acciza carburant

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serghiea849
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 16, 2015 3:52 pm

acciza carburant

#1 Mesaj de serghiea849 »

Buna seara,

In urma unui control, in baza PV intocmit de anaf se dispune societatii urmatoarea masura:
-Inregistrare de acciza stabilitata pentru plus inventar carburant si colectare tva aferent accizei --- noi nu suntem inregistrati ca platitori de acciza, marfa vine cu acciza inregistrata/platita de catre furnizorul nostru intern.
Numai ca, in urma controlului s-a stabilit de plata pentru aceasta marfa constatata in plus -acciza si tva aferent accizei.

-Aveti idee care este procedura pentru aceste operatiuni?
Se poate depune D100 daca noi nu avem inregistrat in vectorul fiscal aceasta obligatie?
In D300 unde trebuie inregistrat acest TVA si care ar trebui sa fie monografia contabila .

Multumesc frumos.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: acciza carburant

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca nu esti declarat in vectorul viscal platitor de accize nu ai treaba cu D100.
Eu vad asa monografia :
1174 = 4423 (daca sumele sunt aferente ex.anterioare) sau ​635 = 4423 (exercitiu curent)
1174 = 446 (acciza pt.ex.anterioare) sau 635 = 446 (exercitiu curent)
plata lor 4423/446=5121.
In D300 tva de plata se declara la pozitia unde e scris "Tva de plata constatat de inspectia fiscala...."

serghiea849
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 16, 2015 3:52 pm

Re: acciza carburant

#3 Mesaj de serghiea849 »

Este vorba de exercitiul curent.
Atunci Tva aferent acciza il inregistrez in decont tva la rand 40 ,,Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele fiscale prin decizie comunicată şi neachitate până la data depunerii decontului de TVA'' .
Dar nu imi dau seama ce declaratie trebuie sa intocmesc pentru a declara valoarea accizei stabilite de ei, care trebuie si achitata.

Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: acciza carburant

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu ma pricep la accize, dar cumva voi comercializati acest carburant si ar fi trebuit sa deveniti platitori de acciza?!

serghiea849
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 16, 2015 3:52 pm

Re: acciza carburant

#5 Mesaj de serghiea849 »

Acciza intra in valoarea marfii, iar noi ca si intermediari nu achitam acciza. Aceasta este platita de producator/importator. Numai ca pentru carburantul gasit in plus in gestiune la momentul controlului s-a stabilit plata accizei si a tva-ului aferent.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: acciza carburant

#6 Mesaj de pomparaus »

Cu tva-ul am stabilit ce si cum, da, stiu ca acciza intra in valoarea facturii (si eu am facturi de la furnizori de combustibil si in interiorul facturii am specificat "din care acciza...").
Nu cred ca trebuie declarata undeva, doar achitata cu OP iar NC 635=446 (poate suni si la ANAF si intrebi).

serghiea849
Mesaje: 34
Membru din: Vin Ian 16, 2015 3:52 pm

Re: acciza carburant

#7 Mesaj de serghiea849 »

Asa ma gandeam si eu decat sa efectuez plata..dar nu cred ca o sa fie in regula, suma o sa fie achitata in plus fata de obligatile stabilite pe fisa. Voi suna maine la ei sa vedem ce spun
Mai am o nelamurie, sa fiu sigur ca procedez corect, in PV se mai dispune:
• Inregistrarea sumei X lei reprezentand ajustare negativa a taxei pe valoare adaugata( marfa constatata in minus) diferenta tot din exercitiu curent
Suma de X lei este corect sa o inregistrez la randul 34 ‘Regularizări taxă dedusă’’ cu semnul minus SAU considerati ca este corect sa fie inregistrata tot la randul 40 ‘Diferenţe de TVA de plată stabilite de organele fiscale prin decizie comunicată şi neachitate până la data depunerii decontului de TVA’

Va multumesc frumos pentru ajutor.

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: acciza carburant

#8 Mesaj de pomparaus »

faci NC 635=4426 cu explicatia din PV si da o treci cu semn minus in D300 la regularizare taxa dedusa

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: acciza carburant

#9 Mesaj de lupusorua »

serghiea849 scrie: Mar Aug 24, 2021 4:16 pm Acciza intra in valoarea marfii, iar noi ca si intermediari nu achitam acciza. Aceasta este platita de producator/importator. Numai ca pentru carburantul gasit in plus in gestiune la momentul controlului s-a stabilit plata accizei si a tva-ului aferent.
Buna ziua.
Imi puteti spune va rog cum ati declarat si platit pana la urma acciza?

Scrie răspuns