inbunatarii Saga C.3.0

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

inbunatarii Saga C.3.0

#1 Mesaj de balazse »

Am deschis acest topic (nu as dorii sa deschid pentru fiecare sugestie un topic) pentru a propune cateva inbunatatiri la program si ca urmare as avea nevoie de ajutorul colegilor (feed-back) pentru a putea afla daca aceste sugestii le-ar usura munca si lor. Ca urmare o sa postez cateva inbunatatiri si sper sa postati si voi parerile voastre.
Multumesc anticipat tuturor.

Sugestia nr.1
As dorii sa propun ca la "situatie furnizori"/"situatie clienti" -> la utilizarea butonului "reglare avansuri / stornari..." introducerea inca a doua totaluri:
- totalul sumelor din tabelul de sus "incasari"/"plati" (incasari/plati si facturi storno)
- totalul sumelor din tabelul de jos "facturi de incasat"/facturi de platit" (facturi emise/primite)
asa cum apar si "suma stinsa" si "suma ramasa", in imaginea atasata am propus un model.
Imagine

Sugestia nr.2
Sugestie ar fi ca la ecranul "detalii", din meniurile casa/banca/deconturi, unde se asociaza "platile"/"incasarile" sa fie introdus un buton "selecteaza toate fisele" si "deselecteaza toate fisele", precum sa apara totalul facturilor neachitate/neincasate.
Prin aceasta optiune am putea obtine informatia daca se plateste/incaseaza toate facturile (ajuta mai ales in cazul in care se incaseaza mai multe facturi), precum se pot selecta dintr-o sigura bifa toate facturile (ar fi mult mai comod sa se bifeze la un singur click cele 10-15 facturi din lista), in imaginea atasata am propus doua posibilitati.
Imagine

Sugestia nr.3
Sugestie ar fi ca la aparitia facturilor in lista platilor/incasarilor (vezi imaginea de la sugestia nr.2) sa fie "selectat" automat prima factura si nu ultima factura, astfel daca in lista avem mai multe facturi nu trebuie sa ne deplasam in sus pentru a putea bifa factura in cauza.

Sugestia nr.4
Sugestie ar fi aceeasi ca la sugestia nr.3 doar ca ar fi vorba de D.394, adica dupa utilizarea butonului "verificare" daca te pozitionezi pe partener desi in lista ai 7-10 facturi, in lista apare doar ultima, desi este destul loc sa apara toate si iti da senzatia ca la acel partener ai avea o singura factura desii stii ca ar trebui sa fie mai multe.

Sugestia nr.5
Sugestie ar fi posibilitatea modificarii conturilor automate de la furnizorii de persoane fizice de tip impozit "venit activitati agricole 2%", "venit deseuri-metale 16%", "venit deseuri 16%" si "venit din arende", adica sa se poate modifica aceste conturi.

Sugestia nr.6
Sugestia ar fi la optiunea "simulare calcul salariu...", adica introducerea posibilitatii de a lua in calcul si tichetele, astfel s-ar putea face un calcul corect al salariului net in cazul in care se acorda si tichete.

Sugestia nr.7
Sugestia ar fi (care ar fi o solutie la cele postate de Nan sajtiM508 pe forum http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=9&t=18899) introducerea in meniul concedii medicale o coloana noua unde s-ar trece daca este vorba de certificat "initial" sau "in continuare" (unde ca valoare implicita ar fi cel "inaitial"), astfel s-ar remedia anumite probleme care ar aparea din lipsa acestei informatii.

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#2 Mesaj de iosiff »

Sustin sugestiile 1-3.

nedelceaa
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 27, 2012 8:31 pm

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#3 Mesaj de nedelceaa »

sustin
sugestia nr.8

listare sau export in excel a situatie centralizate pe o perioada a intrarilor, cu evidentierea valorii de vanzare (deocamdata valoarea de vanzare se vede doar la listarea NIR pe fiecare factura)

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#4 Mesaj de iosiff »

o sustin si eu

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#5 Mesaj de paturcai »

Iertati-ma, dar care este sugestia nr. 8?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

licav804
Mesaje: 229
Membru din: Sâm Mai 24, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#6 Mesaj de licav804 »

sugestia nr.8

listare sau export in excel a situatie centralizate pe o perioada a intrarilor, cu evidentierea valorii de vanzare (deocamdata valoarea de vanzare se vede doar la listarea NIR pe fiecare factura)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#7 Mesaj de paturcai »

