Spor week-end evidential in stat de plata

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#16 Mesaj de davidl394 »

La ce doresc sa aplic sporul de weekend? nu doresc, am nevoie, si din cate stiu eu mai sunt vreo 3 soricei (utilizatori) care tac dar au nevoie.

Acest spor de weekend se aplica la orele lucrate in weekend. Le evidentiem in pontaj (ca vezi de aceea nu inteleg de ce pot sa le am acolo ore sambata si duminica dar in stat nu), si apoi pentru ca este singura solutie le trec la ore suplimentare cu procentul aferent. De asta insist, cred ca nu este imposibil de introdus in statul de plata. Avem 2 tipuri de ore suplimentare, putem sa avem si alte ore cu spor procentual aplicat la orele lucrate in acele conditii, nu neaparat de weekend. Este acelasi pricipiu (altgoritm) ca si la ore suplimentare. Dar, este necesar sa se vada si in statul de plata, ceea ce inseamna inserarea unei rubrici cu alte sporuri (nepermanente).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#17 Mesaj de balazse »

Sincer sa fiu s-ar putea introduce la "detalii" inca un rand unde s-ar putea introduce ca si orele suplimentare, iar pe stat de plata denumirea de "sporuri permanente" s-ar putea inlocui cu "sporuri" sau s-ar trece la "alte drepturi" unde sa apara "alte drepturi/sporuri" (sau ceva asemanator).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#18 Mesaj de tomac »

De ce ați vrea să modificați un formular contabil a cărui conținut este cel minim legal aprobat?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#19 Mesaj de balazse »

Chiar daca pe stat nu apare la sporuri, ar fi optim un rand nou unde sa se poate introduce acest tip de spor.

davidl394
Mesaje: 12
Membru din: Mar Apr 20, 2010 12:00 am

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#20 Mesaj de davidl394 »

Nu vreau sa modific neapart continutul statului de plata. Dar as dori sa apara acest tip de spor acordat asa cum avem nevoie. Nu numai pt control ci si pt salariati. Fara sa mai facem situatii anexa in excel. Algoritmul de calcul exista asa ca nu cred ca este imposibil. Poate gresesc. Si eu, chiar daca ma repet, am vazut ca exista trei modele de state de plata minimale, unul avea si 5 tipuri de sporuri. Cred ca unele minimale nu ne mai incap uneori...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#21 Mesaj de danilevicis »

Apropo, am si eu sporul asta de weekend (introdus tot datorita itm). Am obs ca daca un salariat este in cm toata luna, programul baga la venit sporul si nu se genereaza bine decl 112, asa incat trebuie sa dau stergere la spor din salariati pt respectivul+actualizare date in stat, urmand ca luna urmatoare sa nu uit sa reintroduc sporul sters.Manevra e riscanta daca uiti sa-l mai adaugi, daca ai mai multi in situatia asta.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#22 Mesaj de balazse »

Nu trebuie sters acel spor, ci modificat un pic fisieru pdf generat, adica sa treci 1 ora la "ore efectiv lucrate in luna" si trebuie sa modifici manual la ce doua pozitii de "asigurat" cu "1-asigurat".

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#23 Mesaj de danilevicis »

Aha. Mersi. Totusi de ce 1 ora lucrat, daca nu e lucrat deloc, dar in fine...doar am sesizat problema
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#24 Mesaj de balazse »

Problema provine de la o foarte veche corelatie de la declaratia de somaj. La somaj exista o corelatie ca daca nu ai lucrat nici o ora nu poti avea nici contributie, care este fals, avand in vedere ca exista exceptii (spor permanent, concediu platit la plecare/intrare in ingrijire copil si altele) si din pacate de prin 2005 (sau cam asa ceva) exista aceasta corelatie.
In trecut asa trebuia procedat si pentru a putea genera o declaratie corecta pentru somaj.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#25 Mesaj de danilevicis »

Ahaa, da, ceva parca imi aduc aminte. Thanks pt explicatii! Inseamna ca eu am gresit ca mi-am sters sporul de weekend din stat pt luna respectiva. Asa am si listat statul. :? Da nici ca-l refac :mrgreen:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

nazaretn
Mesaje: 17
Membru din: Mie Feb 12, 2014 8:59 am
Contact:

Re: Spor week-end evidential in stat de plata

#26 Mesaj de nazaretn »

Buna ziua
Cum platim o zi de weekend care este si sarbatoare legala?
De ex. ziua de 20 aprilie(prima zi de pasti).
Pt zilele lucrate in weekend unitatea plateste un spor de 10% iar pt. sarbatori legale 100%.

Multumesc

Încuiat