Plafon plati numerar

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Plafon plati numerar

#1 Mesaj de gramac921 »

Se pare ca deja e proiect de lege...urmeaza drumul prin Parlament...sa speram ca acolo va suferi amendamente dat fiind faptul ca si parlamentarii au business-uri in care ruleaza cash-ul :D

http://www.mfinante.ro/transparent.html ... &locale=ro

Vad ca le impune bancilor un comision maxim de 0.2%/tranzactie pe card de debit si 0.3%/tranzactie pe card de credit.

Uraaa a revenit vremea "Mercurialelor" :lol:

hagiuh
Mesaje: 3
Membru din: Mie Aug 28, 2013 1:18 pm

Re: Plafon plati numerar

#2 Mesaj de hagiuh »

Aceasta initiativa legislativa a reprezentant inca un motiv de suparare pe fostul ministrul Chitoiu si o escaladare a tensiunilor din coalitia de guvernamant :) Cu toate aceastea, intentia este clara si ar reduce semnificativ parghiile evaziunii fiscale. Un sters in plus insa pentru departamentul financiar - contabilitate.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#3 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#4 Mesaj de gramac921 »

initial intentia era sa dea o ordonanta de urgenta ( linkul tau fagarasa) , apoi s-au razgandit oamenii si au zis ca mai bine o pun de-o lege ce tre sa treaca prin parlament ( asa s-a nascut al doilea proiect cel de lege , la care au mai bagat si faza cu ale bancilor comisioane plafonate ) :D

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Plafon plati numerar

#5 Mesaj de septimiuv »

treaba cu bancile nu ne afecteaza pe noi, e vorba de moneda virtuala ... bla bla

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#6 Mesaj de gramac921 »

ba ne afecteaza ca e vorba de comsioanele bancare pe care le vom suporta pentru fiecare tranzactie facuta cu card-ul de debit sau de credit . ( vezi textul referitor la acest aspect ). :)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Plafon plati numerar

#7 Mesaj de septimiuv »

...cardurilor şi/sau a instrumentelor de plată de tip monedă electronică (e-money) ...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#8 Mesaj de gramac921 »

partea de comisioane de care ziceam se refera STRICT la carduri :

"„Art.21 – Instituţiile emitente nu pot aplica instituţiilor acceptante comisioane interbancare mai mari de 0,2% din valoarea fiecărei operaţiuni efectuate prin utilizarea cardurilor de debit, respectiv comisioane interbancare mai mari de 0,3% din valoarea fiecărei operaţiuni efectuate prin utilizarea cardurilor de credit. "

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Plafon plati numerar

#9 Mesaj de septimiuv »

vezi ce inseamna mai sus institutie emitenta

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#10 Mesaj de gramac921 »

Vesti bune deocamdata :) merita o bila alba Nicolaescu la faza asta

Guvernul a amânat legea care limitează tranzacţiile în numerar şi reduce comisioanele bancare, astfel încât documentul să fie discutat în continuare cu reprezentanţii mediului de afaceri, care au formulat numeroase observaţii, a declarat agenţiei MEDIAFAX Eugen Nicolăescu, propus ministru de Finanţe

El a precizat că proiectul de lege a fost amânat la propunerea sa şi că, doar după discuţiile cu mediul de afaceri, va fi aprobat de Guvern şi transmis Parlamentului, care îl va adopta până la sfârşitul actualei sesiuni parlamentare.

"Guvernul a amânat adoptarea proiectului de lege, în urma propunerii mele, susţinută şi de ministrul delegat pentru Mediul de Afaceri. Maria Grapini, motivul fiind că mediul de afaceri are numeroase observaţii formulate la acest proiect. S-a convenit ca, în perioada următoare, să avem consultări cu reprezentanţii mediului de afaceri, pentru a lua în considerare observaţiile acestora", a spus Nicolăescu pentru MEDIAFAX.

Eugen Nicolăescu, propus de PNL ca ministru de Finanţe în locul lui Daniel Chiţoiu, a precizat că proiectul de lege va fi aprobat de Guvern doar după aceste consultări şi va fi transmis spre Parlament spre aprobare până la sfârşitul actualei sesiuni.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plafon plati numerar

#11 Mesaj de balazse »

Care mediu de afaceri? Acum precis vor modifica proiectul ca unii sa aiba portita de a scapa de aceasta impunere. :wink:

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#12 Mesaj de gramac921 »


scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Plafon plati numerar

#13 Mesaj de scortarum819 »

legea asta are un numar, e publicata in MO?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Plafon plati numerar

#14 Mesaj de gramac921 »

nu are numar...inca...a trecut de Guvern si acuma se indreapta spre Parlament spre dezbatere....deci mai e :)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Plafon plati numerar

#15 Mesaj de popad70 »

Am pierdut sirul evenimentelor.
Pana la urma s-a schimbat ceva referitor la plafonul de plati in numerar?
Multumesc!

Scrie răspuns