tichete cadou

Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

tichete cadou

#1 Mesaj de epurem242 »

cum inregistrez tichetele cadou (3buc x 50lei),pt. angajate de 8 martie?
stiu ca sunt deductibile in limita a 2% din rulaj 641.
6458=5328? in articole contabile sau trebuie sa le inregistrez in salarii??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#2 Mesaj de herganiec »

nu le mai inregistrati in salarii deloc. nu se impoziteaza.
le inregistrati cu nota direct in articole contabile.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: tichete cadou

#3 Mesaj de epurem242 »

La nivelul companiei angajatoare, contravaloarea tichetelor cadou acordate in scop social este deductibila la calculul impozitului pe profit in conformitate cu prevederile art. 21, alin. 3, lit. c) din Codul Fiscal, respectiv daca se incadreaza in limita de 2% aplicata asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului.

La nivelul angajatilor, tichetele cadou sunt in mod expres mentionate in legislatia fiscala ca facand parte din categoria veniturilor asimilate salariilor in vederea impozitarii. Astfel, potrivit pct. 70 (i) din Normele Metodologice de aplicare ale art. 55 alin 3 din Codul Fiscal, tichetele cadou sunt supuse impozitului pe venit, indiferent de contextul si cuantumul in care sunt acordate. Asadar tichetele cadou primite cu orice ocazie (inclusiv cu ocazia zilelor de 8 martie, 1 iunie, Paste sau Craciun) si indiferent de valoarea acestor tichete (sub sau peste 150 lei) sunt supuse impozitului pe venit.

In ceea ce priveste modalitatea de impozitare in normele la art.57 respectiv pct. 109¹ se mentioneaza faptul ca valoarea tichetelor cadou, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

deci, se impoziteaza!!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#4 Mesaj de cernatv »

Oare? Esti chiar asa sigur? Urmatorul aliniat al aceluiasi articol ce spune?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#5 Mesaj de eugen01 »

http://legestart.ro/regim-fiscal-tichete-cadou/

Si eu sunt de parere ca tichetele cadou se impoziteaza.

""NM81. Plafonul stabilit pentru cadourile oferite de angajatori copiilor minori ai angajaţilor cu ocazia Paştelui, Zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase se aplică pentru fiecare copil minor al fiecărui angajat, precum şi pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia Zilei de 8 martie, în ceea ce priveşte atât darurile constând în bunuri, cât şi cele constând în bani, în cazul tuturor angajatorilor de forţă de muncă.""

Presupun ca legiuitorul nu considera tichetele cadou, bunuri sau bani, iar conform definitiei tichetului cadou (marketing, reclama etc..) desi e o cheltuiala...e o posibila sursa generatoare de beneficii pentru entitate (eh...asta ca sa fabulez un pic)
(simpla parere)

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: tichete cadou

#6 Mesaj de epurem242 »

in ceea ce priveste modalitatea de impozitare in normele la art.57 respectiv pct. 109¹ se mentioneaza faptul ca valoarea tichetelor cadou, acordate potrivit legii, luata in calcul la determinarea impozitului pe veniturile din salarii, este valoarea nominala. Veniturile respective se impoziteaza ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.

Pe cale de consecinta modalitatea de calcul este similara impozitarii tichetelor de masa, respectiv se aplica 16% la valoarea nominala a tichetelor si se retine salariatului impozitul. Salariatul va primi tichetul cadou integral insa va primi diminuat salariul net cu cota de impozit aferenta tichetelor cadou.

in privinta contributiilor sociale, sunt aplicabile prevederile art 296^15, litera o), din Codul fiscala, respectiv tichetele cadou acordate potrivit legii nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii. Astfel, tichetele cadou acordate ca parte a politicii sociale a societati nu suporta contributii sociale.

