BON AVANS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popaa141
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iul 01, 2008 12:00 am

BON AVANS

#1 Mesaj de popaa141 »

Buna ziua,

Am si eu o speta (am citit pe forum despre avansuri, insa nu m-am elucidat). Treaba sta in felul urmator:
- avem un magazin de piese auto;
- programul de contabilitate este SagaC;
- in momentul in care clientul vine si imi comanda o piesa, sunt nevoit sa ii iau un avans din valoarea piesei;
- piesa respectiva nu exista ca intrare in Saga.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
- cum fac sa ii dau clientului bon fiscal pe avans?
- dupa ce am intrarea pe piesa respectiva, in momentul in care eliberez factura, cum ii fac incasarea?

Multumesc

iarovoim859
Mesaje: 26
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

Re: BON AVANS

#2 Mesaj de iarovoim859 »

In momentul incasarii avansului de la client ii emiti o chtanta, pe care scrii pur si simpla Avans piese de schimb ori avans marfuri.
Apoi la livrarea produsului emiti factura pe care scrii denumire, cantitate, pret unitar, tva, valoare totala factura.
Apoi mai emiti o chitanta de diferenta de bani pe care ii incasezi pentru produsul respectiv.
valoare totala factura = valoare totala a celor doua chitante emise

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: BON AVANS

#3 Mesaj de tomac »

Eu zic că pentru avansuri nu se emite bon fiscal. Nu ar avea nicio logică. Argumente:
- art.1 din OUG 28/1999 spune că sunt obligați la utilizarea casei de marcat "operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul".
- art.4 din OUG 28/1999 cere ca pe bon să apară "denumirea fiecărui bun livrat sau serviciu prestat; preţul sau tariful unitar", or avansul nu e nici bun livrat, nici serviciu prestat, nu are nici preț și nici tarif.
- sumele înscrise în rapoartele fiscale zilnice stau la baza înregistrării în contabilitate a veniturilor, ceea ce avansul încasat nu este.
Desigur că sunt unii, să nu zic majoritatea, din ANAF (fie de la control fiscal, fie de la gardă) ce spun că și avansurile se trec prin casa de marcat, dar dacă e așa, cum mai respectă art.4 din OUG 28/1999? Cum să consider avansul ca venit?
Din păcate legislația legată de casele de marca e ambiguă în multe privințe, acesta fiind doar una din ele, iar judecătorii, în caz de litigiu nu înțeleg nici 50% din ceea ce li se scrie sau li se prezintă. Ca lucrurile să fie și mai încurcate, normele de aplicare sunt neactualizate din 2005 în condițiile în care ordonanța a avut mai multe modificări sau completări, ultima chiar în acest an.

De aceea eu recomand ca pentru avans să se emită factură și chitanță. La momentul vânzării să se emită o factură de stornare a avansului, și bon fiscal pentru bunuri, dar închiderea bonului să se facă cu numerar numai la nivelul sumei rămase de încasat, iar contravaloarea avansului să fie operată pe bon ca altă modalitate de încasare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: BON AVANS

#4 Mesaj de apetrem »

Si aici avem o situatie in care legea e facuta cu picioarele.
In OUG 28/1999 a existat, la art. 2 lit. s) o prevedere prin care se excepta de la obligatia utilizarii aparatelor de marcat operatorii care livrau bunuri sau prestau servicii pentru care plata se facea sub forma de avansuri.
Pentru aceasta lit. s) aveam si explicatii in Norme, la art. 16, unde zicea ce si cum despre avansuri.
Numai ca lit. s) a fost abrogata prin OG 47/1997 si atunci, pe o logica simpla, gardianul zice, daca s-a abrogat atunci e invers.
Tot in buna traditie romaneasca, art. 16 din norme a ramas in aer, iar noi ca-n tren ...
Marian Apetre

popaa141
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iul 01, 2008 12:00 am

Re: BON AVANS

#5 Mesaj de popaa141 »

Exact cum banuiam. Pleci bou si ajungi vaca. In loc sa simplifice lucrurile, le fac mult mai complicate si cel care trage ponoasele e prapaditul de comerciant. In concluzie, raman ca pana acuma, pentru ca nu am ce face. La rulaje de mii si zeci de mii de lei pentru avansuri as zice sa intru in cadrul legal, insa pentru 20-30 de lei (aici vorbesc de situatii destul de frecvente), nu face ocaua cat daraua....
Oricum, multumesc frumos pentru consultanta acordata.

