delegare

Mesaj
Autor
albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

delegare

#1 Mesaj de albul498 »

Delegarea se declara prin revisal?Dupa codul muncii eu am inteles ca nu se declara,ptr ca nu se schimba nimic din contract.Dar nu stiu daca trebuie facut un act aditional,ptr delegare angajat la alt angajator?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: delegare

#2 Mesaj de herganiec »

pe ce perioada ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

Re: delegare

#3 Mesaj de albul498 »

pe o perioada de 3 luni.Precizez ca angajatorul are mai multe firme si a angajat toti salariatii doar pe una si vrea sa delege 3 angajati sa munceasca la celelalte firme,se poate?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: delegare

#4 Mesaj de herganiec »

“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: delegare

#5 Mesaj de pinteae »

Delegarea se transmite prin REVISAL de catre angajator. Se intocmeste un act aditional la CIM. Unitatea care preia salariatii, nu are nicio obligatie in legatura cu transmiterea REVISAL-ului.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24248
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: delegare

#6 Mesaj de balazse »

Scuze, cred ca se incurca doua termene in acest caz, adica "delegarea" cu "detasarea".
Daca se face detasare atunci va fi efectiv platit de catre unitatea la care a fost detasat, din cate stiu eu.
Despre aceste se pot citii in Codul Muncii la art.44-48, doar detasarea se transmite in ReviSal.

Scrie răspuns