Prestatii avocatiale nefacturate

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Prestatii avocatiale nefacturate

#1 Mesaj de ienciuf »

1)Clientul x inchieie un contract de asisitenta juridica cu un CAV individual- platitor de TVA
2)Obiectul ctr. este asistare si reprezentare in dosar Y
3)Nu este stipulat in ctr.termenul de plata a onorariului si a contravalorii cheltuielilor efectuate
4)Clientul nu achita nimic la semnarea ctr.
5)CAV.presteaza servicii avocatiale pentru client, cf.obiectului ctr.
5)Obligatia de a emite factura pentru serviciile avocatiale prestate este : -la data intocmirii contractului, la data efectiva a prestarii serviciilor(asistare, reprezentare, etc), la finalizarea dosarului Y?
6)In caz de neplata a onorariului, desi serviciile av. s-au prestat, dar nu s-au facturat ctr. este reziliat de plin drept pt.neplata?(VEZI MODEL CTR.)
7)La inventariere anuala CAV individual are obligatia de a-si inregistra in Registrul inventar onorariile, nefacturate si restante , pentru care nu a facut demersurile de a si le incasa(contractul de asistenta juridica fiind titlu executoriu cu privire la sumele datorate de către client cu titlu de onorariu şi cheltuieli aferente)
8) Care sunt obligatiile fiscale?

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#2 Mesaj de pinteae »

Daca este platitor de TVA la incasare, nicio obligatie fiscala.
In RJIP se evidentiaza doar incasarile efective iar TVA va platii la incasarea facturii/facturilor.
Eugen Pintea

ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#3 Mesaj de ienciuf »

NU este platitor de TVA la incasare

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#4 Mesaj de pinteae »

In acest caz, datorezi TVA la finele perioadei fiscale (pe baza Decontului de TVA).
Eugen Pintea

ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#5 Mesaj de ienciuf »

Adica?
Deci, care este faptul generator si exigibilitatea TVA?

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#6 Mesaj de pinteae »

Faptul generator si exibilitatea, se nasc la data prestarii serviciilor sau la data acceptarii de catre beneficiar a serviciilor prestate pe baza de rapoarte de activitate, daca prin contractul de prestare de servicii a fost prevazut acest lucru (art. 134^1 alin (7) sau (12)).
In cazul tau, deduc ca serviciile au fost prestate (dovada este reprezentarea in instanta), drept pentru care nu consider ca ai vreun motiv sa nu emiti factura.
Eugen Pintea

ienciuf
Mesaje: 74
Membru din: Vin Iul 13, 2007 12:00 am

Re: Prestatii avocatiale nefacturate

#7 Mesaj de ienciuf »

Da emit, dar cand?
daca : sa zicem ca valoarea onorariului stabilit prin contract este de ex.10 000 €
voi factura la fiecare termen din instanta cat consider din 10 000 €? fara sa stiu cate termene vor fi ....
la data cand se semneaza si se intregistraza contractul de asistenta juridica, cand se considera acceptarea de catre beneficiar/client a prestatiilor avocatiale?
SAU la data finalizarii DOSARULUI Y din instanta facturez onorariul integral? aici nu prea suna bine...
MULTUMESC :?

Scrie răspuns