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: BON AVANS

#6 Mesaj de schiopua410 »

Sunt intr-o situatie similara.
Vad ca aceste discutii au fost in 2011. Cum sta situatia la 2015? Emitem bon fiscal pentru avansurile luate de la clienti? e vorba tot de sume de 20-30 lei.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: BON AVANS

#7 Mesaj de herganiec »

tomac scrie: De aceea eu recomand ca pentru avans să se emită factură și chitanță. La momentul vânzării să se emită o factură de stornare a avansului, și bon fiscal pentru bunuri, dar închiderea bonului să se facă cu numerar numai la nivelul sumei rămase de încasat, iar contravaloarea avansului să fie operată pe bon ca altă modalitate de încasare.
asa e cel mai bine.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: BON AVANS

#8 Mesaj de schiopua410 »

Si pentru persoane fizice ??? Tot factura ???

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: BON AVANS

#9 Mesaj de apetrem »

Din păcate, situaţia s-a complicat şi mai tare;
Acum avem o nouă sanţiune la art.10 lit. gg), care nu mai permite nici o variantă de încasare cu chitanţă sau alt document, nici chiar pentru avans:
gg) deţinerea la punctele de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor a unor sume care nu pot fi justificate prin datele înscrise în documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale, în registrul special sau prin chitanţe.
Marian Apetre

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: BON AVANS

#10 Mesaj de schiopua410 »

situatia e incerta; cred ca am sa merg pe BF pentru avansul dat de persoanele fizice.

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: BON AVANS

#11 Mesaj de schiopua410 »

Am ales sa merg cu bon fiscal pentru avans.Valabil ptentru persoane fizice. La PJ le fac si facturade avans si apoi stornez avansul pe factura finala.
Lucrez cu Marketline
Am creat un articol " avans numerar"- consideram valoarea avansului 20lei
Dupa incasare si transfer in Saga, in registrul de casa apare:
5311->419 =16.13lei
5311->4427=3.87 lei
Cred ca e ok.
A doua zi vine produsul pentru care a fost platit avans- consideram valoarea produsului 70lei
Am creat un articol "storno avans"- evident -20lei
Pe bonul fiscal apare denumirea produsului pe prima pozitie si storno avans pe a doua pozitie, total de plata 50 lei
Dupa incasare si transfer in Saga, in registrul de casa apare:
5311->419= -16.13lei (nu stiu daca e bine pt. ca apare cu rosu)
5311->707 = 56.45lei
5311->4427=9.68 lei
Inrebare: acea inregistrare ce apare cu rosu ramane asa, sau trebuie modificata manual 419->5311 = 16.13 lei
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: BON AVANS

#12 Mesaj de tomac »

Poate rămâne așa. Dar dvs aveți noroc. Nu orice casă de marcat permite tipărire de sume negative, reduceri sau alte sume de acest gen, când e utilizată în regim de printer fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

schiopua410
Mesaje: 119
Membru din: Mie Iul 21, 2010 12:00 am
Localitate: Petrosani

Re: BON AVANS

#13 Mesaj de schiopua410 »

da, aveti dreptate. casa de marcat nu accepta sume negative. Testele pe care le-am facut in Marketline le-am facut cu "incasare" dar cand am avut caz real si a trebuit sa scot bon fiscal casa s-a blocat...
Deci nu am rezolvat problema.
Ar trebui sa existe un buton similar cu cel de discount, care sa faca treaba aceasta.(La mine functioneaza foarte bine abutonul de discount, doar ca aare pe bon " rabat" si asociaza contul 667)
Mai caut si alte solutii

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: BON AVANS

#14 Mesaj de danilevicis »

ma intereseaza si pe mine subiectul, pana la urma cum se opereaza pe o casa de marcat 'nelegata la calculator' unde opereaza doar vanzatoarele direct in casa si se iau avansuri de 30-50 lei? exemplu pe datecs mp55? :(
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

antohec770
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 03, 2013 5:30 pm

Re: BON AVANS

#15 Mesaj de antohec770 »

Ordonanţa de urgenţă nr. 8/2015 pentru modificarea şi completarea unor acte normative
11. La articolul 10, litera gg) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"gg) deţinerea la unitatea de vânzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor a unor sume care nu pot fi justificate prin datele înscrise în documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale, în registrul de bani personali, în registrul special şi/sau în chitanţe"

Oare unde era ultima parte din textul citat???

Raspuns final, NU se emite bon fiscal pt Avansuri. Se emite chitanta + factura fiscala in care articolul este "Avans conform contract" (recomand sa aveti un document in baza caruia incasati avansul; comanda unui produs nu poate avea loc fara o conventie intre parti).
Ulterior se storneaza avansul sis e factureaza marfa, incasand diferenta folosind tot Chitanta

Scrie răspuns