tiparirea facturii emisa catre client

Mesaj
Autor
hangium820
Mesaje: 20
Membru din: Mie Mai 04, 2011 12:35 pm

tiparirea facturii emisa catre client

#1 Mesaj de hangium820 »

Intrebare : Daca generez factura in ecranul de ,,iesiri,, , automat se duce in e-factura de unde urmez pasii ptr transmitere.
Clientul vrea sa-i eliberez pe loc factura ca sa poata transporta marfa la el la firma lui.
De unde se listeaza factura emisa de mine ? Dau tiparire din ecranul ,,iesiri,, ? Apoi clientul cand ajunge acasa
verifica facturile importate si o mai tipareste odata, sau ramane cu cea pe care i-am tiparit-o eu la plecare cand a luat marfa?

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: tiparirea facturii emisa catre client

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Incercati sa tipariti factura fara sa apasati butonul de validare.

gheorghei642
Mesaje: 757
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: tiparirea facturii emisa catre client

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Completare raspuns anterior: Clientul ( Cumparatorul) inregistreaza in contabilitatea proprie doar factura primita prin e-Factura - formatul pdf. aprobat de ANAF. Factura tiparita de dumneavoastra si inmanata clientului poate servi pentru receptie in gestiune - cu tip document: aviz urmand ca ulterior sa-l asociati facturii pdf format oficial ANAF.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: tiparirea facturii emisa catre client

#4 Mesaj de pinteae »

Pentru perioada 01.01 - 30.06.2024, singurul document justificativ, in baza caruia poate fi dedusa TVA si cheltuiala, este factura fiscala intocmita in conformitate cu prevederile art. 319. Ca atare, va trebui sa-i pui la dispozitia clientului formularul "clasic" al facturii. Tu ai obligatia transmiterii facturii prin e-Factura, in termenul de decadere de 5 zile calendaristice. Pentru perioada amintita anterior, clientul nu are nicio obligatie referitoare la e-Factura si nu o poate folosi ca document justificativ. Dupa data de 01.07.2024 se vor schimba regulile. Dar pana atunci, mai este cale lunga.
Eugen Pintea

berard
Mesaje: 129
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tiparirea facturii emisa catre client

#5 Mesaj de berard »

Factura primita in SPV este in ZIP in XML.Cum descarc facturaa in PDF ca sa o contabilizez ?.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tiparirea facturii emisa catre client

#6 Mesaj de tomac »

@Berard - asta e o întrebare pe bune?! Adică mailul legat de noua versiune, articolul de pe blog, tutorialul video în care se explică noile funcționalități nu sunt suficiente?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns