retinere salariala

Mesaj
Autor
romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

retinere salariala

#1 Mesaj de romani473 »

am primit de la banca si finante hartie cum ca trebuie retinute sumele pt un angajat cum inreg platile si retinerile?

Multumesc!
IoanaR

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: retinere salariala

#2 Mesaj de tomac »

Poți reține maxim 30% din venitul acestuia.
Introduci rețineri pe stat, folosind butonul "Rețineri".
Sumele reținute se vor contabiliza automat la validarea statului: 421=427.
Virarea reținerilor la destinatari 427=5121/5311
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: retinere salariala

#3 Mesaj de romani473 »

Multumesc!
- am vb la banca si mi au spus ca ii pot retine pana la jumatate din salar, dar nu am gasit niciunde decat 30% si daca primesc retinere pentru 2 credite jumatate din salar
IoanaR

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: retinere salariala

#4 Mesaj de romani473 »

plate pe care o fac la banca cum o inregistrez?
IoanaR

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: retinere salariala

#5 Mesaj de fagarasa176 »

tomac scrie:Virarea reținerilor la destinatari 427=5121/5311
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: retinere salariala

#6 Mesaj de balazse »

Extras din Codul Muncii:
CAPITOLUL III
Plata salariului
...
Art. 164. - (1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
...
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

CAPITOLUL III
Răspunderea patrimonială
...
Art. 273. - (1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reţine în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăşi împreună cu celelalte reţineri pe care le-ar avea cel în cauză, jumătate din salariul respectiv.
Art. 274. - (1) În cazul în care contractul individual de muncă încetează înainte ca salariatul să îl fi despăgubit pe angajator şi cel în cauză se încadrează la un alt angajator ori devine funcţionar public, reţinerile din salariu se fac de către noul angajator sau noua instituţie ori autoritate publică, după caz, pe baza titlului executoriu transmis în acest scop de către angajatorul păgubit.
(2) Dacă persoana în cauză nu s-a încadrat în muncă la un alt angajator, în temeiul unui contract individual de muncă ori ca funcţionar public, acoperirea daunei se va face prin urmărirea bunurilor sale, în condiţiile Codului de procedură civilă.
Art. 275. - În cazul în care acoperirea prejudiciului prin reţineri lunare din salariu nu se poate face într-un termen de maximum 3 ani de la data la care s-a efectuat prima rată de reţineri, angajatorul se poate adresa executorului judecătoresc în condiţiile Codului de procedură civilă.

isard
Mesaje: 17
Membru din: Joi Feb 16, 2012 1:26 am

Re: retinere salariala

#7 Mesaj de isard »

Am primit adresa de infiintarea popririi de la executor judcatoresc,in procent de 50% din salariul net, iar saga nu retine mai mult de 30%. Cum sa procedez?

isard
Mesaje: 17
Membru din: Joi Feb 16, 2012 1:26 am

Re: retinere salariala

#8 Mesaj de isard »

Am incercat si cu procent din salariul net si cu sume fixe care sa insumeze 50% din salariul net, dar saga completeaza in stat doar 30% din salariul net si nu pot modifica.

isard
Mesaje: 17
Membru din: Joi Feb 16, 2012 1:26 am

Re: retinere salariala

#9 Mesaj de isard »

Am reusit

Scrie răspuns