Recuperare plata concediu medical

Mesaj
Autor
dorum
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iun 18, 2013 12:33 pm

Recuperare plata concediu medical

#1 Mesaj de dorum »

Buna ziua!As avea nevoie sa stiu ce acte imi trebuie pentru a recupera plata concediului medical al unui angajat, boala obisnuita.Stiu ca trebuie sa ma duc la casa de asigurari Ilfov,dar nu stiu ce acte imi trebuie si nu gasesc informatii nicaieri.Multumesc frumos!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Recuperare plata concediu medical

#2 Mesaj de gramac921 »

4. Cererea de restituire (Anexa 4 din Ord. 130/18.02.2011) va fi însoţită de următoarele
documente:
- centralizatorul (Anexa 5 din Ord. 130/18.02.2011), însoţit de exemplarul al 2-lea
(roz) al concediilor medicale aferente lunii pentru care se solicită restituirea de sume
din FNUASS;
- copie după Anexa 1 din declaraţia 112,
- copie după Anexa 1.1 din declaraţia 112, până la secţiunea C2 inclusiv,
- fişa sintetică pe plătitor cu contribuţia la concedii şi indemnizaţii, numai dacă s-au
efectuat viramente pentru perioada anterioară celei pentru care se solicită restituirea.
Atenţie!
- pentru luna în care se solicită restituiri de sume din FNUASS, la sediul CAS
se depun toate certificatele medicale, inclusiv cele care se suportă în totalitate de către
angajator.
- pentru luna în care nu se solicită sume din FNUASS, la sediul CAS NU se vor
mai depune copii după certificate medicale. În acestă situaţie exemplarul al 2-lea al
certificatelor medicale se vor păstra la ANGAJATOR.
5. Cererea de restituire va conţine în mod obligatoriu şi următoarele elemnete:
- contul de bancă în care se va efectua plata, în cazul agenţilor economici;
- contul de trezorerie în cazul instituţiilor bugetare;
- numărul de telefon al angajatorului.

balaital
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 16, 2012 9:37 am

Re: Recuperare plata concediu medical

#3 Mesaj de balaital »

Buna ziua.
Am avut un salariat care in ianuarie 2013 a avut concediu medical.Am intocmit dosarul l-am depus la Casa de Sanatate si am asteptat banii.Acum in aprilie 2014 am primit telefon de la Casa de Sanatate ca nu are pe concediul medical stampila de la urgente.L-am trimis pe salariat la doctorul care a fost atunci, i-a pus stampila dar i-a schimbat codul de urgenta din 06 in 01.
Acum ce-i de facut ca s-au schimbat complet datele problemei.Cum e posibil ca dupa un an si ceva sa-i schimbe codul de urgenta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Recuperare plata concediu medical

#4 Mesaj de balazse »

Nu cred ca a modificat codul de urgenta, ci mai degraba codul indemnizatiei, mai exact nu este 01 - boala obisnuita, ci 06 - urgenta medico-chirurgicala (dar in mod normal trebuia sa ii fie si angajatorului batator la ochi ca a fost angajatul cu urgenta si ii s-a trecut doar boala obisnuita).
In mod normal nu trebuia sa modifice si codul, eu as trimite inapoi certificatul sa treaca manual si data modificarii.
Dupa care iti propun sa creezi o unitate noua unde restaurezi baza de date a unitatii, refaci statul de plata, depui rectificativ la D.112, precum refaci tot dosarul.
Diferentele fata de statul vechi le inregistrezi cu data curenta in "unitatea veche" si ii platesti omului diferenta.
Din pacate la peste tot sunt oameni care gresesc si trebuie sa incercam sa corectam aceste lucruri.

balaital
Mesaje: 44
Membru din: Mie Mai 16, 2012 9:37 am

Re: Recuperare plata concediu medical

#5 Mesaj de balaital »

A fost la urgenta si i-a trecut 06,acum i-a trecut 01 boala obisnuita.Deci era corect cum era trecut prima data 06.acum i-a taiat si a scris 01.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recuperare plata concediu medical

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Normele de aplicare aprobate prin Ordinul 60/32/2006 pentru OUG 158/2005, la art. 18^1 alin. (2) spune:
"(2) Pentru situaţiile în care certificatul medical acordat pentru perioada internării în spital are înscris codul de indemnizaţie de urgenţă (06), este obligatorie eliberarea unui nou certificat medical pentru perioada acordată la externare."

Deci, nu trebuia inregistrat CM cu cod 06 ci la spital trebuia sa ii acorde alt CM cu cod 01 la externare. Medicul care a taiat codul si a scris 01 si-a dat seama de prostia pe care a facut-o dar nu a procedat corect.

Scrie răspuns