SAFT - stocuri

Mesaj
Autor
strasciuce251
Mesaje: 108
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

SAFT - stocuri

#1 Mesaj de strasciuce251 »

Contabilitatea se face in Saga, dar societatea isi tine (deocamdata) evidenta stocurilor la pret de achizitie (cantitativ valoric) intr-un alt soft.
Eu inregistrez intrarile (in Saga), iar la sfarsit de luna primesc inventarul (din celalalt soft) la pret de achizitie. Prin diferenta, fac descarcarea de gestiune.
Incepand cu 01.01.2024, trebuie sa raportam SAFT. Nu inteleg in ce masura acest saft cuprinde si stocurile de marfa.
Adica e suficient sa le trimit un xl cu stocurile la cererea ANAF, sau trebuie sa le cuprind in aceasta raportare lunar?

turdaa518
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 08, 2016 11:34 am

Re: SAFT - stocuri

#2 Mesaj de turdaa518 »

Daca tipul de gestiune este cantitativ valoric dar in Saga, nu tin evidenta diferentiat pe articole, pot adauga in raportarea SAFT, o lista cu stocurile? as putea-o adauga dintr-un fisier extern de tip excel? (bineinteles daca va fi nevoie, ca din cate am inteles deocamdata nu trebuie)

darabang54
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 03, 2018 11:53 am

Re: SAFT - stocuri

#3 Mesaj de darabang54 »

Buna ziua,
Eu am o aplicatie de gestiune ptr farmacii.Am fost informat ,la sfirsitul luni februarie 2024, de una dintre ele ca au trecut incepind cu 01.01.2024 in alta categorie si ca au obligatia de a depune SAFT.Contabilitatea acestei farmacii este tinuta de o firma de contabilitate care utilizeaza SAGA si inregistreaza facturile de achizite cred ca global valoric.
In acest triunghi de firme eu ar trebui sa generez din aplicatie mea de gestiune fisierele necesare pentru ca firma de contabilitate sa poate sa depuna situatia stocurilor in cazul in care Anaf le va cere. Intrebarile mele sint :
1.)Aveti o macheta in care sa export datele din gestiunea cantitativ valorica astfel incit aplicatia Saga sa le poate prelua si sa generezere acest SAFT?
2,)Aveti un mecanism diferit implementat pentru aceasta situatie ?
Multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: SAFT - stocuri

#4 Mesaj de septimiuv »

1. Nu se poate.
2. Cere dezvoltatorilor aplicației pe care o folosești să implementeze Saf-t sau ia legătura cu terțe persoane care se ocupă cu asta.

darabang54
Mesaje: 2
Membru din: Mar Iul 03, 2018 11:53 am

Re: SAFT - stocuri

#5 Mesaj de darabang54 »

Nu reusesc sa ma lamuresc .Nu sint contabil ma ocup de programare iar aplicatia de gestiune este facuta de mine.
Aplicatia de gestiune este cantitativ-valorica datorita cerintelor CNAS si contabilitatea importa NIR-urile sub forma de note contabile in Saga si dupa parerea mea contabilitatea din Saga intra in categoria contabilitati global valorice deoarece de exemplu nu se poate genera o fisa de produs din Saga .
Conform celor publicate in blog :
"Detalii găsiți în ghidul ANAF publicat aici: SAFT – Ghidul ANAF pentru contribuabili
Despre ce am scris mai sus găsiți detalii la pagina 98 din ghid:
„În sub-secțiunea Products se vor declara stocurile pentru care societatea organizează evidența prin metodele operativ-contabilă sau cantitativă-valorică: materii prime, materiale consumabile, semifabricate, produse finite, produse reziduale, produse agricole, active biologice de natura stocurilor, mărfuri, ambalaje. Nu se vor declara informații cu privire la obiectele de inventar în aceasta sub-secțiune, indiferent dacă sunt în folosință sau nu. Nu este obligatorie raportarea serviciilor în sub-secțiunea Products din secțiunea MasterFiles. În măsura în care societatea întreține informațiile despre serviciile prestate, poate opta să raporteze aceste informații în sub-secțiunea Products. În aceasta sub-secțiune, nu se vor declara informații pentru stocurile pentru care se tine evidenta prin metoda global-valorica”"

Intrebarea mea (poate stupida) este : In acest caz (fise de stoc tinute intr-o aplicatie software si contabilitate in Saga global valoric ) cum se considera contabilitatea acestei firme ?
Trebuie sau nu sa genereze partea de stocuri pentru SAFT ?

Scrie răspuns