setari etichete

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
muti
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 31, 2009 12:00 am

setari etichete

#1 Mesaj de muti »

Cum pot lista etichete pe hartie autocolanta care se gaseste in comert 5 coloane si 13 randuri. am incercat toate variantele posibile de setari de etichete si totusi nu nimeresc varianta ok

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: setari etichete

#2 Mesaj de tomac »

Numai prin încercări repetate de setare a înălțimii/lățimii. Aveți grijă că acestea depinde și de tipul fontului utilizat. Fontul implicit în SAGA este Courier New font ce are litere, cifre și semne mono-spațiale ocupând același spațiu la listare (adică litera A ocupă același spațiu ca litera I de exemplu). Dacă folosiți alt tip de font deja se schimbă socoteala: ceea ce se listează cu Courier New pe 5 linii sau pe 11 coloane, cu Arial se poate lista de exemplu doar pe 4 linii sau pe 8 coloane.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: setari etichete

#3 Mesaj de floreaf »

Si eu am incercat mai de mult, pe aceiasi variante de etichete si nu am reusit sa le incadrez (e o varianta de eticheta pe care o folosesc ,acceptabila ca dimensiune,nici mari nici mici ).Poate este cineva care a reusit ,rugam sa ne trimita configurarea.
Problema este ca la etichetele din comert si in formatele mai mici au o margine pe intreaga coala de 1 cm si in configurarea saga nu s-a luat in calcul aceasta setare.Poate se gaseste o solutie deoarece e pacat sa nu folosim aceasta varianta.
Tot la etichete acuma ordinea de umplere este pe lungimea foi , ori cred ca trebuie sa fie pe latimea foii deoarece cand nu ai etichete pentru o coala intreaga ,poti sa tai coala sau sa o intorci sa nu fie risipa.
Ca sugestie suplimentara :in fereastra de calcul pret vanzare un butonel ,,bifeaza pentru eticheta" sa-mi bifez numai articolele la care doresc eticheta .Binenteles accesabila si din intrari.
Poate ne sprijina Tomac.
Pana atunci eu am creat formatul de etichete in excel,am un client etichete ,si toate articolele la care doresc etichete le introduc aici le export in excel , tiparesc etichete ,sterg iesirea.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: setari etichete

#4 Mesaj de tomac »

Vă repet: setările listării se determină prin încercări.
Să vă explic și de ce în SAGA nu e nevoie să se ia în considerare acea margine. Pentru că puteți mări numărul de coloane și textele pot fi setate să înceapă la listare de la o altă coloana.
Exemplificare:
- am o etichetă de 5 linii și 20 coloane, ce are o margine stânga de 1 cm.
- trebuie sa văd câte coloane încap în cei 1 cm suplimentari, în funcție de cel mai mare font folosit de mine. Determin că 1 cm de margine este echivalent a 5 coloane
- schimb setarea de la 5 linii și 20 coloane în 5 linii și 25 coloane
- schimb setarea listării textului denumirii produsului de exemplu adăugând 5 la coloana de la care era setat să listeze. Astfel în loc de coloana 1 voi avea coloana 6 coloana de la care va lista. Similar schimb valoarea coloanei de la care începe listarea, mărind valoarea ei cu numărul determinat așa cum am arătat.
De aceea vă spun: etichetele sunt configurabile, doar că nu se pot da niște valori exacte, setările depinzând de mai mulți factori. Nu s-a ales calea etichetelor predefinite tocmai din cauză că se pot configura astfel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: setari etichete

#5 Mesaj de herganiec »

era bun daca se predefinea etichete, un model standard pe un A4 autocolant, cu ce este si in comert, de catre Saga.
Plecand de la el mai modificam ici colo daca era cazul.

Asa cum e facut si pentru facturi unde poti lista direct factura sau sa o mai aranjezi daca vrei.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ducat
Mesaje: 53
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: setari etichete

#6 Mesaj de ducat »

Este perfect asa, doar ca trebuie sa incercati de muuuulte ori cu setari mici pentru a prinde logica si iese, pe ORICARE eticheta. Eu am reusit sa pun in 3/3cm autocolant, cod de bare, pret, descriere.. tot ce am avut nevoie.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: setari etichete

#7 Mesaj de herganiec »

pune o captura sau o imagine cu eticheta si apoi cu setarile facute sa ajutam si pe altii..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gagium936
Mesaje: 320
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti,Tei
Contact:

Re: setari etichete

#8 Mesaj de gagium936 »

Salutare, ce parere aveti daca s-ar putea implementa si posibilitatea de a tipari etichete de pret direct din fereastra "schimbare pret de vanzare" ? De ce aici ? Sa ne arate pe aceste etichete procentul de reducere efectuata acolo unde este cazul ? Adica ma gandesc la un format de eticheta putin mai complexa care sa fie mai atractiva mai ales unde s-a scazut pretul
Keep Walking!

sucium604
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 13, 2021 3:58 pm

Re: setari etichete

#9 Mesaj de sucium604 »

ducat scrie: Vin Mar 14, 2014 7:37 pm Este perfect asa, doar ca trebuie sa incercati de muuuulte ori cu setari mici pentru a prinde logica si iese, pe ORICARE eticheta. Eu am reusit sa pun in 3/3cm autocolant, cod de bare, pret, descriere.. tot ce am avut nevoie.
Buna seara

Oare aveti cumva un exemplu de setari dimensionale pentru etichete?
Ma chinui de cateva ore sa setez dimensiunile pentru etichete de 25 x 32 mm, cu imprimanta Zebra GK420t, si numai nu reusesc sa afisez tot ce doresc pe etichete.
Ma puteti ajuta?

Multumesc anticipat

Scrie răspuns