Tip furnizor - BF

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Tip furnizor - BF

#16 Mesaj de aurel211252 »

Multumesc Balazse. Insa nu vreau sa supar pe nimeni,de aceea am "lasat-o balta",toata tarasenia cu numerotarea de B de Casa->aceeasi firma cu mai multe magazine.Am 5 situatii de acest gen... :cry:
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip furnizor - BF

#17 Mesaj de balazse »

Si eu sunt interesat de aceasta problema din aceasta cauza m-am "implicat" si eu, deoarece trebuia sa ofer o solutie unui utilizator, dar nu stiam.
Sa speram ca se va gasii o solutie optima.
Din pacate pentru un simplu lucru cum este configurat partea de intrari/iesiri nu ofera o solutie optima pentru a putea lucra usor din tastatura, deoarece de multe ori trebuie revenit cu "shift+tab" la o celula anterioara.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Tip furnizor - BF

#18 Mesaj de aurel211252 »

Balazse ,solutia mea teoretica ar fi: in loc de ziua de 30/31 a lunii respective, cand programul "accepta"numerotarea de pe B de Casa, a magazinelor, sa zicem 2,3 sau 4.Programul sa"accepte" numerotarea, pusa manual de mine,sa zicem dupa introducerea datei de 01,02 sau 03 a lunii respective(cu toleranta de memorare,adica invers de cum face acum).Imi cer scuze daca nu am fost explicit...Imi cer scuze de la toti prietenii de pe Forum, pt.ca nu am scris in topicul"Sugestii",Scuze pt.aceasta polemica zic eu"lungita".Insa ma gandesc(in van),poate citeste cineva si de la Saga inclusiv si"Administrator"-ul... :)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip furnizor - BF

#19 Mesaj de balazse »

Aceste chestiuni se trec la sugestii, deoarece venim cu sugestii la program. :wink:
Eu as sugera ca sa se ia in considerare "nr criteriu" din meniul "iesiri", deoarece de acolo reiese care a fost ultimul document introdus.
Aceasta apare in partea stanga in coltul dintre rand si coloana, adica daca apesi apare o coloana noua unde randurile apar numerotate (deja de cateva ori am cerut ca acel loc/"colt" cu un semn sa fie semnalizat ca si cei noi sa stie de optiune, dar nu prea multi au propus acest lucru pana acum. sau cel putin asa reiese daca nu s-a implementat).

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Tip furnizor - BF

#20 Mesaj de aurel211252 »

Corect balazse. E ok,insa acea numerotare "cu clic"de langa"Adaug"(Nr.crt.)nu ramane si nici nu apare in"Jurnal de vanzari"ca o numerotare, zic eu ca"buna".Daca ar ramanea imprimat-scris,ar fi super bine si nu m-ar interesa "Nr.doc."...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24251
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tip furnizor - BF

#21 Mesaj de balazse »

De ce sa se imprime acea informatie? Ce rost ar avea? O identificare mai rapida a documentului?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Tip furnizor - BF

#22 Mesaj de aurel211252 »

Pai,una e fie totusi o numerotare a doc.sa zicem 480,481(asa cum sunt trecute pe BC)... si alta e daca" nr.doc."se repeta de ex.481,481 si toate B de C.(Z-uri) de pe luna respectiva sunt cu "Nr.doc."481, pana pe data de 30 a lunii respective, cand programul accepta numerotarea de 481,482(dar e prea tarziu).Iar luna care urmeaza, BC nu mai au pe ele mentionate "Nr.doc."483,484.Sau nu are importanta la "Iesiri",BC sa aiba o numerotare(sa zicem)asa cum e mentionat pe ea.La firmele cu un singur magazin e ok..Si in luna care urmeaza ele au o continuitate(ma refer la numerotare)buna,astfel daca 30/31 a lunii respective se termina cu "Nr.doc."sa zicem 500.In luna urmatoare pe data de 01,programul face"cuminte"numerotarea cu 501 (sigur se respecta aceasta numerotare dar sunt situatii cand nu este trecut pe BC,sa zicem 501( pe data de 01 a lunii urmatoare)ci cu"Nr.doc"cu 750,dar programul"frumos"preia numerotarea si face ca in ziua de 02 sa fie 751... O adaugare a mea,de fapt cu ea trebuia sa incep.Admin.acestor firme cu mai multe magazine,verifica(dupa ce acele BC au fost prinse cu capse pe foi)fiecare BC, daca corespunde nr.si suma mentionsata pe ea,cu cea ce se afla in "Jurnal de vanzari" si chiar in"Raport de gestiune".Sunt f.meticulosi,bravo lor... :)
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Încuiat