registrul de casa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciulicad
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 20, 2016 1:16 pm

registrul de casa

#1 Mesaj de ciulicad »

Buna seara, dupa data de 31/03 cand s-a schimbat ora, am actulizat saga c 571 la recomandarea echipei Saga. Din acel moment in registrul de casa si jurnalul de banca facturile negative nu se mai regasesc nu le mai pot imperechea cu cele pozitive.Cum imi recomandati operarea chitantelor? Am descarcat versiunea gratuita de pe site dar problema persista.

acesta e raspunsul celor de la Saga:Reglarea facturilor se realizeaza prin meniul 'Situatii-Listari'-Situatie furnizori/Situatie clienti, in pagina 'Facturi' a tertului respectiv cu ajutorul optiunii 'Reglare', disponibila in partea dreapta.
In prealabil realizarii acestei operatiuni efectuati o salvare a bazei de date.
Ulterior operatiunii de reglare realizati plata facturilor ramase in sold.

Era atat de simpla operarea in registrul de casa si atat de complicata in explicatia data mai sus.
Va multumesc!

terpeac
Mesaje: 1
Membru din: Vin Apr 19, 2019 2:02 pm

Re: registrul de casa

#2 Mesaj de terpeac »

Buna ziua, vad ca nu a raspuns nimeni intrebarii dvs., si eu lucrez cu Dante, am factura incasata si apoi stornata deci trebuie sa restitui suma, chiar mi se pare o porcarie noua varianta de saga, intre timp ati descoperit cum putem opera aceste stornari?
Intre timp am vorbit la Saga si m-am lamurit, de acum va trebui sa mergem pe factura de storno, dam incasare si modificam data si contul afisat implicit, merge , am testat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: registrul de casa

#3 Mesaj de tomac »

Restituirea se operează prin casă sau bancă cu articol de tip 4111=5xx și funcționează. La casă sau bancă introduceți suma pozitivă pe un articol de tip 4111=5xxx și o veți putea lega de facturi negative.
Similar se întâmplă cu facturile primite de la furnizori. Și asta de ani de zile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns