concediu ingrijire copil

Mesaj
Autor
coroians
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

concediu ingrijire copil

#1 Mesaj de coroians »

Pentru o persoana care a intrat in concediu de ingrijire a copilului nu stiu cum sa completez la concedii medicale astfel incit sa imi apara pe statul de plata salariata ca ii in concediu de ingrijire a copilului

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

O persoana care este in concediu de crestere a copilului NU MAI ESTE ANGAJATA FIRMEI ARE CONTRACTUL DE MUNCA SUSPENDAT. In SAGA o treci ca si iesita si cu asta basta. Ea va primi o indemnizatie pentru cresterea copilului de la Directia....cum o mai chema-o pe Directia asta. Pe statul de plata APAR NUMAI PERSOANELE CARE AU CONTRACTE DE MUNCA NESUSPENDATE. Ea dispare 2 ani, apoi i se face reangajarea. Vezi ca s-a mai scris pe tema asta pe forum.
Citeste si pe aici:
http://sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=3948&start=15


Mama India
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gligac29
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 17, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de gligac29 »

Persoana este in continuare angajata a firmei doar ca are contractul de munca suspendat si trebuie sa apara pe statele de plata cu nr.zile ingrijire copil.Cel putin la Cluj asa este :roll: :wink:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11930
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#4 Mesaj de septimiuv »

sunt mai betivi cei de la cluj
singura solutie este sa se faca un stat separat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26120
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#5 Mesaj de tomac »

O altă metoda următoarea:
Modificaţi la acea persoană în fişiere salariaţi contribuţiile - "Fără CAS", fără şomaj, fără fd.accidente etc.
Intraţi pe salariata respectivă şi apăsaţi butonul "Concedii medicale"
Adăugaţi un concediu medical fictiv la care puneţi serie "A" nr.1 tip concediu "Sarcină şi lauzie", perioada din ziua în care se suspendă contractul de muncă şi până se termină cei 2 ani, la suportat din TRECETI OBLIGATORIU "BASS" , medie zilnică 0, procent cât vreţi.Salvaţi, răspundeţi pozitiv la avertismentul SAGA şi gata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aiordachioaiec426
Mesaje: 64
Membru din: Mie Noi 07, 2007 12:00 am

ajutor , nu eusesc !

#6 Mesaj de aiordachioaiec426 »

tomac scrie:O altă metoda următoarea:
Modificaţi la acea persoană în fişiere salariaţi contribuţiile - "Fără CAS", fără şomaj, fără fd.accidente etc.
Intraţi pe salariata respectivă şi apăsaţi butonul "Concedii medicale"
Adăugaţi un concediu medical fictiv la care puneţi serie "A" nr.1 tip concediu "Sarcină şi lauzie", perioada din ziua în care se suspendă contractul de muncă şi până se termină cei 2 ani, la suportat din TRECETI OBLIGATORIU "BASS" , medie zilnică 0, procent cât vreţi.Salvaţi, răspundeţi pozitiv la avertismentul SAGA şi gata.

am incercat asa cum spui , dar nu mai primesc acel avertisment ..... asa ca nu stiu ce sa ma fac .... :( ; nu-mi ramane decat sa o scot din baza de date , deci nu va mai apare pe statul de plata , si am necazuti la ITM !

aiordachioaiec426
Mesaje: 64
Membru din: Mie Noi 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de aiordachioaiec426 »

gligac29 scrie:Persoana este in continuare angajata a firmei doar ca are contractul de munca suspendat si trebuie sa apara pe statele de plata cu nr.zile ingrijire copil.Cel putin la Cluj asa este :roll: :wink:

si cum faci sa apara pe zero in statul de plata ?( eu nu am reusit in saga sa fac si statul de plata si decl somaj pt acest gen de ctr suspendat.... nu stiu , cred ca sun t prea obosita si stresata....

