Gestiune global-valorica

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Gestiune global-valorica

#1 Mesaj de petrovg »

La o entitate tin gestiunea global-valoric. Initial, in ecranul "configurare societati" am avut selectata optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte", iar contul de stocuri avea analitic. Cand am introdus facturile, la tip am selectat "Nedefinit", iar la cont am introdus contul de gestiune global-valoric, deci cu analitic (ex: 371.1). Acum vreau sa folosesc contul 4428. In ecranul "configurare societati" am bifat optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA". Cand am inchis luna, programul mi-a facut descarcarea valorica pe contul de stocuri fara analitic (ex: 371). La "Iesiri" am incercat sa modific contul din 371.1 in 371 simplu, dar imi da o eroare cum ca nu as fi selectat contul. Cum setez programul sa-mi faca operatiile pe conturile corecte ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8256
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Gestiune global-valorica

#2 Mesaj de herganiec »

punet iinapoi bifa pe "Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte",
la fisiere , gestiuni creati gentiunea global valorica cu conturile analitice cirespunzatoare de acolo .1
.cand faceti receptia pe intrari, alegeti cont 371.1 si restul datelor.
la validare verificati NC.
la inchidere de luna vedeti cum a generat K.

PS. toate astea si altele in plus se gasesc scrise in help-ul programului care trebuie citit inainte. Asa veti gasi rezolvarea mult mai repede.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#3 Mesaj de petrovg »

herganiec scrie:punet iinapoi bifa pe "Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte",
Asa functiona inainte, dar eu am nevoie ca programul sa-mi evidentieze TVA-ul aferent stocurilor. De aceea am ales optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA". Din cate am citit in help, aceea e optiunea de care am nevoie ca programul sa il calculeaze corect pe K, sa evidentiaze si TVA-ul.
herganiec scrie:la fisiere , gestiuni creati gentiunea global valorica cu conturile analitice cirespunzatoare de acolo .1
.cand faceti receptia pe intrari, alegeti cont 371.1 si restul datelor.
Exista deja creata o gestiune global valorica pe care o foloseam pana acum, iar receptia pe intrari este facuta pe 371.1. Dar, daca selectez optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA" imi dispar detaliile de la gestiunea global valorica, in sensul ca nu imi mai apar conturile 371, 378, respectiv 4428. Gestiunea in sine nu dispare si poate fi folosita in continuare.
herganiec scrie:la validare verificati NC.
Nu sunt bune NC-urile. Nu imi evidentiaza TVA-ul, decat daca folosesc optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA". Cu optiunea asta selectata formula contabila este 371.1 = % 378 4428.M ;cu cea de dinainte, formula contabila este 371.1 = 378.1.
herganiec scrie:la inchidere de luna vedeti cum a generat K.
L-a generat fara folosirea contului 4428.M. Cu cealalta optiune selectata imi calculeaza K cu tot cu TVA, dar foloseste conturile 371 si 378 fara analitic.
herganiec scrie:PS. toate astea si altele in plus se gasesc scrise in help-ul programului care trebuie citit inainte. Asa veti gasi rezolvarea mult mai repede.
Bineinteles ca am citit helpul inainte sa scriu pe forum, doar ca nu am gasit rezolvarea la problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PetrovG
Asa cum a zis si HerganieC lasa bifat la "Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte".

Totusi care este problema cu TVA-ul ca nu inteleg, cum adica vrei sa incepi sa folosesti 4428. Daca esti platitor de TVA atunci programul genereaza nota cu 4428.
Ar trebuie sa fii mai explicit ce doresti efectiv, adica pana acum de ce nu ai folosit 4428 si de acum de ce utilizezi 4428?

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#5 Mesaj de petrovg »

Nu mai conteaza... am gasit un workaround. Parerea mea e sa testezi modul meu de lucru daca vrei sa-ti dai seama la ce ma refer.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#6 Mesaj de balazse »

Si care a fost acea solutie (doar asa din curiozitate)?
Eu am testat multe pana acum, dar din lipsa informatiilor si detaliilor date de tine ii cam greu sa dea omul orice solutie. :wink:
Singura posibilitate ar fi fost sa tii evidenta la pret de achizitie si totusi sa lucrezi global-valoric, iar acum ai dorit sa treci la evidenta la pret de vanzare, sau de la neplatitor ai fi trecut la platitor, dar aceastea sunt doar speculatii ca nu ai zic nimic in afara de "Acum vreau sa folosesc contul 4428" (care este egal cu zero, dupa simpla mea parere).

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#7 Mesaj de petrovg »

Pana la urma am decis sa folosesc optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare cu TVA" pentru ca imi face corect nota contabila, calculul lui K si descarcarea de gestiune, chiar daca in loc de 371 programul foloseste 371.1 (cum de fapt e setat sa o faca), iar eu modific manual in articole contabile. Contul 371.1 il fac 371, iar 707.1 il fac 707 si totul e in regula.

Daca vrei sa-ti dai seama despre ce vorbesc, adauga o intrare de marfa folosind pe rand optiunile de evaluare a marfurilor si uita-te la NC. Daca faci asta, dupa ce schimbi optiunile de evaluare trebuie de devalidezi si sa revalidezi intrarea pentru actualizarea NC.

Oricum, parerea mea este ca problema asta ar trebui rezolvata programatic, avand in vedere ca trebuie sa intervin manual in articole.
Ultima oară modificat Mar Iun 10, 2014 12:15 pm de către petrovg, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#8 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi global-valoric atunci nu isi are rost acea optiune, asta daca ai configurat corect gestiunea.
Daca lucrezi cantitativ-valoric atunci discutam despre altceva.
Poti sa creezi o firma noua de test unde sa restaurezi baza de date si poti testa ceea ce doresti.

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#9 Mesaj de petrovg »

Are rost ca imi trebuie evidentiat TVAul pentru adaosul comercial, iar celelalte optiuni nu fac asta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#10 Mesaj de balazse »

Hai sa centralizam un pic informatiile.
Lucrezi global-valoric (tip->nedefinit) sau cantitativ-valoric (tip-marfa)?

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#11 Mesaj de petrovg »

Global-valoric tip nedefinit

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#12 Mesaj de balazse »

La "fisiere" -> "gestiuni" ai configurat corect gestiunea global-valorica?
Adica ai trecut 371.1, 378.1, 4428.M.1, 607.1 si 707.1? Precum la procent TVA ai trecut 24?
Contul 371.1 utilizezi la "intrari"?

petrovg
Mesaje: 25
Membru din: Mar Apr 09, 2013 11:12 am

Re: Gestiune global-valorica

#13 Mesaj de petrovg »

Da, asta era, nu era TVAul configurat la gestiuni. Acum merge perfect. Multumesc !

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Gestiune global-valorica

#14 Mesaj de aurel211252 »

Doamne ce greu e...Apropo si eu lucrez cu gestiunea "Global valorica" si folosesc Analitice insa atat la "Intrari"cat si la "Iesiri"nu imi apare"Nedefinit"dar nici"Marfa"...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune global-valorica

#15 Mesaj de balazse »

Pentru PetrovG
Vezi ca am testat destul (doar ca lipseau cateva informatii elementare). :wink:

Pentru AureL211252
Daca la "setari diverse" scoti bifa de la "dezactivarea ecranelor de stocuri pentru aceasta firma" atunci o sa-ti apara, sau daca ai si partea de stocuri nu doar cea de contabilitate.
Dar in acest caz se ia in considerare contul utilizat.

Încuiat