Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

Mesaj
Autor
gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#1 Mesaj de gaalo73 »

Articolul 4
(1) Operațiunile de încasări și plăți în numerar efectuate între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor livrări ori achiziții de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanțe sau alte drepturi și primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări, se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 5.000 lei către/de la o persoană, până la data de 31 decembrie 2024, și 2.500 lei, începând cu data de 1 ianuarie 2025.

(2) Sunt interzise încasările și plățile fragmentate de la/către o persoană, pentru operațiunile de încasări/plăți în numerar prevăzute la alin. (1), cu o valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1), precum și fragmentarea tranzacțiilor reprezentând cesiuni de creanțe sau alte drepturi, primiri ori restituiri de împrumuturi sau alte finanțări, dividende, respectiv fragmentarea unei livrări de bunuri sau a unei prestări de servicii, cu valoare mai mare decât plafonul prevăzut la alin. (1).

(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică în cazul livrărilor de bunuri și prestărilor de servicii care se efectuează cu plata în rate, în condițiile în care între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoanele fizice sunt încheiate contracte de vânzare-cumpărare cu plata în rate, conform legii.

(4) Operațiunile de încasări și plăți în numerar efectuate între persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) și persoane fizice în calitate de asociați/acționari/administratori/persoane fizice/alți creditori exclusiv creditorii instituționali care desfășoară activități de intermediere financiară prevăzute de lege reprezentând împrumuturi, indiferent de natura și destinația acestora, pot fi efectuate numai prin instrumente de plată fără numerar.

Intrebare:
Dacă am de plată o factură in suma de 900 lei, la un agent/societate și nu am in caserie doar 400 lei, și împrumut societatea cu 500 lei numerar să pot face plata că ... (mi-e lene să merg la bancă) care este sancțiunea/contravenția, pentru această faptă?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#2 Mesaj de tomac »

15000 lei minim.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#3 Mesaj de gaalo73 »

Articolul 12
(1) Nerespectarea prevederilor art. 1 alin. (1), art. 3 alin. (2) și (3), art. 4 alin. (1) și (2), art. 4^2 alin. (1), art. 9 și 10 constituie contravenții, dacă nu au fost săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să constituie infracțiuni, și se sancționează, prin derogare de la prevederile art. 8 din Ordonanța Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu amendă de 25% din suma încasată/plătită, respectiv deținută în casierie, care depășește plafonul stabilit de prezentul capitol pentru fiecare tip de operațiune, dar nu mai puțin de 500 lei.

(2) Nerespectarea prevederilor art. 6 și art. 11 alin. (1)-(4) constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 15.000 lei la 20.000 lei.

La care articol mă incadrez, (dacă împrumut societatea cu 500 lei numerar) că sincer NU pricep ...
Mulțumesc pentru răspuns!

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#4 Mesaj de stroer1948 »

Dar asta e tare de tot:
(4) Operațiunile de încasări și plăți în numerar [...], pot fi efectuate numai prin instrumente de plată fără numerar.

Ca si cum in localitate, limita viteza pentru circulația autovehiculelor este de 50kmh, dar este interzis accesul cu autovehicule.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#5 Mesaj de tomac »

@gaalo73 - așa este, aveți dreptate. Nu există sancțiune.
Mă uitasem la vechea formă a art.4 unde alineatul 4 era sancționat. Pe noua formă nu este sancționat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gaalo73
Mesaje: 97
Membru din: Lun Iul 17, 2017 3:46 pm

Re: Care este sanctiunea/contraventia pentru Articolul 4 (4)?

#6 Mesaj de gaalo73 »

tomac scrie: Vin Noi 03, 2023 2:18 pm
Vă mulțumesc pentru lămurire!

Scrie răspuns