majorare capital social din 455

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: majorare capital social din 455

#16 Mesaj de gramac921 »

tudorachea scrie:Referitor la capitalizarea datoriilor catre asociati, in urma procedurii de expertiza contabila si judiciara, trebuie sa impozitez suma respectiva inainte de capitalizare?
de ce si "judiciara" ? :shock:

tudorachea
Mesaje: 281
Membru din: Mie Mar 08, 2006 12:00 am
Localitate: Oltenita
Contact:

Re: majorare capital social din 455

#17 Mesaj de tudorachea »

Registrul comerţului are o listă de experţi pe care îi desemnează pentru expertiza judiciară (în cazurile penale). Însă judecătorul delegat foloseşte aceeaşi listă de experţi şi pentru a desemna experţi contabili care să întocmească expertize extrajudiciare... Nu ştiu dacă procedează el chiar corect, în fine... La noi în judeţ (Călăraşi), judecătorul delegat la Registrul Comerţului nu vrea să primească expertize contabile semnate de persoane care nu se află pe listă.
Aşa că eu mie nu îmi trebuie până la urmă o expertiză judiciară, dar cu ăştia o fac... Între timp m-am mai documentat, dar degeaba... Până la urmă, mi-e indiferent cine o face...

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: majorare capital social din 455

#18 Mesaj de gramac921 »

ORC Cluj accepta expertize facute de orice expert contabil autorizat CECCAR, nu e musai sa fie si judiciar inscris la Min.Justitiei .

bajoj
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 29, 2010 12:00 am

Re: majorare capital social din 455

#19 Mesaj de bajoj »

Buna ziua,
De mai multe zile dl.administrator a cerut marirea capitalului social din contul 455. Sincer tot caut si studiez gasesc pareri, dar nu gasesc baza legala al acestei tranzactii! Am ajuns la legea 31/90 si 1804/2014, dar nu am gasit efectif un raspuns clar, se poate sau nu, suma maxima sau minima, modalitatea operatiei, modul de impozitare daca se impune.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: majorare capital social din 455

#20 Mesaj de tomac »

Se poate. Nu există minim sau maxim.
Se face prin hotărâre AGA prin care asociatul decide majorarea și decide că majorarea se face din aport propriu el, ca persoană renunțând la creanța pe care o deține asupra firmei sale. Nu se impozitează.
În Bihor se cer pentru asta:
- hotărârea AGA
- copia dispozițiilor de încasare corespunzătoare sumei folosite la majorarea capitalului social
- înregistrarea prin articole contabile - nota contabilă - a majorării de capital
- balanța contabilă care să reflecte majorarea

Nota contabilă
456 = 1011 ...cu suma cu care se decide majorarea
4551 = 456 ... vărsare capital social
1011 = 1012... cu trecerea la capital social vărsat
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns