refacturare utilitati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
micleano
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mai 03, 2016 12:52 pm

refacturare utilitati

#1 Mesaj de micleano »

Am urmatoarea speta:
- soc. X are codul de inreg.in scopuri de tva anulat de la 01.01.2017 .
- soc. are inchiriat o cota parte din sediul sau unei alte soc. careia ii refactureaza utilitatile asigurate.
Pina la 31 dec.2017 , factura de chirie era operatiune scutita de tva fara drept de deducere, iar utilitatile le refacturam cu tva.
Dupa 01.01.2017 , factura de chirie ramine la fel si nu colectez tva , iar utilitatile le refacturez si colectez tva . Este corect? sau pentru utilitatile refacturate nu ar trebui sa colectez tva. Utilitatile refacturate le inregistrez contabil prin 461, bineinteles fara a deduce tva-ul aferent.
Pt. produsele realizate din activitatea principala vindute cu factura sau B.F. colectez tva conf. C.F.
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: refacturare utilitati

#2 Mesaj de paturcai »

Recuperarea cheltuielilor este o prestare de servicii, asta insemnand ca se colecteaza TVA iar cumparatorul nu are voie sa deduca TVA, dar il poate incorpora in pretul de achizitie. (TVA-ul de pe facturile de achizitie este deductibil ca si cheltuiala - daca se inglobeaza in pretul de achizitie - la stabilirea bazei impozabile pentru determinarea impozitului pe profit; legiuitorul a legiferat(sic!) "pedeapsa" pentru emitent/vanzator nu si pentru cumparator)
Pentru toate veniturile care sunt aferente unei vanzari cu factura si/sau bon fiscal se colecteaza si se vireaza TVA
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bucsam498
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 06, 2024 3:34 pm

Re: refacturare utilitati

#3 Mesaj de bucsam498 »

Buna ziua,
am achizitionat recent licenta Saga C.
Ma poate ajuta cineva cu modul de preluare a soldurilor din contul 461 ( analitice refacturare consum de gaz metan pentru firmele carora societatea a inchiriat spatii comerciale)?
Cu multumiri anticipate

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: refacturare utilitati

#4 Mesaj de pomparaus »

Creeaza analitice in planul de conturi, apoi le introduci manual in balanta de preluare.

Scrie răspuns