Servicii transport pe teritoriul UE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#61 Mesaj de eugen01 »

"Prestatorul nefiind stabilit în România, beneficiarul persoană impozabilă din România are obligaţia plăţii TVA pentru
serviciul respectiv conform art 150 alin.(2) din Codul fiscal, prin aplicarea mecanismului taxării inverse dacă este înregistrat în scopuri de TVA conformart 153 România ( rd. 7,7.1,7.1.1 şi 19,19.1,19.1.1 din decontul de TVA). În cazul în care clientul nu este înregistrat în scopuri de TVA, va trebui să se înregistreze conform art. 153^1 din Codul fiscal şi va depune un decont special de TVA. Fiind o achiziţie intracomunitară de servicii care nu este scutită de TVA există obligaţia declarării acestei achiziţii intracomunitare în declaraţia recapitulativă lunară (390).
Exemplu: Un transport naţional de bunuri de la Bucureşti la Braşov este prestat de o companie din Ungaria către o companie stabilită în România înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. Acest serviciu are locul prestării în România, conform regulii B2B, respectiv este impozabil la locul unde este stabilit clientul. Întrucât prestatorul nu este stabilit în România, clientul din România, înregistrat conform art. 153, aplică taxare inversă şi înscrie operaţiunea în declaraţia recapitulativă (390)."

sursa (la alegere) : https://www.google.ro/?gws_rd=cr&ei=dql ... ansporturi

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#62 Mesaj de dinil »

Am si eu o situatie : firma noastra cu sediul in Romania, inregistrata in scopuri de TVA, a organizat o conferinta in Turcia si a primit o factura de la o universitate din Turcia, care s-a ocupat de eveniment. Pe factura au trecut ambele coduri de TVA ( al nostru si al lor), dar ne- au facturat cu TVA. Ce fac in acest caz? Cum inregistrez factura in contabilitate, ca se pare ca nu pot sa fac taxare inversa. N-ar fi trebuit sa ne factureze fara TVA? Nu-mi dau seama de asem., daca aceasta conferinta ( pe care noi am inregistrat-o ca act. economica) se incadreaza in art. 133 (7) lit.b).
Va multumesc, astept parerile voastre.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#63 Mesaj de tomac »

Turcia este în UE? Ce relevanță are codul lor de TVA?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#64 Mesaj de dinil »

Nu e in UE, n-are nicio relevanta, am zis asa, pt.a spune de ce mi-au facturat cu TVA. Insa habar n-am cum sa inregistez factura, nu cred ca trebuie sa fac taxare inversa. La valoarea totala a facturii( care include si TVa-ul lor) calculez tva 4426, sau pur si simplu ignor ideea de tva si inreg. 628=401 si atat? N-am mai avut de-a face cu primire de serv. extracomunitare si nu vreau sa gresesc. Serv. e consid. a fi prestat in Rom.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#65 Mesaj de tomac »

Includeți în prețul de achiziție al serviciilor TVA facturat de ei, aplicați taxarea inversă, pentru că sunteți persoană obligată la plată, locul prestării find considerat în RO, dar nu declarați în 390 nefiind un serviciu intracomunitar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#66 Mesaj de dinil »

Multumesc foarte mult, tomac!
Si daca e consid. serv. exceptat cf. art. 133 (7) lit.b) CF - fac 4426 = 462 sau nu inreg. deloc TVA? ( mai am de vazut daca e sau nu serv. exceptat, ca si conferinta organizata in afara UE, ca nu mi-e prea clar....
Multumesc anticipat!

pisaltul
Mesaje: 12
Membru din: Vin Aug 12, 2011 9:43 am

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#67 Mesaj de pisaltul »

buna ziua,

eu am urmatorul caz pe care nu stiu cum sa-l tratez dpdv fiscal.

Firma neplatitoare de TVA in Romania desfasoara activitati de inchirieri auto (rent a car). Acestia vor sa lucreze cu o firma din UE, in baza unui contract de 1 an. Masina este inchiriata pe teritoriul Roamaniei si nu poate parasi tara.

Sunt blocata intre 2 parerei:

- art 133 al 4 lit e - locul prestarii de servicii este Romania - nu se factureaza cu TVA (deci nu trebuie cod valid de TVA). nu se depune 301, nu se plateste TVA la statul roman.

- acelasi art 133 al 4 lit e - pentru faptul ca perioada este mai mare de 30 zile trebuie cod de tva pentru livrari intracomunitare, se declara prin 301 si se plateste TVA la statul roman.

Se pare ca nici cei de la asitenta contribuabili nu ma pot ajuta in privinta asta deoarece in norme nu se prevede ce se intampla la o perioada mai mare de 30 de zile.

v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu o parere.

radug284
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 03, 2014 12:15 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#68 Mesaj de radug284 »

Detin o firma de transport marfa si ma intereseaza cum inregistrez in contabilitate facturile emise de site-ul HU-GO.hu, pentru taxele de drum/autostrada.
Facturile sunt purtatare de TVA, la care intentionez sa fac recuperare.
Multumesc!

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#69 Mesaj de dinil »

Am si eu o intrebare, ce inseamna mai concret fraza din ghidul acesta privind TVA la serviciile intracomunitare :
Dacă prestatorul nu este stabilit în România, atunci eu, beneficiarul sunt obligat la plata TVA în România - eu voi colecta TVA (dacă sunt înregistrat cf.art. 153 voi face taxare inversă 4426 = 4427 şi voi analiza în ce măsură am drept de deducere; dacă sunt înregistrat cu art.153^1 colectez şi plătesc), dacă nu se aplică vreo scutire.
? Daca un ONG primeste servicii FACEBOOK pentru activitatea sa non- profit ( pt. ca are si una economica), inseamna ca face taxare inversa ( este inregistrat si in ROI si ca platitor de TVA), dar in acelasi timp TVA- ul, care nu poate fi deductibil, fiind pt. activitatea non- economica a ONG- ului, il vireaza statului? Adica ceva de genul :
623 = 401
4426 = 4427
623 = 4426 ?, ramanand un sold al ct. 4427 de platit statului?

Daca introduc factura in SAGA si pun I ( nededucitbil integral) la TVA, de altfel, asa imi apare inregistrarea contabila.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Daca nu m- am facut inteleasa va stau cu placere la dispozitie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#70 Mesaj de tomac »

Este înregistrat pe art.153 sau pe art.153^1. Adică e înregistrat în scopuri de TVA în RO și are un singur cod sau e înregistrat pentru AIC sau servicii și are un cod special numai pentru asta?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#71 Mesaj de dinil »

E pe art. 153., a depasit C.A.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#72 Mesaj de tomac »

Dacă e o achiziție aferentă activității non-profit, se înregistrează cu taxare inversă, se declară prin D390, dar se pierde dreptul de deducere a taxei. Veți introduce operațiunea ca fiind integral nedeductibilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#73 Mesaj de dinil »

Multumesc pentru raspuns. Din cate inteleg, am facut deci bine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#74 Mesaj de tomac »

Da. Așa este.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Servicii transport pe teritoriul UE

#75 Mesaj de dinil »

Multumesc.

Scrie răspuns