subventii

Mesaj
Autor
macsimd
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: subventii

#16 Mesaj de macsimd »

buna seara..
revin cu precizari..
Cererea la APIA este depusa in anul 2017 , in anul 2017, fiind platitor de impozit pe profit, am evidentiat in contabilitate subventie impozabila primita efectiv prin cont bancar aferenta anului 2016.
...decizia APIA pentru suma ca subventie aferent anului 2017 este in luna 04 anul 2019. acum organul fiscal spune ca suma din aceasta decizie este tot impozabila ca se refera la anul 2017.
Oare nu se mareste baza impozabila subventie pentru 2017 ??
poate am explicat mai bine..mie mi se pare ca se mareste nejustificat subventia impozabila aferent anului 2017.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii

#17 Mesaj de tomac »

Decizia s-a emis în 2019? În baza unei cereri depuse în 2017?
În acest sens, vedeți capitolul 4.11 din OMFP 1802/2014.
De acolo vă citez:
396. - (1) Subvențiile guvernamentale, inclusiv subvențiile nemonetare la valoarea justă, nu trebuie recunoscute până când nu există suficientă siguranță că:
a) entitatea va respecta condițiile impuse de acordarea lor; și
b) subvențiile vor fi primite.
(2) Doar primirea unei subvenții nu furnizează ea însăși dovezi concludente că toate condițiile atașate acordării subvenției au fost sau vor fi îndeplinite.(3) Recunoașterea veniturilor din subvenții se efectuează cu respectarea clauzelor care au stat la baza acordării lor.
...........
399. - (1) În cele mai multe situații, perioadele de-a lungul cărora o entitate recunoaște cheltuielile legate de o subvenție guvernamentală sunt ușor identificabile. Astfel, subvențiile acordate pentru acoperirea anumitor cheltuieli sunt recunoscute la venituri în aceeași perioadă ca și cheltuiala aferentă. În mod similar, subvențiile legate de activele amortizabile sunt recunoscute, de regulă, în contul de profit și pierdere pe parcursul perioadelor și în proporția în care amortizarea acelor active este recunoscută.
(2) În cazul subvențiilor a căror acordare este legată de activitatea de producție sau prestări de servicii, recunoașterea acestora pe seama veniturilor se efectuează concomitent cu recunoașterea cheltuielilor a căror contravaloare urmează a fi acoperită din aceste subvenții.
(3) O subvenție guvernamentală care urmează a fi primită drept compensație pentru cheltuieli sau pierderi deja suportate sau în sensul acordării unui ajutor financiar imediat entității, fără a exista costuri viitoare aferente, trebuie recunoscută în contul de profit și pierdere în perioada în care devine creanță.
(4) În anumite circumstanțe, o subvenție guvernamentală poate fi acordată în scopul oferirii de ajutor financiar imediat unei entități. Astfel de subvenții pot fi limitate la o anumită entitate și pot să nu fie disponibile unei categorii întregi de beneficiari. În acest caz, recunoașterea subvenției în contul de profit și pierdere are loc în perioada în care entitatea îndeplinește condițiile pentru primirea subvenției.
Ce trebuie înțeles de aici?
1. dacă aveați bază legală și cunoșteați cuantumul subvenției și cunoșteați că respectați condițiile pentru acordarea ei
2. dacă baza legală pentru acordarea ei vă dădea certitudinea că o veți primi fără a fi alte condiții
...atunci trebuia să o recunoașteți în 2017. S-ar fi contabilizat 4451=741. Dacă decizia impunea recalcularea sumei sau din cerere s-ar fi respins o parte din sumă, atunci la data respingerii motivate s-ar fi înregistrat 1174=4451 și s-ar fi rectificat D101 a anului 2017.

Dar dacă baza legală pentru acordarea subvenției precizează că subvenția se acordă doar în baza unei decizii emise și numai atunci, înseamnă că doar la data deciziei putea deveni creanță și atunci recunoașterea pe venituri se făcea doar la data deciziei.

Trebuie să analizați cu atenție mare actul sau actele normative care stabilesc modul de acordare a subvențiilor respective. În funcție de ceea ce scrie acolo trebuie să analizeze și inspectorii ANAF. Simpla referire la anul 2017 nu este relevantă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

macsimd
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: subventii

#18 Mesaj de macsimd »

multumesc pentru raspuns ..si mi se pare destul de corect ca sa fie inregistrata in baza deciziei..astept sa vad ce zici si ANAF la final de control...societatea nu are nici o vina ca a inregistrat subventie la venituri atunci cand a vazut banii in cont..

Scrie răspuns