Prin urmare, tichetele cadou pot fi acordate salariatiilor ca parte a politici sociale a unei societatii avand urmatoarele implicatii fiscale:

Cheltuiala cu tichetele cadou acordate in conditiile unor campanii promotionale este deductibila fiscal in limita a 2% din fondul de salarii;
Tichetele cadou sunt impozabile cu cota de impozit pe venit de 16%;
Tichetele cadou nu intra in baza lunara a contributiilor sociale;
Societatea are urmatoarele obligatii:

de a retine impozitul pe veniturile asimilate salariilor in cota de 16% aplicabila valorii tichetelor cadou acordate;
de a declara impozitul retinut in declaratia declaratia 112 „Declaraţie privind obligatiile de plată a contributiilor sociale, impozitului pe venit şi evidenţa nominala a persoanelor asigurate”;
de a plati impozitul pe veniturile asimilate salariilor retinut de la persoanele fizice, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care s-au acordat tichetele cadou;
de a declara venitul obtinut de fiecare persoana fizica beneficiara a tichetelor cadou in declaratia 205 “Declaratie informativa privind impozitul retinut la sursa si castigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit”, cu termen de depunere ultima zi a lunii februarie a anului urmator celui in care s-au acordat tichetele cadou.
eu asta am gasit. daca cerna tv are alt aliniat il rog sa-l posteze.
mersi

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#7 Mesaj de cernatv »

Nu se impoziteaza in limita sumei de 150 lei.
NM 81, date in aplicarea CF 55(4), intareste faptul ca regula neimpozitarii pana in plafonul stipulat in CF se aplica "tuturor angajatorilor de forţă de muncă" precum si "pentru fiecare copil minor al fiecărui angajat, precum şi pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia Zilei de 8 martie", indiferent daca sunt in bani sau natura.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#8 Mesaj de eugen01 »

Tichetele cadou nu sunt nici bani nici bunuri in natura. :roll:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#9 Mesaj de cernatv »

Sunt asimilate bunurilor, hartii cu valoare. Daca s-ar da, spre exemplu, cartofi, astia nu s-ar impozita iar tichetele cadou da?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#10 Mesaj de eugen01 »

Strict in cadrul acestui topic (cadouri etc..., deci nu plata drepturi salariale), cartofii de exemplu ar putea fi considerati cadou...neimpozitat fireste pana in limita a 150 lei... in situatiile prevazute (sarbatori).
(simpla parere).

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#11 Mesaj de cernatv »

Pana si numele le-o spune: tichete cadou. Nu vb de drepturi salariale.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: tichete cadou

#12 Mesaj de eugen01 »

Numele in sine nu este un argument.Altfel, legiuitorul ar fi pastrat denumirea si in articolul respectiv din NM81 , ar fi trebuit sa citim "...indiferent daca sunt in bani sau natura sau tichete cadou".Ar fi trebuit sa le gasim in enumerare.
:roll:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#13 Mesaj de herganiec »

epurem242 scrie:cum inregistrez tichetele cadou (3buc x 50lei),pt. angajate de 8 martie
intrebarea era cea de mai sus.
la aceasta s-a incercat a se raspunde. deja ati extins.

e vorba de valoarea de 150lei de 8 martie. care nu se impoziteaza si nu se evidentiaza in salarii.
cernatv a scris mai exact:
Nu se impoziteaza in limita sumei de 150 lei.
NM 81, date in aplicarea CF 55(4), intareste faptul ca regula neimpozitarii pana in plafonul stipulat in CF se aplica "tuturor angajatorilor de forţă de muncă" precum si "pentru fiecare copil minor al fiecărui angajat, precum şi pentru cadourile oferite angajatelor cu ocazia Zilei de 8 martie", indiferent daca sunt in bani sau natura.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#14 Mesaj de cernatv »

Sunt acordate cu titlul de cadouri, deci se incadreaza in sume neincluse in veniturile salariale si nu se impoziteaza.
Ai dreptate, herganiec, ne-am cam intins, dar cred ca in beneficul tuturor. Merita sa transam definitiv aceasta problema.

draganc
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: tichete cadou

#15 Mesaj de draganc »

Tichetele cadou acordate salariatilor se impoziteaza indiferent de destinatia lor.

NM70 i)tichetele cadou acordate potrivit legii, indiferent dacă acestea sunt acordate potrivit destinaţiei şi cuantumului prevăzute la art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal.

Scrie răspuns