Conectare Saga desktop

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
berceal550
Mesaje: 115
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Conectare Saga desktop

#1 Mesaj de berceal550 »

Buna ziua. Am setat programul Saga pentru a se lucra pe web. Merge, dar intrebarea si problema noastra este alta: Mai putem sa conectam statii locale la acea baza de date ( partea se salarii nu este in saga web si ar fi nevoie de conexiune locala la acel calculator ( serverul nostru local)). Se poate asa ceva? daca da , cum as putea face setarile sa functioneze? Multumesc

berceal550
Mesaje: 115
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Conectare Saga desktop

#2 Mesaj de berceal550 »

NU stie nimeni?

muradc
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 12, 2020 1:39 pm

Re: Conectare Saga desktop

#3 Mesaj de muradc »

Am aceeasi problema . De pe un calculator din retea nu mai pot intra pe societatea incarcata pe web.!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Conectare Saga desktop

#4 Mesaj de balazse »

Pentru BerceaL550
Da, poti sa te conectezi si de pe desktop, vezi si in tutorialul despre Saga Web:
https://www.youtube.com/watch?v=-nk5maMaKc8

Pentru Muradc
Dar de ce sa mai intrii de pe retea?
Creezi un utilizator nou si te conectezi de pe Web.

muradc
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 12, 2020 1:39 pm

Re: Conectare Saga desktop

#5 Mesaj de muradc »

Multumesc! Am reusit .

berceal550
Mesaje: 115
Membru din: Mar Apr 22, 2014 5:05 pm

Re: Conectare Saga desktop

#6 Mesaj de berceal550 »

@balazse
Nu ai inteles problema ( te rog sa nu te superi).
Acel tutorial il stiu, am incarcat firma in SagaWeb si merge de pe oricare calculator. problema era la conectarea in retea locala la calculatorul de unde s-a incarcat Saga in web, pentru ca acolo mai exista partea de salarii cu tot ce tine de salarii. Aceasta parte a programului NU este incarcata in web si ar necesar sa ne conectam la acel calculator din birouri diferite. acest lucr nu stim cum sa facem

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Conectare Saga desktop

#7 Mesaj de tomac »

Instalați programul local, pe fiecare calculator și configurați accesul la firma din web.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paunc202
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 9:37 pm

Re: Conectare Saga desktop

#8 Mesaj de paunc202 »

Conturile online sunt limitate la 3 / licenta.
Firma al carei cod fiscal il asociati contului de web, isi va transforma baza de date in recim client-server server, ca urmare, daca doriti conectare IN CONTINUARE prin retea la acea firma, va trebui sa tineti cont de acest lucru si sa setati la respectivul calculator (cel DE PE CARE doriti conectare) regimul de lucru client-server client.
Ca urmare ... veti beneficia si de acces simultan l in baza de date a firmei respective (simultan adica de pe calculatorul initial + de oriunde WEB)

paunc202
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Mai 28, 2022 9:37 pm

Re: Conectare Saga desktop

#9 Mesaj de paunc202 »

O sa aveti nevoie de fisierul acela de configurare pe care l-ati primit in momentul in care ati trecut baza de date in regim web.

Scrie răspuns