Firma marketing cu cod secundar IT - impozit micro

Mesaj
Autor
topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

Firma marketing cu cod secundar IT - impozit micro

#1 Mesaj de topuzarum »

Buna ziua,

Detin o firma care are activitate principala publicitatea, 99.9% din venituri au venit pe partea de publicitate, si 100% anul acesta.
Stiu ca acum, firmele cu un anumit cod CAEN platesc impozit pe venit 3%, iar noi avem o parte din codurile caen in actul constitutiv si la registrul comertului, insa, anul acesta nu am desfasurat acele activitati.
Prin urmare, cum ar trebui sa achitam acum, 1%, sau 3%? Am citit pe un articol scris de avocatnet ca platesc 1% daca nu desfasor efectiv, insa, legea e interpretabila.

topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

Re: Firma marketing cu cod secundar IT - impozit micro

#2 Mesaj de topuzarum »

Am primit raspuns de la anaf referitor la intrebare, las aici concluzia pentru cei care doresc aceiasi informatie.

"Ca urmare, potrivit afirmațiilor dvs. în care precizați că nu desfășurați activități
corespunzatoare codurilor CAEN expres prevăzute de Codul Fiscal și acestea sunt doar
trecute în actul constitutiv și la Registrul Comerțului, în stabilirea cotei impozabile veți
avea în vedere plafonul de 60.000 de euro.
În stabilirea plafonului de 60.000 euro se va avea în vedere veniturile înregistrate
cumulat de la începutul anului fiscal, respectiv de la data de 01.01.2024, astfel că
până la atingerea acestuia cota impozabilă aplicata este de 1%, iar începând cu
trimestrul în care acesta se depașește cota aplicată va fi de 3%.
Document care conține date cu caracter personal protejate de prevederile Regulamentului (UE) 2016/679

Totodată, dacă în cursul anului începeți să desfăşurați una activităţile prevăzute la
alin. (1) lit. b) pct. 2, veți avea in vedere că începând cu trimestrul în care se
înregistrează astfel de situaţii se va aplica cota de 3%."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Firma marketing cu cod secundar IT - impozit micro

#3 Mesaj de tomac »

Păi era logic - cerința pentru 3% nu este existența codului CAEN în sine ci să existe venituri obținute dintr-o activitate ce are cod CAEN pentru care cota este de 3%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

topuzarum
Mesaje: 45
Membru din: Lun Dec 26, 2022 4:01 pm

Re: Firma marketing cu cod secundar IT - impozit micro

#4 Mesaj de topuzarum »

Era, intr-adevar, eu prin desfasurare inteleg obtinere de venituri, doar ca la noi esti informat gresit peste tot. De ex. la registru cf. noii legi nu poti declara decat ce ai in actul constitutiv, si ca sa citez ce au spus: "doar activitati pe care le veti desfasura", ca in declaratie scrie "activitati desfasurate". Si nu mi-ar fi mirarea sa fie si un inspector destul de bun incat sa se lege de asta...

Scrie răspuns