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

#8 Mesaj de stoicat »

Am avut caz identic ,dar in 2007.
Va redau in amanunt procedura mea de lucru:
1.Modificat in fisiere salariati ,asa cum arata mai sus tomac,dar fara a opera iesirea persoanei respective.
2.In tabela ,,concedii medicale''am completat cu:
-seria si nr.=seria si nr.certificatului de nastere a copilului
-tip concediu =crestere copil 2 ani/3 ani
-cod =02
-de la ,pana la=01x,30(31)x-depinde de luna pt care faceti statul
-nr.zile=zilele lucratoare a lunei respective
-suportat =BASS
-media zilnica (baza de calcul) = 0
-procent =100%
-indem.zilnica rezultata =0
-bifat fara somaj,fara impozit.
Click salvare si apare fereastra:

Atentie!
,,Nu ati completat indemnizatia zilnica la care se aplica procentul pt. CM.Sunteti sigur?''
Dati Yes,vi se salveaza datele ,treceti la stat ,dati actualizare si ar trebui sa va apara pes. cu 0 sume pe stat,doar nr.de zile pt crestere copil.
Vedeti completati si pontajul.
C-am asta cred ca am facut 2 ani de zile.
Daca nu reusiti ,am sa incerc la mine un caz .

lupum439
Mesaje: 11
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

#9 Mesaj de lupum439 »

:shock: In cazul concediului de crestere a copilului contractul de munca nu inceteaza, salariatul ramane activ la unitatea unde este angajat!!!!!

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

#10 Mesaj de filipn »

am o nelamurire.este in ccc incepand cu 01.09.2008. este in evidenta societatii mele prin suspedarea cim.conf.art.51 lit. a.acum cu 01.10.2008 va fi trecuta si salariata in tabelul de marire a salariului cu specificatia ccc? cine a avut situatii rog un raspuns.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de paturcai »

In perioada de suspendare a unui contract individual de munca nu opereaza niciun drept pentru acel angajat. Marirea lefii se va face in momentul revenirii din acel concediu.
Maririle de lefuri se fac pentru salariatii activi.
Mai sus cineva LupuM439 spune ca angajatul ramane angajat al societatii mele. De acord cu aceasta atentionare dar poate ne lamureste si motivul pentru care acel angajat ramane al firmei mele. Eu unul daca i-am suspendat contractul pentru concediu pentru cresterea copilului inseamna ca Directia de Munca Judeteana ii va da o indemnizatie, ii va plati TOATE DARILE catre stat. Salariul - privit ca o marfa - insemna ca el vinde iar eu firma cumpar. Cumpararea salariului imi va aduce un profit prin munca prestata. Cheltuiala cu salariul se inregistreaza in scriptele contabile ale firmei. Daca el are contractul suspendat eu nu mai am cheltuieli, nu mai am profit, si atunci cum mai este angajatul meu?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ionescum384
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 04, 2008 12:00 am

Medicina muncii pt contract de munca suspendat

#12 Mesaj de ionescum384 »

Pentru o angajata cu contract de munca suspendat, este in concediu de crestere copil pana la 2 ani, societatea a facut contract de medicina muncii+alte servicii medicale. E corect asa ceva?
Cum ar trebui sa inregistrez aceste venituri (cele pentru alte servicii medicale). Va rog dati-mi o solutie.

Multumesc

ionescum384
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 04, 2008 12:00 am

Medicina muncii pt contract de munca suspendat

#13 Mesaj de ionescum384 »

Pentru o angajata cu contract de munca suspendat, este in concediu de crestere copil pana la 2 ani, societatea a facut contract de medicina muncii+alte servicii medicale. E corect asa ceva?
Cum ar trebui sa inregistrez aceste venituri (cele pentru alte servicii medicale). Va rog dati-mi o solutie.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24290
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#14 Mesaj de balazse »

Sincer din cele scrise mai sus din prima parte inteleg ca este vorba de o cheltuiala facuta pentru un angajat care nici nu lucreaza, adica ii este suspendat contractul, care ar fi singurul angajat al societatii.
Iar din partea a doua inteleg ca aceste cheltuieli vrei sa inregistrezi ca venituri.
E posibil sa nu inteleg, dar poti detalia mai bine problema.

ionescum384
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iun 04, 2008 12:00 am

#15 Mesaj de ionescum384 »

Da este cheltuiala facuta pentru un angajat care are contract de munca suspendat fiind in concediu crestere copil.
Societatea a facut pentru toti angajatii contract de medicina muncii + alte servicii medicale si acest contract a fost facut si pentru aceasta doamna care e in concediu crestere copil.

Intrebare era daca e corect ca s-a facut acest contract si pentru angajata care are contractul de munca suspendat. Eu stiu ca pentru angajati societatea suporta cval serviciilor de medicina muncii, insa pe langa aceste servicii se mai platesc niste euro si pentru alte servicii medicale (analize etc), care ma gandesc ca ar tb impozitate angajatului. Din acest punct de vedere pentru cea care are contractul suspendat cum ar tb sa procedez.

Multumesc

Scrie răspuns