achizitie mijloc fix second hand

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floricicav
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

achizitie mijloc fix second hand

#1 Mesaj de floricicav »

va rog o parere
1. s-a achizitionat un autovehicul de la o persoana fizica in baza unui contract de vinzare cumparare, care a fost supus reparatiei capitale. Valoarea reparatiei capitale se va adauga la valoarea de achizitie ?
Se poate aplica amortizarea in functie de nr. de km parcursi, tinind cont si de nr. de km parcursi anterior cumpararii?
2. Un sofer ce efectueaza curse a caror durata este de 2 zile poate primi diurna pentru perioada cit dureaza cursa, si in acelasi timp si tichete de masa?
Va multumesc

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitie mijloc fix second hand

#2 Mesaj de paturcai »

CUmpararea unui activ fix de la o persoana fizica:
21XX = 462 (in cazul nostru 2133=462)
Plata activului fix:
462 = 5311/5121
Reparatia capitala are legatura cu prevederile OUG 34/2009, unde trebuie sa vedem cui i-a fost repartizat acest autovehicul. Daca a fost repatizat altui angajat decat patronul atunci reparatia nu este deductibila fiscal si nici dpdv al TVA, daca este destinata directorului reparatia este deductibila fiscal cat si TVA.
Art. 24 Cod Fiscal:
(1) Cheltuielile aferente achiziţionării, producerii, construirii, asamblării, instalării sau îmbunătăţirii mijloacelor fixe amortizabile se recuperează din punct de vedere fiscal prin deducerea amortizării potrivit prevederilor prezentului articol.
Reparatia capitala mareste valoarea activului fix.

Norme metodologice

(11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;
b) pentru cheltuielile cu investiţiile efectuate din surse proprii la mijloacele fixe din domeniul public, pe durata normală de utilizare, pe durata normală de utilizare rămasă sau pe perioada contractului de concesionare sau închiriere, după caz;
c) pentru cheltuielile cu investiţiile efectuate la mijloacele fixe concesionate, închiriate sau luate în locaţie de gestiune de cel care a efectuat investiţia, pe perioada contractului sau pe durata normală de utilizare, după caz;
d) pentru cheltuielile cu investiţiile efectuate pentru amenajarea terenurilor, liniar, pe o perioadă de 10 ani;
e) amortizarea clădirilor şi a construcţiilor minelor, salinelor cu extracţie în soluţie prin sonde, carierelor, exploatărilor la zi, pentru substanţe minerale solide şi cele din industria extractivă de petrol, a căror durată de folosire este limitată de durata rezervelor şi care nu pot primi alte utilizări după epuizarea rezervelor, precum şi a investiţiilor pentru descopertă se calculează pe unitate de produs, în funcţie de rezerva exploatabilă de substanţă minerală utilă.
Amortizarea pe unitatea de produs se recalculează:
1. din 5 în 5 ani la mine, cariere, extracţii petroliere, precum şi la cheltuielile de investiţii pentru descopertă;
2. din 10 în 10 ani la saline;
f) mijloacele de transport pot fi amortizate şi în funcţie de numărul de kilometri sau numărul de ore de funcţionare prevăzut în cărţile tehnice, pentru cele achiziţionate după data de 1 ianuarie 2004;
Diurna:
Indemnizatia zilnica de delegare sau de detasare acordata salariatilor pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in interesul serviciului, pentru compensarea cheltuielilor personale si al carei cuantum este actualizat periodic potrivit Hotararii Guvernului nr. 543/1995, privind drepturile banesti ale salariatilor institutiilor publice si regiilor autonome cu specific deosebit pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului, republicata.
Numarul zilelor calendaristice in care salariatul se afla in delegare sau detasare se socoteste de la data si ora plecarii pana la data si ora inapoierii mijlocului de transport din si in localitatea unde isi are locul permanent de munca. Pentru delegarea cu o durata de o singura zi, precum si pentru ultima zi, in cazul delegarii de mai multe zile, indemnizatia se acorda numai daca durata delegarii este de cel putin 12 ore.
Tichetele de masa se acorda pentru perioada cat salariatul este prezent la serviciu si nu in deplasare
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

floricicav
Mesaje: 138
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: achizitie mijloc fix second hand

#3 Mesaj de floricicav »

am inteles foarte bine ce mi-ati spus, dar intreb in continuare pe acelasi subiect pentru ca astazi am vazut toate actele.
in luna iunie s-a cumparat capul tractor al masini de la persoana fizica, urmat de reparatie; in iulie se cumpara remorca tot second hand de la o firma in leasing plus reparatia ei, si un compresor nou care se ataseaza la primele doua. Aceste trei componente au alcatuit masina care poate fi folosita in transport.
Din nou va intreb, pot sa adun valorile cap tractor + reparatie, bascula + reparatie si compresor, pentru a face un singur autovehicul, asa cum este si in realitate, ca odata obtinuta licenta de transport sa il pot amortiza ca un vehicul si nu bucata cu bucata?
Va multumesc pentru raspunsurile bine documentate

