Concediu de sarcina si lauzie

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de sarcina si lauzie

#31 Mesaj de balazse »

Si iar revenim la discutia veche, cea de corelatie intre data document si data inregistrare, precum la gramatica limbii romane.
Desii nu sunt foarte bun in aceasta, totusi cred ca exista diferenta intre "inceteaza in data de" si "inceteaza incepand cu data de".
Raspunsul celor de la ITM este una standard gresita, adica ei s-au bazat pe o anumita interpretare a data incetarii care s-a si introdus in programul oficial de ReviSal, totusi aceasta nu este chiar cel corect, deoarece ei intotdeauna fac referire la "incepand cu data de".
Sincer sa fiu, nu inteleg de ce nu s-au emis act normativ/norme clare referitor la ReviSal, precum exemple clare de completare, deoarece deja de foarte mult timp exista aceasta dilema cu data incetarii si nimeni de la minister nu doreste sa il rezolve, cred ca deja le este frica sa vina cu corectii exacte pentru ca ar fi foarte mult de corectat in bazele de date.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concediu de sarcina si lauzie

#32 Mesaj de balteanuc692 »

Stiu vechea discutie. Dar acum e vorba cum facem sa nu luam amenda, cu riscul de a ma injura iar septimiuv :lol:

stefanr277
Mesaje: 6
Membru din: Lun Iul 11, 2011 2:03 pm

Re: Concediu de sarcina si lauzie

#33 Mesaj de stefanr277 »

este adevarat ca daca celalalt parinte nu isi ia luna obligatorie de CIC se pierde acea luna si mama va sta doar 1 an si 11 luni in CIC?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu de sarcina si lauzie

#34 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns