salariu minim cetatean strain

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

salariu minim cetatean strain

#1 Mesaj de popad70 »

Va rog sa-mi spuneti si mie daca pentru un cetatean strain casatorit cu o romanca , la angajare este obligatoriu ca salariul trecut in cim sa fie minim brut pe economie (2298 lei in 2014)?
I-am facut un cim cu 1200 lei; este casatorit nu-i fac prelungirea dreptului de sedere temporara in scop de munca.

In legea 157 din 2011 la art 56 se arata ca :
"Prelungirea dreptului de şedere temporarã în scop de muncã sau detaşare
(1) Strãinilor intraţi în România în scopul angajãrii în muncã, posesori ai unei autorizaţii
valabile de muncã pentru lucrãtori permanenţi, lucrãtori sezonieri, lucrãtori stagiari, sportivi,
nominale, pentru lucrãtori transfrontalieri sau pentru lucrãtori înalt califica
ţi li se prelungeştedreptul de şedere temporarã dacã prezintã urmãtoarele documente:
a) contractul individual de muncã cu normã întreagã, vizat de inspectoratul teritorial de
muncã, din care sã rezulte faptul cã salariul înscris este cel puţin la nivelul salariului mediu
brut pe economie. În cazul lucrãtorilor înalt calificaţi, acesta va fi la nivelul de cel puţin 4 ori
salariul mediu brut pe economie;
b) actul medical ...."

Ce paerere aveti?
Trebuia sa-i fac cim cu salariu de 2298 lei?

Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: salariu minim cetatean strain

#2 Mesaj de septimiuv »

mai citeste inca o data ce ai citat si iti raspunzi singura la intrebare :wink:

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: salariu minim cetatean strain

#3 Mesaj de popad70 »

Am citit si rascitit si eu cred ca nu intra in categoria asta;
deci nu sunt obligata sa ii inscriu in cim salariul mediu brut pe economie, dar mi-a facut capul arsice individul asta si am vrut sa mai aflu o parere.
Multumesc!

Scrie răspuns