Varianta noua de REVISAL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
danete20
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2008 12:00 am

Re: Varianta noua de REVISAL

#121 Mesaj de danete20 »

Multumesc, TomaC. Am respectat pasii si totul a fost OK. Neapartat trebuie sters Folderul de la TeamNet si restart la Computer!

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Varianta noua de REVISAL

#122 Mesaj de tobosv790 »

bratua801 scrie:In Saga 4.69 nu apare la Revisal Art.51 alin.1 lit.B. Am de trimis un Revisal cu acest articol. Cum procedez? Multumesc
Uitate cu atentie,scrie art 51 alin 1 dar nu a mai avul loc"lit b" dar textul este corect. Probabil nu au incaput toate caracterele.Am verificat adineauri si textul este corect asa ca in articolul mentionat. Sper ca se transmite la ITM in mod correct chiar daca incadrarea este incomplete mentionata, cel putin la vedere.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Varianta noua de REVISAL

#123 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea chiar dacă aveți ultima versiune.
La ITM nu se trimite textul acela ci un cod ce indică acel text. De exemplu Art55LitB pentru desfaceri pe art.55 litera b, indiferent de textul afișat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Varianta noua de REVISAL

#124 Mesaj de saucan »

Buna seara,ma puteti ajuta cu o problema? sum pot transforma un fisier xml in rvs? la validare registru non revisal imi apare o eroare la un salariat cu o greseala la "data inceput",data e corecta peste tot 07.01.2016,desi intotdeauna la listare 112 imi apare eroare la acelasi angajat cu greseala la data -apare asa 2016.01.07 parca -alt format al datei,ce am gresit? multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Varianta noua de REVISAL

#125 Mesaj de balazse »

Cel mai probabil pe calculator iti este setat formatul pentru data pe ll.zz.aaaa in loc de zz.ll.aaaa.
Mergi la "start" -> "control panel" -> "region and language" -> "formats" -> "format" alegi "romanian (romania)".
Daca folosesti vreun program de la finante care necesita folosirea semnului "/" atunci tot acolo la "additional settings" modifici "," in "/" (dar asta doar daca este neaparat nevoie, ex: tiparire ordin de plata din programul pus la dispozitie de finante).

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Varianta noua de REVISAL

#126 Mesaj de saucan »

Multumesc ,am verificat si e corect in Control Panel,ciudat e ca la listarea 112 apare problema asta numai la un salariat care a fost angajat pe 7 Ianuarie cu încă 2 persoane iar la celelalte apare ok. Profit de bunăvoința voastră si va mai întreb ceva: cum se procedează cu persoane care vin in proba la o firma ? Se face carte de munca chiar daca sta 1 ora sau doua ? Iar daca vin 5 persoane se fac contracte la toate iar daca din cei 5 rămâne unul cum fac? De exemplu sunt angajați care stau 15 sau 30 de zile ,se face contract pe perioada nedeterminata? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Varianta noua de REVISAL

#127 Mesaj de balazse »

In fiecare caz ii faci contract de munca si toate hartiile necesare.
Daca angajatul nu corespunde in perioada de proba, atunci se poate desface oricand contractul, chia si dupa o zi.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Varianta noua de REVISAL

#128 Mesaj de stefi »

Am inca revisalul vechi in calculator, ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum fac ca sa descarca noua vesiune, trebuie sa sterg actualul Revisal din calculator inainte si apoi descarc de pe internet noua versiune? Exista posibilitatea de a prelua datele in noua versiune sau nu este obligatoriu? Nu am mai facut asa ceva, e pt. prima data...
Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Varianta noua de REVISAL

#129 Mesaj de cernatv »

Descarcă-l de pe site-ul ITM-ului. Fă o salvare la revisalul vechi. Ăsta nou îl instalezi peste cel vechi fără să mai faci nimic altceva. Datele se preiau automat.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Varianta noua de REVISAL

#130 Mesaj de stefi »

Va multumesc din nou!

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Varianta noua de REVISAL

#131 Mesaj de tobosv790 »

A apărut ReviSal 6.0.6 în 25.11.2016. L-a instalat cineva? Sunt probleme ca la apariția lui 6.0.4/6.0.5 ( cu instalări în altă parte; cu sau fără fișier TeamNet,etc)? L-or fi preluat în Saga? Ce ați aflat? Mulțumesc frumos!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Varianta noua de REVISAL

#132 Mesaj de herganiec »

Incercati si ne spuneti si noua :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Varianta noua de REVISAL

#133 Mesaj de tobosv790 »

Adica sunt pe post de"cobai"? Multumesc, nu.Sa se sacrifice altii mai tineri! Stiti ca e o vorba:"Mai multe piei de miei pe gard decat de oi batrane". :wink:

feckerg554
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 11, 2014 12:08 pm

Re: Varianta noua de REVISAL

#134 Mesaj de feckerg554 »

La instalare spune-i unde sa se instaleze(locatia veche)

totha
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: Varianta noua de REVISAL

#135 Mesaj de totha »

Am incercat 6.0.6 Merge
Relu25

Scrie răspuns