Transfer produs din gestiunea marfa in gest. materii prime

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicai153
Mesaje: 30
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am

Transfer produs din gestiunea marfa in gest. materii prime

#1 Mesaj de nicai153 »

Buna ziua
Pentru o productie este necesar sa fac transfer la unele articole care au intrat in gestiunea de marfa pentru vanzare [sistem en-gross].Am creat articol nou cu caracterizare de materie prima si in transferuri am incercat transfer din gestiunea de marfa [codul initial al articolului] in gestiunea de materii prime [cod articol nou creat],pentr ca ulterior ca pot face raport de productie cu consum de materii prime aferent.
Nu pot face acest transfer ,deoarece am la iesire gestiune "marfa" cantitate,pret iar la gestiunea primitoare "mat prime" am cant si pret nou [?].Nu pot trece acelasi pret [cum e normal in cazul meu] deoarece nu se pastreaza suma.
In meniul setari,am la"evaluare marfuri....." cele trei tipuri .fara nici o bifa iar ultimul tip [evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte" este fara bifa dar cu fontul ingrosat [poate fi activat.Restul sint tot fara bifa dar inactive.
Nu stiu daca asta este problema.
Exista si o alta varianta de transfer ?
Cu multumiri

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Transfer produs din gestiunea marfa in gest. materii pri

#2 Mesaj de eugen01 »

154. - (1) În cadrul stocurilor se cuprind:
a) marfurile, si anume bunurile pe care entitatea le cumpara în vederea
revanzarii sau produsele predate spre vanzare magazinelor proprii;
(anexa la omfp 3055 Sectiunea 8.3.2.)

Un articol incadrat la tip marfuri nu poate sa aiba iesire decat prin vanzare (sau transfer intr-o gestiune similara de vanzare).As sugera sa stornati intrarile cu tip articol marfa si sa refaceti intrarea cu tip articol materie prima.

Scrie răspuns