Alimentatie publica - kebab-erie/shaorma-rie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanilaa51
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

Alimentatie publica - kebab-erie/shaorma-rie

#1 Mesaj de stanilaa51 »

intrucat nu am mai avut pana acum asemenea client as avea nevoie de ajutor privind activitatea descrisa in titlu.
Ca si mod de operare m-am gandit la urmatoarele si va rog sa imi spuneti daca si unde gresesc si cum s-ar mula Saga pe cerintele mele
Am sa exclud din monografie in mod voit conturile de TVA pentru ca ele nu fac obiectul nelamuririlor mele
intrarile de materii prime :
301 - 401 - aici e clara treaba , se listeaza nir ...
problema mea este ca trebuie sa "produc" Kebabul
exista un raport de productie dar nu stiu exact cum sa il folosesc
presupun ca imi trebuie o reteta pe care sa o introduc in raport care sa genereze un consum 601 - 301 si concomitent productia kebabului 345 - 711, iar la vanzare trebuie sa am 4111-701 si concomitent descarcarea de gestiune 711- 345

Cu alte cuvinte , teoria imi e destul de clara dar nu stiu cum sa o pun in practica in program si aici as avea nevoie de ajutorul vostru pentru care va multumesc anticipat.

PS : daca cumva am gresit in abordarea contabila , si sunt alte cai mai simple de a face asta va rog sa nu ezitati , accept orice sfat si va multumesc pentru el :)

stanilaa51
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#2 Mesaj de stanilaa51 »

Chiar nu face nimeni alimentatie publica in SAGA ? :(

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#3 Mesaj de stoicat »


stanilaa51
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#4 Mesaj de stanilaa51 »

Am citit toate topicurile recomandate legate de acest subiect si am facut un carcel in lobul temporal Smile
Mintea mea gandeste in mintea ei cam asa :
2 variante :
1. Gestiune Global valorica, cu inventar intermitent
:
intrari : 301/4426 - 401 1000 lei , concomitent consum 601 - 301 840 lei
Iesiri : 4111 - 707/4427 1500 lei
La sfarsit de luna inventar si in baza inventarului 301 - 601 cu materii prime ramase in stoc

2. Gestiune cantitativ valorica , cu inventar permanent:
:
Intrari 301/4426 - 401 1000 lei
pe baza de reteta 371 - %
711 cu valoarea materiilor prime folosite 840
378 cu valoarea adaosului 400
4428 cu valoare TVA neex af. adaosului 76
la vanzarea produsului 4111 - %
707 1240
4426 236
si concomitent descarcarea 711/378/4428 - 371 cu sumele de mai sus


E evident care e mai simpla .... intrebarea e ... CARE E MAI CORECTA ? ( ce zic prietenii de la garda ? Smile nu de alta dar am primit observatie in urma unui control ca de ce nu fac NIR cu adaos si alte chestii de gen...

dindelegana
Mesaje: 145
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de dindelegana »

eu fac in felul urmator:

301-401 materii prime
345-711 raport de productie
601-301 consum materiale( dupa retetar)

in fisierul de clienti am un client "transfer de la productie)iar in fisierul furnizori am un furnizor "transfer la magazin) si la amindoi am pus contul 482.

la iesiri selectez clientul "transfer de la productie" si fac aviz de expeditie pe cantitatea care se raporteaza si care se inregistreaza in contul 345.

482- 345 (in iesiri) la val .pret de productie

la intrari pe nedefinit selectez furnizorul "transfer la magazin" si fac nir pe baza avizului,nir care trebuie sa cuprinda pretul de productie,adaosul comercial si tva nedeductibil; si pun contul 371
adica 371
482
378
4428

am doua gestiuni;
bucataria unde inregistrez materia prima si este cantitativ valoric;
magazinul unde este gestiune tinuta global valoric;

in fisierul articole am "sandvich" la produse finite ,iar unde scrie reteta am introdus materia prima si alte mat.care intra in componenta sandvich.

eu asa fac ,sper ca este bine ,daca nu astept si eu alte pareri.

stanilaa51
Mesaje: 58
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Sibiu
Contact:

#6 Mesaj de stanilaa51 »

in mod normal o asemenea activitate nu are stocuri de produse finite , dar din cate stiu , in momentul in care lucrezi cu 371 automat iti apare pe acolo si un 711 , chiar daca la sfarsit de luna acel 711 va fi totdeauna cu sold 0
ceva nu este tocmai in regula la metoda descrisa de tine , dar oricum eu sper din toate puterile sa gasesc o metoda de a inregistra care sa nu implice productia ....

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#7 Mesaj de teodorg133 »

Nu aveti cum, pentru ca "productie" inseamna transform.materiilor prime ( in speta, carne pui cruda, legume crude) intr-un produs finit si orice legiuitor vine stie ca asta inseamna productie....la comert, marfa o cumperi si o revinzi...dvs. faceti productie...

eu am avut un control de fond de la finante cu cativa ani in urma si am incercat sa fac la restaurant (bucataria) sa-i conving ca eu vand doar ceea ce produc (totul era la comanda) si ca nu are rost productia, caci nu raman cu nimic pe stoc, dar mi-au explicat si am inteles ca e logic asa, dar eu am incercat sa "ocolesc" sa nu ma complic ....si nu a fost bine !!! :oops: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

mandeala464
Mesaje: 270
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de mandeala464 »

Este productie , dar mie mi sa pare mai simplu asa :
1. Cumparari mat prime : 301=401
2. Productie shaorma : - se dau in consum conform retetarului :601=301 etc ( dpv tehnic puteti defini la fiecare adrticol de produs finit reteta )si se foloseste ecranul Bonuri de consum )
3. Se obtine produsul finit ( shaorma ) la val x ( dpv tehnic se fol paragraful productie unde se introduce produsul finit .
4.Se vinde schaorma din Ecranul iesiri , de unde se alege un client : restaurant , sau altfel , cum le aveti definite si se vinde la pretul y unde la partea de jos se selecteaza Shaorma , etc ).

Daca aveti definite retetele pentru fiecare tip de produs , atunci cand intrati in Productie si introduceti Bonul de primire al : sh , va face el automat si consumurile . ( deci nu mai este nevoie sa faceti consumurile - se renunta la pct 2 , deoarece programul face el automat acest lucru - cu conditia ca de ex : faina sa fie scris in NIR faina si nu afaina 001 sau altceva , mai precis sa aiba acelasi cod ca in reteta , pt ca altfel programul nu il gaseste )

Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Alimentatie publica - kebab-erie/shaorma-rie

#9 Mesaj de bogdanr479 »

La o shaormerie vanzarea se face be baza de bon fiscal. Inregistrarea lor in saga cum se face? Adaugam sus nr z-ului ,ca si client alegem" persoane fizice"(sau fiecare cum isi are creat), data si salvam. Iar in partea de jos alegem nedefinit -venituri din vanzari-pret-iar ca si cont punem 7015? Avand in vedere ca facem reteta cu bon de consum.
Este bine vanzarea?
Ma gandesc ca exista un desfasurator la fiecare bf Z ca altfel nu am stii ce s-a vandut (cate shaorma,kebab etc).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Alimentatie publica - kebab-erie/shaorma-rie

#10 Mesaj de balazse »

Referitor la raportulz Z, citeste cele postate aici:
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=1&t=35676
Daca doresti sa ai un desfasurator atunci trebuia setat casa de marcat pe departemente, sau utilizezi extensia MarketLine/PubLine si o sa ai o lista cu bunurile vandute.

Scrie răspuns