Aha
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#8 Mesaj de aurel211252 »

Sugestia nr.8, este votarea de noi a celor propuse de balazse,ca doar no fi a 8 porunca.... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#9 Mesaj de gramac921 »

e sugestia 8 sau ...punctul 8 ? ca tot sunt 23 ani de la evenimente :D

nedelceaa
Mesaje: 8
Membru din: Lun Feb 27, 2012 8:31 pm

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#10 Mesaj de nedelceaa »

punct, porunca, sugestie ...sau cum vreti sa ii mai spuneti...nr.9

-adeverinta pentru somaj, anexa 14, sa fie introdusa de exemplu in meniu salariati, langa celelalte adeverinte. Daca exista, spuneti-mi si mie unde, va rog.

-posibilitatea preluarii notei contabile nr..."X5" din alta luna. Ar prelua nota contabila si suma, eu avand posibilitatea modificarii sumei sau a contului.


la a 10-a propun votarea

astept continuari

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#11 Mesaj de balazse »

nedelceaa scrie:-posibilitatea preluarii notei contabile nr..."X5" din alta luna. Ar prelua nota contabila si suma, eu avand posibilitatea modificarii sumei sau a contului.
Exista in majoritatea meniurilor optiunea de copiere/lipire cu acesta optiunea poti sa copiezi nota contabila si modifici doar data, iar daca doresti ca programul sa faca o inregistrare lunara poti sa introduci inregistrari la "venituri/cheltuieli in avans" unde creezi asa nota incat sa iti fie bine.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#12 Mesaj de aurel211252 »

balazse, hai sa supunem la vot, cele propuse de tine,chiar daca unele sunt putin S.F.pt.mine...dar o sa ma descurc la o adica...cu voi... :D
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

stancua703
Mesaje: 21
Membru din: Lun Mar 28, 2011 2:51 pm

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#13 Mesaj de stancua703 »

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu informatii privind generarea PDF -ului la declaratii. Am generat declaratia mi-a dat mesajul ca "declaratia se va incarca automat in pdf" am dat OK si dupa acest lucru imi spune ca documentul nu se poate deschide si acces interzis"
Am sunat la Saga pe cele doua numere de mobil, dar nu-mi raspunde nimeni.

nan sajtim
Mesaje: 19
Membru din: Joi Apr 07, 2011 11:27 am

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#14 Mesaj de nan sajtim »

Buna seara D-l Balazse,
Si acum sustin ideea legat de concediile medicale.
Eu sustin pct 2,3,5,6 si bine inteles 7.
Am o intrebare legat de gestiunea global valoric.
Este vorba de un magazin,2 pct de lucru (magazine) mai multe destiuni, un magazin destul de mare.
Momentan fac doar inchidere de luna.
Am o sugestie, sa fie intruduse facturile (intari) nedefinit si fiecare pozitie (produs) sa aiba un cod articol.
Din doua puncte de vederi sustin acest lucru.
1) Daca pe facuri sunt 50-150 de pozitii zilnic e greu sa introduci in fiecare zi acelas produs sa faci si receptie.
2) Sa ai un control perfect al fiecarui produs in parte. Astel se poate gasi orice informatii de fiecare produs.
Mentionez ca pana acum am avut doar gestiuni cantitativ valorice la alte firme, sunt curios cine cum se descurca.
va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inbunatarii Saga C.3.0

#15 Mesaj de balazse »

Pentru StancuA703
Este posibil sa fie probleme de la adobe, incearca sa dezinstalezi si sa reinstalezi adobe reader.
Daca iti apare mesajul:
Imagine
atunci citeste aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... it=options
De altfel, acest topic s-a deschis pentru inbunatatiri, pentru probleme technice avem meniu separat.

Pentru nan sajtim
Ceea ce doresti tu deja este evidenta cantitativ-valoric si nu global-valoric. De altfel, denumirile introduse pe nedefinit sunt intr-un fel salvate, adica o data o denumire introdusa aceasta ulterior se preia.
Ex: daca introduc "combustibil" (dupa ce ies din meniu, pentru a actualiza lista), la factura urmatoare daca introduc "comb" atunci automat va prealua "combustibil", adica intotdeauna preia textul care cel mai apropiat, de altfel te poti deplasa intre denumiri utilizand si butoanele "jos"/"sus".

Încuiat