cerificat digital de la Transped

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

cerificat digital de la Transped

#1 Mesaj de orbano682 »

Buna ziua,
am achizitionat un certificat digital de la Transped, si as vrea sa stiu, daca momentan nu functioneaza cu Saga, sau nici nu va functiona?
Primesc mesajul ca certificatele de la Transepd nu functioneaza, si sa ma indrept catre un alt furnizor.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cerificat digital de la Transped

#2 Mesaj de pascutac »

Certificatul digital nu are nici o problemă cu SAGA. Acest certificat îl folosiți pentru serviciile ANAF (semnare declarații, accesare SPV, etc.) În SAGA puteți să îl înrolați pentru conectarea către ANAF în vederea transmiterii e-Factura și e-Transport.
Verificați dacă v-ați înrolat prima dată la ANAF (D150 și SPV).

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: cerificat digital de la Transped

#3 Mesaj de orbano682 »

pe ANAF functioneaza, nu am nici o problema, in Saga nu pot folosi efectiv modulul de declaratii, respectiv transmiterea declaratiilor tot din Saga, deoarece primesc mesajul pe care l-am scris si mai sus.
Inrolarea in saga pt. conectarea catre ANAF - cum se face?

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cerificat digital de la Transped

#4 Mesaj de pascutac »

Vă referiți cumva la certificat stocat în cloud de la Transped? Dacă da, deocamdată nu funcționează.

ciciua217
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 29, 2023 1:55 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#5 Mesaj de ciciua217 »

Buna ziua,
Aveti idee daca se rezolva problema cu certificatul digital in cloud de la Trans sped?
Multumesc.

iavorschip
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 12, 2013 1:07 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#6 Mesaj de iavorschip »

Si eu sunt interesat. Se va putea folosi in cloud sau nu?

popescum101
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 02, 2019 1:40 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#7 Mesaj de popescum101 »

Am achizitionat un certificat de la Trans Sped in cloud si astazi am aflat ca nu functioneaza in Saga. As vrea sa stiu daca se va rezolva curand aceasta problema.

bandii932
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 26, 2018 12:07 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#8 Mesaj de bandii932 »

Bună ziua! Aș dori să întreb pe cei care au cumpărat certificatul digital (Cloud) de la Transpeed dacă acest certificat a fost instalat pe calculator, adică descărcat și instalat local? A fost urmată procedura de instalare descrisă în instrucțiuni (https://www.transsped.ro/files/ghiduri/ro/cloud/TS_Ghid%20instalare%20si%20utilizare%20cc%20cloud.pdf, ați parcurs paginile până la pagina șapte)?

ciolteai
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 06, 2016 10:27 am

Re: cerificat digital de la Transped

#9 Mesaj de ciolteai »

Buna Ziua.
La fel am patit-o si eu. Nu pot genera cod acces spv din SAGA deoarece Saga imi da acest mesaj : Certificatele in Cloud de la Transped nu functioneaza, Va rugam sa va orientati catre alt furnizor de certificate.
Am deschis tiket pe platforma TSP, asteptam raspuns

calinf994
Mesaje: 8
Membru din: Mar Apr 10, 2018 2:18 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#10 Mesaj de calinf994 »

Buna ziua, am incercat si eu cu certificat in cloud Transsped, am primit raspuns scris de la saga ca aplicatia de depunere declaratii nu functioneaza cu certificate in cloud. L-am inrolat pe ANAF, functioneaza f bine pe SPV, pot face orice, dar nu se pot transmite declaratii decat pe e-guvernare.ro, nu prin saga.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cerificat digital de la Transped

#11 Mesaj de tomac »

Pentru referințe viitoare: nu doar SAGA nu funcționează cu aceste certificate în cloud de la Transped. Nici Tdec, de exemplu, nu funcționează cu ele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciolteai
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 06, 2016 10:27 am

Re: cerificat digital de la Transped

#12 Mesaj de ciolteai »

Salutare. Revin. Sunt si eu fericitul castigator al acestui loz necastigator, anume combinatia: certificat in cloud Transped + Saga. Din cele de mai sus am inteles....ca ca aplicatia de depunere declaratii (SAGA)nu functioneaza cu certificate in cloud. In acest caz, are vreounul din fericitii "castigatori " ai acestei combinatii vreo solutie, vreo idee?? Acum dupa ce m-am intregistrat in spv ca imputernicit ptr 2 firme, ca utilizator de Saga + certif digital cloud TSP, ce mai pot face??? Cumpar un alt certificat, cu Token? Schimb programul de facturare?... Astept si eu un raspuns la Ticket TSP si la emailurile trimise catre serv. tehnic Transped ???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cerificat digital de la Transped

#13 Mesaj de tomac »

Veți primi răspuns că problema e la SAGA. Din păcate. Asta deși li s-a explicat că e o problemă la ei și unde apare problema și nu au mai răspuns. Așa cum s-a implementat certificatul în cloud de la CertSign se putea implementa și cel de la Transped dacă nu exista acea problemă și dacă exista suport din partea lor. Nu are nimeni nimic cu o firmă sau alta. Pur și simplu, tehnic, a existat o problemă și nu ține de SAGA rezolvarea ei.
Decizia este a dvs. Problema facturilor poate fi rezolvată dacă din SAGA doar le generați și fișierele XML le încărcați manual în SPV. Din păcate în acest moment, cu tipul de certificat pe care-l dețineți, nu există o altă variantă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bartal
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 11, 2023 2:29 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#14 Mesaj de bartal »

Superb, am tras și eu lozul câștigător cu două firme pe configurația SAGA / Transsped Cloud. Având în vedere situația curentă există șanse pe viitor să se rezolve sau să căutăm alte variante?

ciolteai
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 06, 2016 10:27 am

Re: cerificat digital de la Transped

#15 Mesaj de ciolteai »

Hehehehe... si lozul meu tot dublu este... adica pe 2 firme, intre timp am primit raspuns si pe tiket si pe email de la TSP.

Postez mai jos raspunsul :

De la: supportqca <[email protected]>
Date: mie., 20 dec. 2023 la 13:01
Subject: RE: Certificatele in Cloud de la Transped nu functioneaza, Va rugam sa va orientati catre alt furnizor de certificate.
To: Adrian Cioltea <[email protected]>
Cc: supportqca <[email protected]>


Buna ziua,

Intr-adevar certificatele Cloud nu pot fi utilizate in relatia cu SAGA.
Pentru aceasta va este necesar un certificat pe token.
Pentru aceasta va trebui sa revocati actualul certificat si sa achitati diferenta de pret. Numarul serial este: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Va rugam sa ne comunicati daca doriti sa procedati astfel.
Multumim!



Cu stima,

Catalin Fulgeanu
Operator Date
38 Despot Voda street, district 2, Bucharest Romania
Contact: +40 212 107 500
Fax: +40 212 110 207
Email:[email protected]
Web:www.transsped.ro

Scrie răspuns