Stat de plata

Mesaj
Autor
perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Stat de plata

#1 Mesaj de perjuv »

Bună ziua.Am avut un control de la ITM saptamana aceasta.La verificarea pontajelor și a statelor de plata d nu-l inspector a constatat ca în statul de plata nu sunt evidențiate separat nr.ore suplimentare și nr ore weekend și suma aferenta lor.I-am explicat și aratat ca acestea se regăsesc pe fluturașul salariatului unde acesta ia cunoștință de drepturile sale salariale.Am primit în urma controlului sarcina ca aceste ore sa se evidențieze separat pe statul de plata.Doresc sa ma ajutați în aceasta problema exista vreo setare în program și eu ni știu.Va mulțumesc și aștept cu mare drag ajutorul dv.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Stat de plata

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Articolul 123_Codul muncii
(1) În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1) */ în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile prevăzute la alin. (1) , se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
*/90 de zile calendaristice după efectuarea acesteia.
In aplicatia Saga C.3.0 evidentiere orelor suplimentare si a sumei aferente se face astfel:
La "Operatii">>> State de salarii>> in tabelul din parte inferioară - care afișează salariații și veniturile aferente acestora -, alegeti linia si apasati butonul "Detalii" ( colt dreapta) si completati numarul de ore suplimentare, in col.% puneti 175 suma rezulta automat si salvati.
Ca sa devina activ tabelul cu introducerea orelor suplimentare, asigurati-va ca acestea sunt configurate in "Configurare salarizare" si, de asemenea, sa fie evidentiate in pontajul lunii de plata a orelor suplimentare. Luna de plata a orelor suplimentare este cea urmatoare celei in care s-au implinit 90 de zile calendaristice de la efectuarea lor si nu a fost posibila plata prin ore libere platite.
La validarea statului de salarii, orele suplimentare -numar ore/sume lei - vor apare distinct in statul de salarii.

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: Stat de plata

#3 Mesaj de perjuv »

Mulțumesc.

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: Stat de plata

#4 Mesaj de perjuv »

Nr orelor suplimentare se găsesc pe statul de plata, dar este cumulat cu nr orelor de weekend , cum pot apărea în statul de plata separat, adică sa existe coloana cu nr ore suplimentare și coloana cu nr weekend bineînțeles cu sumele aferente nr orelor

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Stat de plata

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Simplu, "mergeti " la Configurare salarizare alegeti "Sporuri permanente" in tabelul de stanga, coloana "Tip" alegeti: spor de week-end iar in stanga bifati "Salariu baza" si "Spor 01(01). Asigurati-va ca denumirea sporului si procentul/suma fixa sunt inscrise in contractul individual de munca, la elementul I. Salariul, si transmis in Reges. De asemenea, trebuie completat si in "Fisiere"...."Salariati" in partea de jos, cu ajutorul butonul "Sporuri permanente". Completati in pontaj orele lucrate in ziua/zilele de sâmbătă si/sau duminică. Validati statul de salarii. Sporul de week-end va apare in coloana/rand Sporuri permanente"si, de asemenea, in fluturas.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Stat de plata

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PerjuV
In care act normativ scrie faptul ca trebuie sa apara pe stat de plata defalcat sumele sau cum trebuie obligatoriu sumele defalcate (pana atunci nu are nici un drept sa solicite asa ceva)?
Daca exista o anexa din care reiese provenienta sumelor ii poti oferii.

perjuv
Mesaje: 15
Membru din: Mie Sep 19, 2018 12:09 pm

Re: Stat de plata

#7 Mesaj de perjuv »

Mulțumesc,aveți perfecta dreptate, dar aceștia sunt angajați statului pe ca îi plătim noi ,dnul inspector în timpul controlului recomand-mi sa întocmesc stat de plată manual ,explicandu-i ca lucrez pe un program care este licențiat de toate forumurile superioare

ferenta192
Mesaje: 331
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Stat de plata

#8 Mesaj de ferenta192 »

perjuv scrie: Mie Aug 16, 2023 3:14 pm...dnul inspector în timpul controlului recomand-mi sa întocmesc stat de plată manual...
Asta da, recomandare! :D
Însă și explicația dvs. este beton, că lucrați pe un program care este licențiat de toate forumurile superioare!
Mi-ați făcut ziua mai faină, să fiți sănătos/sănătoasă! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ionf605
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Stat de plata

#9 Mesaj de ionf605 »

Buna ziua,
Pe statul lunii octombrie imi apare CAS angajator si nu stiu de unde, deoarece firma este in domeniul horeca si are productie de 100%. Nu este nici un salariu sub 3000 ron.
Ma intreaba directorul general si nu stiu ce sa ii raspund. Pana acum nu am mai avut CAS angajator.
Ma poate ajunta cineva cu o explicatie? Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Stat de plata

#10 Mesaj de herganiec »

DIN OCTOMBRIE E 3300
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ionf605
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Stat de plata

#11 Mesaj de ionf605 »

Nu s-a modificat salariul la horeca . A ramas tot 3000. Am mentionat ca activitatea este 100% din domeniul horeca.
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Stat de plata

#12 Mesaj de septimiuv »

CAS angajator ai pentru că salariatul nu are 3300 salariu. Sub 3300 se calculează diferențe.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stat de plata

#13 Mesaj de tomac »

ionf605 scrie: Mie Oct 18, 2023 3:05 pm Nu s-a modificat salariul la horeca . A ramas tot 3000.
Ce vorbiți?! De unde ați tras concluzia asta? Este domeniul HORECA pe industrie alimentară cu activitate în domeniile din codurile CAEN din clasa 10? Cred că faceți o confuzie enormă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionf605
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Stat de plata

#14 Mesaj de ionf605 »

Da este horeca pe inductrie alimentara cu codul caen 1071.

ionf605
Mesaje: 18
Membru din: Lun Iun 22, 2009 12:00 am

Re: Stat de plata

#15 Mesaj de ionf605 »

Din cate scrie in HG 900/28.09.2023 majorarea salariului nu se aplica la industria alimentara.
Revin la intrebarea de ce am CAS angajator pe statul lunii octombrie?

Scrie răspuns