revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: revisal

#151 Mesaj de paturcai »

Trebuie vazut unde anume apare eroarea: la transformarea fisierului XML in RVS sau la incarcarea lui pe site-ul ITM.
Daca eroarea provine INAINTE DE TRANSMITERE adica dupa ce a fost salvat din SAGA si transformat folosind programul celor de la ITM (REVISAL) veti primi si explicatiile mesajului de eroare.
Daca eroarea provine la incarcarea pe site-ul ITM atunci sunt neconcordante privind forma juridica, adresa, etc. Initial au fost declarate niste date, probabil ca ceva s-a schimbat intre timp: adresa, forma juridica, codul CAEN, ceva de genul asta. La incarcarea fisierului pe site-ul ITM veti vedea daca sunt diferente: in spartea dreapta apare cum a fost inregistrata societatea/entitatea, si in spartea stanga trebuie sa apara aceleasi date, daca nu apar, e o problema. Veti depune manual la ghiseu declaratia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#152 Mesaj de balazse »

Pentru CristureanO828
Incearca sa citesti postarea lui TomaC pe blog aici (sunt enumerate cred ca toate problemele posibile):
http://www.sagasoftware.ro/?p=293

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: revisal

#153 Mesaj de horhatm »

Cat despre adresa angajator (Bucuresti sector 1) se pare ca e o problema a programului ITM.
(Forum Salarizare>Topic Revisal-noua versiune pagina 9 )[/quote]


buna,
am si eu o problema cu adresa: am incarcat fis rvs in reges fara erori dar la adresa angajator sigura greseala e judetul..deci apare alt judet "alba", desi corect e mures, asa cum apare si in saga. Am iesit din reges si am intrat din nou si tot asa apare.E vreo problema? (in raport preluari nu apare adresa angajatorului, ca sa verific si acolo, adresa apare doar in momentul logarii)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#154 Mesaj de balazse »

Verifica, ca la "fisiere" -> "salariati" -> "registrul de evidenta al salariatilor" este completat/selectat corect casuta "judetul".
De altfel fiecare localitate ii "codificat", adica fiecarei localitati ii este asociat un "CodSiruta", astfel este posibil ca desi este selectat corect in program undeva este gresita asocierea/codul.

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: revisal

#155 Mesaj de horhatm »

Asa e. Multumesc, n-am observat, era gresit in saga la reg de evid a salariatilor in partea de sus la adresa firma. Am corectat, acum ce fac? reiau tot pasii inca o data? In momentul in care incarc pe itm oare datele se pun peste cele pe care le-am incarcat inainte? (ma gandesc sa nu se dubleze)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#156 Mesaj de balazse »

Nu se mai dubleaza nimic (in mod normal). Chiar asta este esenta noului program, adica sa nu apara dubluri.
Totusi din pacate nu stiu ce se intampla in cazul tau.
Nu stiu la ce te referi prin "sa reiau toti pasii", dar in mod normal ar trebui sa trimiti din nou fisierul generat.

horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: revisal

#157 Mesaj de horhatm »

Creare fis din nou in saga, validare in revisal si transmitere-la asta m-am referit cand am spus pasi.

Am retransmis si e ok acum. Multumesc Balazse!

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: revisal

#158 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am intampinat urmatoarea problema. am introdus in revisal angajarea unei persoane. doar înregistrarea contractului nu si transmitrerea. Dupa care mi-am adus aminte ca trebuie sa merg la somaj dupa repartitie. m-am dus si acolo a constatat ca persoana are buletinul expirat si nu mi-a dat repartitia. acum eu ce pot face? cum pot sa-l sterg din revisal ca nu-l pot angaja.
Va rog ajutati-ma

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: revisal

#159 Mesaj de ferenta »

Vorbim de Revisal din SAGA?Îl ştergi de la salariaţi.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns