Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

Mesaj
Autor
constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#1 Mesaj de constantinescui375 »

Buna ziua,
Am o achizitie intracomunitara de marfuri de la un furnizor din Bulgaria, neplatitor de TVA. Firma din Romania este platitoare de TVA. Am citit pe forum pe acest subiect si m-am mai "iluminat" dar as fi vrut daca se poate sa-mi ofere cineva niste raspunsuri punctuale:
1. Ce declaratii se intocmesc pt aceasta achzitie?
2. Unde se completeaza aceasta achzitie in decontul de TVA?
3. Cum se inregistreaza factura in Saga?
4. Cum se inregistreaza partenerul? Mai exact pot sa-i pun codul de tara fara sa imi afecteze declaratiile, respectiv fara sa-l considere platitor de TVA?
5. Firma din Romania platitoare de TVA are obligatia platii TVA-ului aferent acestei achizitii in Romania? Voi plati TVA pentru intreaga valoare a achzitiei in momentul achizitiei sau plata TVA-ului se va face pe masura vanzarii marfurilor si inregistrarii TVA colectata?
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#2 Mesaj de tomac »

1.Nicio declarație
2.La rd.24
3.Ca orice factură - prin Intrări-valută, punând la tip "Factură"
4.Normal, ca orice partener.Completați codul fiscal așa cum este el în Bulgaria (fără BG în fața lui) și completați și codul țării, corect.
5.Va plăti după ce colectează, pe măsura vânzării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#3 Mesaj de constantinescui375 »

Multumesc frumos!

constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#4 Mesaj de constantinescui375 »

Revin cu urmatoarea "interpretare":
"Intrebare:Cum inregistrez achizitia de marfa din Germania de la o firma neplatitoare de TVA, noi fiind platitori de TVA?Zilele trecute mi-ati spus sa o declar in decont TVA la rd. 5 si 17 si in declaratia 390. Oare cum as putea face asta in declaratia 390, se verifica codurile de TVA valide?
Raspuns:
Pentru raportarea operatiunii atat prin decontul de TVA cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 nu este necesara existenta codului de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului. Spre deosebire de livrarile intracomunitare debunuri, incadrarea unei operatiuni la achizitie intracomunitara de bunuri nu este conditionata de existenta unui cod valid de TVA al partenerului dvs., fapt dovedit si prin definitia A.I.C. preluata de la art.130^1 "Se considera achizitie intracomunitara de bunuri obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, ……, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.". Referitor la partenerul dvs. dintr-un stat membru care nu este inregistrat in scopuri de TVA sau care nu v-a comunicat codul sau de inregistrare, trebuie sa cunoasteti faptul ca in OMFP 76/2010 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (390 VIES) "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare", se regaseste o "NOTA", prin care, la punctul 1 se prezinta procedura de lucru privind raportarea A.I.C. in cazul in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene pe teritoriul Romaniei:- la coloana "Tara", se inscrie codul tarii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitara- la coloana "Cod operator intracomunitar", nu se inscrie nimic.- la coloana "Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar" , se inscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.- la coloana "Tipul operatiunii", se inscrie simbolul "A"- la coloana "Baza impozabila", se inscrie valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul furnizor Deci, asa cum se poate constata, raportarea A.I.C. se poate efectua si fara a fi in posesia unui cod de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului."
In urma acestei interpretari m-am uitat in OPANAf 76/2010 si am gasit:
"NOTĂ:
1. Pentru achizitii intracomunitare de bunuri taxabile in Romania, in cazul in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, achizitia se declara in declaratia recapitulativa, astfel:
Coloana “Ţara” – codul tarii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitara.
Coloana “Cod operator intracomunitar” – nu se va inscrie nimic.
Coloana “Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar” – se va inscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.
Coloana “Tipul operatiunii” – se va inscrie “A”.
Coloana “Baza impozabila” – valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul furnizor (baza impozabila pentru calculul TVA stabilita potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal)."
Desi nu-mi place deloc se pare ca ar fi trebuit declarate in 390 aceste achizitii de la firma neplatitoare de tva din Bulgaria. Nu stiu cu ce sa combat asta. Poate ma ajuti cu o idee.
Mi se pare gresita declararea in decontul de tva, a acestei achizitii, in randurile 5 si 17 caci nu poate fi taxare inversa.
Anul trecut am fost si la biroul de asistenta contribuabili din administratia financiara de care apartine societatea si mi-au spus ca nu trebuie declarata in 390. Apoi am sunat si la agentia nationala fiscala-asistenta contribuabili si am primit acelasi raspuns, dar nu am nimic scris asa ca, probabil, ca sunt buna de plata.
Multumesc anticipat pentru raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#5 Mesaj de tomac »

Eu rămân la părerea mea. Că nu se declară în D390. Până acum ai trei răspunsuri similare: al meu și două de la finanțe.
Dar, chiar dacă primești un răspuns scris de la finanțe, acesta nu te va ajuta în caz de control pentru că cel ce te controlează poate să țină seama sau nu de acest răspuns.Din păcate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#6 Mesaj de constantinescui375 »

Mai intrebasem daca ai vreo idee de combatere a acestei interpretari. Eu una am ca argument doar faptul ca declaratia mea 390 ar trebui sa fie in oglinda cu a furnizorilor mei si cum furnizorul in acest caz e neplatitor de TVA nu face 390. Plus faptul ca nu mi se pare corecta declararea in 300 la randurile 5 si 17, pentru ca nu am de-a face cu o taxare inversa. Daca nu o trec la 5 si 17, atunci unde? Ca si 300 trebuie sa corespunda cu 390. M-a bagat rau in ceata acest articol. :roll:

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#7 Mesaj de apetrem »

Ca sa combatem asemenea interpretari ar fi nevoie de multe coktailuri molotov ...
Eu aleg varianta defensiva, declar tot ce misca in 390.
Nu exista sanctiune pentru declarare in exces ...
Marian Apetre

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#8 Mesaj de serbanm815 »

si daca firma din germania nu are cod valid de tva ,ce facem? ne da eroare in validarea decl.390...,daca depunem date eronate platim amenda si (sau) 2%...

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#9 Mesaj de apetrem »

Scrie mai sus: in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA,
in D390, la “Cod operator intracomunitar” – nu se va inscrie nimic.
Nu da eroare.
Marian Apetre

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#10 Mesaj de paturcai »

apetrem scrie:Eu aleg varianta defensiva, declar tot ce misca in 390.
Nu exista sanctiune pentru declarare in exces ...
Mi-era dor de mucalitul ApetreM.
:D :lol: :lol: :lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#11 Mesaj de stefi »

tomac scrie:Eu rămân la părerea mea. Că nu se declară în D390. Până acum ai trei răspunsuri similare: al meu și două de la finanțe.
Dar, chiar dacă primești un răspuns scris de la finanțe, acesta nu te va ajuta în caz de control pentru că cel ce te controlează poate să țină seama sau nu de acest răspuns.Din păcate.
Domnule Tomac am gasit pe forum exact ce ma intereseaza pe mine cu inregistrarea facturii din UE cu cod invalid tva si aici sunteti de parere ca nu se declara in D390. Atunci sa inteleg ca dvs sunteti de parere nu se face taxare inversa la acest tip de factura?
Multumesc!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#12 Mesaj de stefi »

Am un subiect pe aceasta tema, nu deschis de mine, dar nu am stiut cum sa citez acolo ceea ce am gasit scris pe forum in alta parte.
Multumesc!

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie marfa de la neplatitor de TVA din Germania

#13 Mesaj de climed »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Suntem o firma platitoare de TVA din Romania. Am achizitionat de pe net marfuri ,ce urmeaza a fi vandute ( un site din Romania) .Surpriza : factura este in lei, fara TVA, dar de la o firma din Germania. Cum inregistrez aceasta factura in SAGA ? Nu vad nicaieri pe factura datele firmei. Sus pe factura scrie numele firmei iar in subsol, in limba germana adresa, telefon , IBAN si niste coduri KTO,BLZ, BIC . O inregistrez asa fara TVA ? Ce declaratii depun ? Trebuie sa platim TVA aferenta facturii ? Multumesc anticipat !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#14 Mesaj de balazse »

Si care ii problema daca l-a emis in lei? Putea sa iti emita si in JYP daca v-ati inteles ca atare.
Il inregistrezi prin "intrari-valuta", iar la "moneda" alegi "RON".
Totusi carei firme nu apar datele, ca nu ai mentionat?
Verifica sa apara CIF-ul furnizorului si CIF-ul tau.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#15 Mesaj de climed »

Datele firmei furnizoare nu apar scrise , ca la noi, in partea de sus. Doar ceva in partea de jos, dar in limba germana. si nu mi-am dat seama care ar fi CIF-ul. Am trimis un mail la firma de unde am achizitionat marfa sa ma lamureasca.
Multumesc mult!

Scrie răspuns