cheltuieli de protocol

Mesaj
Autor
radur
Mesaje: 89
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cheltuieli de protocol

#1 Mesaj de radur »

va rog sa-mi spuneti daca cheltuielile de protocol
se scad din impozitul pe profit,si unde se trec in declaratia 101
va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli de protocol

#2 Mesaj de tomac »

Nu se scad din impozit. Singurele sume ce se scad direct din impozit sunt sponsorizările efectuate în condițiile legii.
Ele sunt cheltuieli deductibile limitate la 2% dintr-o anumită bază stabilită conform codului fiscal, de aceea pot fi pe ansamblul activității: integral deductibile, parțial deductibile sau integral nedeductibile. Suma nedeductibilă se înscrie în D101 la rd.29
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivuc300
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 27, 2016 3:32 pm

Re: cheltuieli de protocol

#3 Mesaj de chivuc300 »

In situatia unei societati infiintate in ian 2016, platitoare de imp. pe venit, neplatitoare de TVA, pot inregistra bonurile cu cif, aferente meselor cu clientii la un restaurant, cu 623? Exista vreo limita a acestor cheltuieli in acest caz? Daca da, cum calculez aceasta limita?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cheltuieli de protocol

#4 Mesaj de tomac »

Nu există o astfel de limită. Există o limită a deductibilității fiscale, dar nu o limită sau un plafon al acestor cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivuc300
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 27, 2016 3:32 pm

Re: cheltuieli de protocol

#5 Mesaj de chivuc300 »

Sa inteleg ca in situatia mea pot inregistra aceste cheltuieli de protocol ... fara numar?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: cheltuieli de protocol

#6 Mesaj de cernatv »

Nu există o limită, dar bunul simț?

chivuc300
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 27, 2016 3:32 pm

Re: cheltuieli de protocol

#7 Mesaj de chivuc300 »

Evident ... cu masura.

stroer1948
Mesaje: 634
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli de protocol

#8 Mesaj de stroer1948 »

Atentie mare! Faceti diferenta intre cheltuilelile de protocol si cheltuilelile facute in favoarea asociatilor:
ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(1) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 Norme metodologice
(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:
h) bunurile şi/sau serviciile primite de un participant la persoana juridică, acordate/furnizate de către persoana juridică în folosul personal al acestuia;

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: cheltuieli de protocol

#9 Mesaj de cernatv »

Nimeni nu a spus că nu-s impozabile, la societate sau la asociat, ci că nu sunt limitate decât de bunul simț.
Sintagma ”venituri identificate ca fiind impozabile„ implică multe (primordial e ca să fie identificate). Și mai ales chestia cu ”în folosul personal„. Oare dacă nu ai acel minim de bun simț, și ajungi în instanță versus fisc, susții că două sute de sticle de vodcă, de exemplu, au fost (sau nu) în folos personal? Oare le-ai băgat numai în pipota proprie, ori și în ălora sau de la DSV, DSV, AntiF, ITM.........

chivuc300
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 27, 2016 3:32 pm

Re: cheltuieli de protocol

#10 Mesaj de chivuc300 »

OK. Am inteles ce spuneti voi, insa un contract, cel mai bine se negociaza la o "masa". Chiar vorbim de relatii de business. Se ivesc situatii de genul acesta cam de 2-3 ori pe luna. Cred ca nu ar fi vreo problema in a inregistra aceste bonuri fiscale pe cheltuieli de protocol.

chivuc300
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 27, 2016 3:32 pm

Re: cheltuieli de protocol

#11 Mesaj de chivuc300 »

Cadourile oferite clientilor, la aniversarea contractelor (caci politica firmei si a busines-ului impune asa ceva) se pun in 623 la reclama si publicitate sau la protocol. Am analitice.

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli de protocol

#12 Mesaj de butnaruc323 »

buna ziua,
un pfa care intocmeste ctr.de finantare din fd.europene si , mai nou, fd.start-up nation, si-a cumparat un costum si cateva camasi ptr intanlirile cu clientii , le inregistrez ca si ch.de protocol?
multumesc

Scrie răspuns