar nu pot sa le preiau IN BLOC pentru ca trebuie sa stau in fata ecranului sa apas.. YES sau NO...

iar eu legat de cumulare am descris cum am dat de BUG.
am zis odata DA... la cumulare... si a crapat programul.
adica aveam sa zicem PEPSI 200 bucati cu 3 lei... si dedesupt am primit CADO - PEPSI -200 bucati cu 0 lei... cum le-a cumulat... a iesit zero bucati cu 600 lei si a crapat.

asadar este necesar sa avem NU... ca optiune implicita... si sa fie cu TIMER... daca vrei sa le cumulezi ai 5 secunde sa apesi YES... daca nu... le lasi necumulate... si dupa 5 secude se selecteaza implicit NO.

in timp ce scriu acest comentariu am dat sa import 91 facturi.. si s-a oprit Saga dupa primele 5... ca sta sa dau eu YES sau NO...

si... de unde stii ca ma cheama dorin? cum ramane cu gedepereul?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bug interesant la eFacturi - preluare

#4 Mesaj de tomac »

noa, aia cu gdpr e bună :)))
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns