furnizori

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

furnizori

#1 Mesaj de comand279 »

Buna ziua,

cine ma poate lamuri de ce butonul verificare furnizori nu functioneaza desi am dezactivat si antivirusul (bitdefender total security), am resetat si calculatorul si tot degeaba, uneori isi revine singur fara sa fac nimic, alteori nu merge cateva zile la rand. Cursul valutar il preia, butonul verificare toti furnizorii functioneaza. Nu stiu unde sa mai caut...am multe facturi cu furnizori noi si stau si pierd vremea verificand codurile pe mfinante (care si acolo imi da uneori server ocupat). Daca e de la calculator de ce cursul valutar se preia totusi?

La saga singurul raspuns e ca la ei merge. Trebuie sa fie si la mine o rezolvare totusi. Va rog orice idei aveti scrieti si eu verific. Va multumesc.

PS: Stiti de pe ce site se face verificarea codurilor fiscale?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: furnizori

#2 Mesaj de septimiuv »

pe anaf sunt informatiile

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: furnizori

#3 Mesaj de comand279 »

il rog pe tomac sa-mi dea niste idei sa rezolv si eu problema cu furnizorii!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: furnizori

#4 Mesaj de tomac »

Nu prea am ce să vă spun. Dacă nu merge verificarea:
- verificați ca programul să fie adăugat la excepțiile firewall dacă folosiți așa ceva. uneori, după actualizarea lui, unele programe antivirus e posibil să-l vadă modificat și după actualizare e posibil să vă ceară sau să fie nevoie de actualizarea permisiunilor în program și firewall
- verificați ca internetul să vă funcționeze
- dacă ați reinstalat sistemul de operare sau ați mutat programul de pe un PC pe altul re-instalați versiunea gratuită a acestuia, peste folderul în care aveți instalat programul
- dacă efectuați verificarea de pe o stație, în cazul în care lucrați în rețea, stație pe care nu aveți instalat SAGA atunci e recomandat să copiați, pe stație dacă deja nu există, așa cum scrie în help fișierele DLL descrise acolo
- nu în ultimul rând verificați să nu aveți malware în sistem.
În anumite perioade (spre exemplu în perioada 22-25 a lunii următoare trimestrului e posibil să apară blocaje) verificarea poate merge greu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: furnizori

#5 Mesaj de comand279 »

Multumesc tomac, pare ca problema a fost la internet explorer care trecea in modul offline si nu mai comunica cu programul (cel putin asa zice informaticianul), eu folosesc chrome asa ca nu deschideam niciodata internet explorer. Sa vedem daca mai face figuri de acum incolo. Daca o fi asa ar fi bine ca si cei de la Saga pe langa verificarea programului antivirus, firewall (si windows are o protectie firewall), sa mentioneze si chestia asta cu internet explorer, care nu-i greu de verificat si nu-ti trebuie informatician ptr asta. Am scris ca poate se mai loveste cineva de asta ...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: furnizori

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Eu nu vad unde a'r fi legatura cu internet explorer sincer... :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: furnizori

#7 Mesaj de herganiec »

..si nici ce are legatura Saga cu internet explorerul din calculatorul fiecaruia.. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26020
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: furnizori

#8 Mesaj de tomac »

Există o legătură. Pentru a accesa anumite chestiuni, on-line, uneori se folosesc controale incluse în sistemul de operare și acolo sunt, implicit cele din IE pe care le și folosește programul. De aceea e nevoie ca IE să fie folosit cel puțin o singură dată și, da, să nu treacă în mod off-line.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat