E-TRANSPORT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 443
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

E-TRANSPORT

#1 Mesaj de lupum263 »

Buna seara.Am un import China.Marfa este in vama Constanta si trebuie transportata in Bucuresti.
Pentru codul UIT va rog frumos sa mi spuneti ce completez la
-tip operatiune
-denumire partener
-loc incarcare

am trecut cod 30 si la partener nu ma lasa sa trec furnizorul din China.
multumesc mult pentru raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#2 Mesaj de tomac »

Acum nu se pot declara decât operațiunile cu produse cu risc fiscal. Sunt produse cu risc fiscal?
Selectați - 40 Import
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#3 Mesaj de stroer1948 »

Dar de ce ar trebui declarat acest import? Daca este la CT presupun ca a venit cu vaporul din China. Eu am inteles ca e-transport se refera doar la transporturile rutiere.

(2) Prin Sistemul RO e-Transport sunt monitorizate transporturile rutiere pe teritoriul național ale bunurilor cu risc fiscal ridicat și transporturile rutiere internaționale de bunuri.

moldovanuc174
Mesaje: 18
Membru din: Joi Ian 05, 2023 11:27 am

Re: E-TRANSPORT

#4 Mesaj de moldovanuc174 »

Avand in vedere faptul ca incepand cu 15 decembrie 2023 suntem obligati sa generam coduri UIT pentru toate produsele pe care le livram intracomunitar precum si pentru cele pe care le achizitionam din UE,si tinand cont ca pana in acest moment nu am utilizat e-factura, va rog respectuos pe cei care ati mai avut situatii, sa imi spuneti cum procedati la completarea datelor privind transportatorul in cazul in care clientul isi organizeaza transportul (livrarea este EXW). In cazul meu, casa de expeditii contactata de clientul din UE va ridica marfa ....

Nu am mai solicitat cod UIT pana acum si as dori sa stiu daca dupa transmitere notifcare trebuie sa confirm sau confirmarea se face doar dupa ce marfa a ajuns la destinatar?

Va multumesc !

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: E-TRANSPORT

#5 Mesaj de costanc757 »

Urmaresc. Si eu sunt interesata de ce raspunsuri veti primi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#6 Mesaj de tomac »

Puteți folosi ecranul e-Transport. Nu există restricție la coduri NC așa că puteți declara ceea ce doriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

jankag881
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:53 pm

Re: E-TRANSPORT

#7 Mesaj de jankag881 »

Buna ziua ,
Daca trebuie modificat Nr. camionului de firma de transportator , se poate face din saga din e-transport se poate trimite modificarea pe SPV , sau modificarea doar pe SPV se poate face ?
Va rog un raspuns dacă ați făcut asemenea modificări ?

Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#8 Mesaj de tomac »

Pentru transport notificat deja nu este posibilă modificarea.
Operați un alt transport.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

jankag881
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iun 02, 2016 1:53 pm

Re: E-TRANSPORT

#9 Mesaj de jankag881 »

Am înțeles, mulțumesc frumos pt.răspuns.

chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#10 Mesaj de chindrist »

Suntem dealer auto si importam piese de schimb din Ungaria. Piesele ne sunt aduse de CN POsta Romana. UN colet are maxim 20 kg (se intampla f rar sa fie asa de greu coletul. De regula au aprox 1-3 kg). As dori sa stiu daca trebuie sa solicit cod UIT si, daca am obligatia raportarii in RO e-transport.
Noi nu cunoastem data cand se ridica marfa si, nici valoarea facturii, decat cand ajunge coletul al noi,
Va multumesc,

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: E-TRANSPORT

#11 Mesaj de tobosv790 »

As fi si eu interesat de raspuns! Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: E-TRANSPORT

#12 Mesaj de tomac »

Eu v-aș îndruma să întrebați la ANAF.
Problema declarării acestor achiziții e lăsată în plop. Sunt multe semne de întrebare legate de declararea acestora pe modificarea din 15 decembrie 2023. Normele acelea cu greutate de până la 500 kg sau valoare de maxim 10.000 lei, transport cu mașină de peste 2,5t sunt doar pentru produse cu risc fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#13 Mesaj de chindrist »

Multumesc.
Voi urma sfatul dumneavoastra

tats844
Mesaje: 23
Membru din: Vin Ian 27, 2006 12:00 am

Re: E-TRANSPORT

#14 Mesaj de tats844 »

Buna ziua.
Am un import Turcia pentru care am primit marfa in Vama B.V.I.B denumit A1(ROBU1405) , dar nu o gasesc in nomenclator si nu pot genera din Saga notificarea pentru UIT . Va rog indrumati-ma cum sa procedez. Multumesc.

chindrist
Mesaje: 45
Membru din: Mar Iul 08, 2014 4:34 pm

Re: E-TRANSPORT

#15 Mesaj de chindrist »

Am sunat la asistenta contribuabili si mi-au recomandat sa sun la call center, la Bucuresti pt ca ei nu stiu ce raspuns sa imi dea si nici nu au voie sa ne dea informatii telefonice (nu stiu de ce mai exista asistenta contribuabili???)
Am sunat si la call center. MI-a raspuns un domn si mi-a zis ca pt importuri, indiferent ca sunt articole cu risc fiscal ridicat sau nu conditia cu 500 kg/colet sau transport, respectiv 10.000 lei/colet sau transport este valabila.
Mai concret daca avem un import cu o cantitate sub 500 kg sau sub 10.000 lei nu avem obligatia solicitarii codului UIT.
Codul UIT se solicita inainte de a intra transportatorul in tara (mi s-a zis ca soferul care face transportul este suficient sa te anunte ca mai are 50 km pana la vama pt a solicita cod UIT)
Daca ai transporturi zilnice (chiar si cu curieratul rapid) daca sunt indeplinite conditiile cu 500 kg sau 10.000 lei, zilnic trebuie sa soliciti cod UIT.
Daca am fost de folos, .... eu va doresc succes!

Scrie răspuns