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitie mijloc fix second hand

#4 Mesaj de paturcai »

Daca toate bucăţile sunt recunoscute de către autorităţi (Taxe şi Impozite Locale) ca autovehicul, îngrămădiţi-le pe toate în contul 2133 şi faceti o singură amortizare.
Situaţia prezentată mă duce cu gândul cumpărării unui computer pe părţi componente ca să poata fi trecut pe cheltuială imediat.
Da! Cumulaţi toate facturile si faceţi un singur cont: 2133.
Baza legală?
Recunoaşterea de către Taxe şi Impozite Locale a acestor componente ca fiind un vehicul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie mijloc fix second hand

#5 Mesaj de tomac »

Am o observație: la impozite și taxe locale, în cazul mijloacelor de transport nu contează valoarea de inventar a acestora ci capacitatea cilindrică. Doar la clădiri contează valoarea de inventar pentru că impozitul pe clădiri se stabilește în funcție de valoare. Taxa asupra mijloacelor de transport se stabilește în funcție de capacitatea cilindrică valoarea fiind total nerelevantă la stabilirea taxei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: achizitie mijloc fix second hand

#6 Mesaj de vinczellero »

are dreptate tomac :D asa e ! la mijloace de transport pentru a calcula impozitul de plata pentru bugetele locale nu implica valoarea de inventar din contabilitate !!!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitie mijloc fix second hand

#7 Mesaj de balteanuc692 »

Am si eu cazul cu remorca. Da` io am remorca in leasing si dupa ce am bagat-o in 2133.analitic si i-am calculat amortizare am mai primit o factura cu diverse piese pentru ea (prelata, blocator paleti...etc). Pot sa bag piesele astea tot pe analiticul remorcii si sa le calculez separat amortizare? :roll:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitie mijloc fix second hand

#8 Mesaj de eugen01 »

Ar trebui sa avem raspuns afirmativ la o serie de intrebari (IAS 16, Cap.5 Cheltuieli ulterioare):
1.Se imbunatatesc performantele tehnice ale utilajului?
2.Utilajul nu poate functiona fara acele accesorii ?
3.Se mareste durata de viata?
4.Se amelioreaza in mod substantial calitatea serviciilor oferite ?
:?:

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitie mijloc fix second hand

#9 Mesaj de balteanuc692 »

1.Cred ca se imbunatatesc, ca am asa:
Chinga-leaga marfa (banuiesc), deci, siguranta
Traversa laterala-alt element de siguranta, banuiesc
blocator paleti- alt element de siguranta
2. Utilajul poate functiona fara aceste accesorii pentru ca daca nu ar fi putut functiona, banuiesc ca era echipat din fabrica cu ele.
3. Durata de viata nu se mareste
4. Se amelioreaza calitatea serviciilor. Se sparg mai putine sticle sau ce transporta :lol:

Deci am 2 cu DA si doua cu NU. Ce fac? :lol:

Cred ca le bag separat pe ob de inventar... :roll:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: achizitie mijloc fix second hand

#10 Mesaj de herganiec »

cred ca pe ob de inventar. se poate ca la un moment dat sa le schimbi sau sa le muti de la o masina la alta. deci nu tine strict nici de masina.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: achizitie mijloc fix second hand

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Da, cel mai corect. Va multumesc 8)

heresx
Mesaje: 68
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:58 pm

Re: achizitie mijloc fix second hand

#12 Mesaj de heresx »

Buna ziua
Am achizitionat in oct. 2017 un autoturism Audi second hend 16000 EURO ,Durata de amortizare 4 ani.
Amortizarea este > de 1500 .
Pt ca din oct.2017 pana in ianuarie 2018 am mers cu amortizarea asa, in feb.vreau sa maresc durata de amortizare cu un an ca sa fie mai mica.
Va rog sa-mi spuneti unde fac aceasta modificarea in saga?

ione555
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 16, 2018 2:07 pm

Re: achizitie mijloc fix second hand

#13 Mesaj de ione555 »

cum se calculeaza amortizarea unui cap tractor second hand, achizitionat prin contract de leasing financiar?
Ma intereseaza daca perioada de amortizare poate fi mai mare decat nr. de luni din contractul de leasing?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie mijloc fix second hand

#14 Mesaj de balazse »

Perioada de amortizare va fi conform nomenclatorului si nu perioadei de leasing.

Scrie răspuns