cerificat digital de la Transped

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciolteai
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 06, 2016 10:27 am

Re: cerificat digital de la Transped

#16 Mesaj de ciolteai »

Iar apoi am cerut clarificarile de mai jos, deoarece am cumparat certificatul cloud la pret redus ( visa gold - probabil stiti si voi):

Buna ziua.
In principiu agreez sa revoc actualul certificat Cloud nefolositor in relatia cu SAGA , deoarece utilizarea in Saga ptr acces in SPV automat din SAGA, a fost singurul motiv al achizitiei.
Inainte de confirmarea mea am nevoie de cateva clarificari:
1. Care este suma care reprezinta diferenta de pret ptr upgrade la certificat calificat cu token, care trebuie s-o achit.
2. Noul certificat calificat cu token va functiona 100% garantat in relatia cu SAGA?

Cu speranta ca va este de ajutor , voi reveni cu raspunsul TSP..... probabil dupa cateva zile (cam atat dureaza, iar despre telefon... dupa 56 de minute de ascultat melodia de la ton asteptare.. am renuntat )

ciolteai
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 06, 2016 10:27 am

Re: cerificat digital de la Transped

#17 Mesaj de ciolteai »

Ca si varianta de rezerva, ptr a rezolva problema acces SPV din SAGA, are vreunul dintre voi informatia despre care certificat calificat cu token functioneaza 100% cu SAGA??? Certsign, digiSign.....
Nu de alta, dar devin costisitoare lozurile astea..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cerificat digital de la Transped

#18 Mesaj de tomac »

Orice certificat ce este pe suport fizic, cu drivere local instalate, este recunoscut de SAGA. Problema la cel în cloud este că la utilizare se folosesc niște API și proceduri puse la dispoziție de cel care emite certificatul nu de către SAGA, iar dacă acolo apar probleme fără suportul lor nu se poate rezolva și la fel, fără suportul lor, dacă la acele API/proceduri au erori tot de ei depinde rezolvarea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bartal
Mesaje: 2
Membru din: Lun Dec 11, 2023 2:29 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#19 Mesaj de bartal »

Eu am primit răspuns de la Transsped că nu depinde de ei. Restul operatoriilor au integrat fără probleme și au dat exemplu ca Contapp, Smartbill etc.

oprinam
Mesaje: 2
Membru din: Joi Iun 29, 2006 12:00 am

Re: cerificat digital de la Transped

#20 Mesaj de oprinam »

LE: Am trimis mesaj la ANAF si au rezolvat problema cu logarea folosind semnatura in cloud. Mesaj initial: Salutare! Si eu folosesc certificat cloud de la Trans Sped. Same problems ca si la voi cu e-factura. Pana acum am trimis manual fisierele in SPV, dar de vreo 5 zile cei de la ANAF au mutat interfata e-factura din SPV, astfel incat acum e-factura se poate accesa direct de pe site ANAF, fara logare in SPV. De 5 zile ma chinui sa ma conectez la noul sistem e-factura cu acest tip de cerificat si nu reusesc (folosesc Internet Explorer -> Open site using IE Mode), cu alt browser nu functioneaza. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema, ca nu se poate loga la noul sistem direct e-factura? Nu-mi dau seama daca este din cauza tipului de semnatura digitala sau se intampla la mai multi utilizatori de semnaturi electronice...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cerificat digital de la Transped

#21 Mesaj de tomac »

bartal scrie: Mie Ian 03, 2024 4:06 pm Eu am primit răspuns de la Transsped că nu depinde de ei. Restul operatoriilor au integrat fără probleme și au dat exemplu ca Contapp, Smartbill etc.
Una e implementarea în browser, alta e în aplicații desktop. Sunt chestiuni diferite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mihalachii
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 31, 2022 11:54 am

Re: cerificat digital de la Transped

#22 Mesaj de mihalachii »

Buna ziua, stie cineva daca se va face integrarea in Saga? Sa stim sa ne orientam catre alte certificate sau aplicatii daca nu. Multumesc.

turcur682
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iul 15, 2020 12:11 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#23 Mesaj de turcur682 »

Bună seara
Am si eu o problemă cu spv am luat firma de la o persoană care era înrolat în spv.(in 2022).Am achiziționat un token nou si am făcut declaratia 150 pot depune declarațiile dar nu pot vedea nimic în spv si nu se poate activa nici e factura.Ce pot face?

turcur682
Mesaje: 20
Membru din: Mie Iul 15, 2020 12:11 pm

Re: cerificat digital de la Transped

#24 Mesaj de turcur682 »

Buna dimineata

Se poate o solutie?

Scrie răspuns