dec 200

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

dec 200

#1 Mesaj de paund852 »

cmi am urmatoarea situatie la 31.12.2016 -venit brut 125000 lei
-chelt.deduch.65000 lei din care cas+cass =9500platit 2016
-venit net =?
am inteles ca se face regularizarea de finante ,de unde stiu ei cat este cas+cass?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 200

#2 Mesaj de tomac »

Citiți codul fiscal. Se acordă deductibilitate la nivelul sumei datorate pentru contribuții sociale, nu la nivelul sumei achitate. Tocmai de aceea nu persoana o include în cheltuieli deductibile ci ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: dec 200

#3 Mesaj de paund852 »

a platit mai mult fata de decizia de plati anticipate preconizand ca la regularizare o sa fie o suma mai mare de plata,sa inteleg ca dif platita in plus nu este deductibila si nu se tine cont de ea la regularizare?

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: dec 200

#4 Mesaj de paund852 »

in alta situatie o persoana avand o intrep.individuala avand venituri sub limita a 35% are contract cu casa de pensii platind minimul ex anul asta 2016 cate 247 lei pe luna acest CAS nu este deductibil la calcul impozitului pe venit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 200

#5 Mesaj de tomac »

Nu contează cât a plătit. Deductibilitate se acordă în funcție de debitul datorat. Normal că atunci când se va efectua regularizarea CAS și se va debita diferența, se va ține seama de plată. Probabil va fi nevoie de o cerere de compensare, dacă se merge ca la impozit - adică am un cont în care virez plata anticipată și altul în care virez regularizarea.

Dacă are contract în nume propriu încheiat cu casa de pensii, de ce ar fi deductibilă suma?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: dec 200

#6 Mesaj de paund852 »

pentru ca e intreprinzatorul intreprinderii individuale vrea sa plateasca CAS chiar daca nu e obligat mi se pare corect sa fie deductibila

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 200

#7 Mesaj de tomac »

Nu e normal. Așa, pe logica asta, și dacă își spală rufele și își cumpără mâncare ar trebui să fie deductibil.
Acel contract e încheiat între el ca persoană privată și casa de pensii, nu între el ca agent economic și casa de pensii. E o mare diferență.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: dec 200

#8 Mesaj de ferenta »

Tot pe tema asta, d-le TomaC, vă rog mai lămuriți-mă și pe mine ceva, dacă mai aveți răbdare.Deci, chitanțele pentru plăți anticipate efectuate la ANAF, pentru CAS și CASS, nu se trec deloc în registrul de încasări și plăți?Sau se trec, dar ca și nedeductibile (pentru a le evindenția totuși undeva), urmând ca deductibilitatea să o calculeze ANAF prin D250?
Scuze dacă întrebarea mea este ridicolă!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dec 200

#9 Mesaj de tomac »

Se trec. În RJIP se înscriu toate documentele de încasare sau de plată fie că e vorba de venituri impozabile sau cheltuieli deductibile, fie că e vorba de venituri neimpozabile sau cheltuieli nededutibile.
Dar la stabilirea venitului anual, la completarea D200, cheltuielile cu contribuțiile sociale obligatorii nu se cuprind în cadrul cheltuielilor deductibile.
Art.75 CF
(1) Organul fiscal competent are obligația recalculării venitului net anual/pierderii nete anuale, determinat/determinată în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, stabilit/stabilită potrivit Declarației privind venitul realizat, prin deducerea din venitul net anual a contribuțiilor sociale obligatorii datorate, potrivit prevederilor titlului V - Contribuții sociale obligatorii.
De aceea am spus că ele nu se consideră cheltuieli deductibile și nici nu contează cuantumul achitat efectiv.

E o discuție legată de contribuțiile sociale obligatorii provenite din anii anteriori și achitate în 2016. Eu spun că acelea sunt cheltuieli deductibile la plata lor, pentru că anterior anului 2016 nu exista această prevedere în codul fiscal, dar începând cu cele achitate efectiv pentru 2016 nu mai contează plata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: dec 200

#10 Mesaj de ferenta »

Mulțumesc frumos!Din nou... :oops:
Avea bunica mea o vorbă, că „de mulțam mi-e plin podul„!Cred că și la dvs. e la fel, dar cum toate în univers sunt în echilibru, eu sper din suflet ca tot binele pe care îl faceți pe acest forum să se compenseze într-un fel, întorcându-se și la dvs. pe alte căi!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

iliovicid980
Mesaje: 55
Membru din: Vin Apr 17, 2015 8:04 am
Localitate: Bucuresti

Re: dec 200

#11 Mesaj de iliovicid980 »

tomac scrie:Se trec. În RJIP se înscriu toate documentele de încasare sau de plată fie că e vorba de venituri impozabile sau cheltuieli deductibile, fie că e vorba de venituri neimpozabile sau cheltuieli nededutibile.
Dar la stabilirea venitului anual, la completarea D200, cheltuielile cu contribuțiile sociale obligatorii nu se cuprind în cadrul cheltuielilor deductibile.
In D200 este rubrica
2. Cheltuieli deductibile, din care:....................
2.1 contributii sociale obligatorii;.................

Dar probabil sanatatea nu intra la categoria 2.1.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: dec 200

#12 Mesaj de catalin.rusinaru »

Cred ca nu aveti varianta pentru anul 2016

iliovicid980
Mesaje: 55
Membru din: Vin Apr 17, 2015 8:04 am
Localitate: Bucuresti

Re: dec 200

#13 Mesaj de iliovicid980 »

Am luat formularul de la Administrația financiara sector 1, acum trei zile...
Ce-i drept, nu am verificat pe site-ul Anaf daca mai e si o altă variantă.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: dec 200

#14 Mesaj de balazse »

Verifica aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... 190117.pdf
Aici o sa gasesti: "2. Cheltuieli deductibile, exclusiv contributii sociale obligatorii"

iliovicid980
Mesaje: 55
Membru din: Vin Apr 17, 2015 8:04 am
Localitate: Bucuresti

Re: dec 200

#15 Mesaj de iliovicid980 »

La ce adresa se poate depune D200 de mai sus, in afara de calea din Spatiul Virtual Privat (care se pare ca nu prea functioneaza)?
Tot pe e-guvernare.ro ca si celelalte declaratii?
Multumesc!

Scrie răspuns