Declaratia 151

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ticul
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:03 pm
Localitate: Galati

Declaratia 151

#1 Mesaj de ticul »

BUna ziua!
Va rog, ajutati-ma cu un sfat!
Sunt administrator la cateva asociatii de proprietari iar una dintre asociatii nu va mai fi administrata de mine. Cum procedez cu certificatul digital in cazul cand aceasta asociatie este luata in adminstrare de altcineva? Am inteles ca trebuie completata declaratia 151. Mentionez ca eu am nevoie de certificat digital in continuare pentru celelalte asociatii.
Cine semneaza si stampileaza declaratia 151, eu sau asociatia (contribuabilul)? Ce acte mai trebuie depuse impreuna cu declaratia 151 si/sau se poate depune online pe site-ul ANAF-ului?

Va multumesc!
O zi cat mai frumoasa!
[color=#BF0080]Orice informatie este binevenita! Multumesc anticipat![/color]

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Declaratia 151

#2 Mesaj de ferenta »

151 Cerere pentru revocarea dreptului de utilizare a serviciului Depunere declaraţii on-line (OMEF 847/2009) Formular Cererea se depune de titularul certificatului calificat. Cererea se listează, se completează, se semnează, se scanează şi se trimite prin e-mail pe adresa [email protected].

sursa:
http://www.anaf.ro/public/wps/portal/!u ... 0TDY!/#151
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ticul
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 21, 2011 4:03 pm
Localitate: Galati

Re: Declaratia 151

#3 Mesaj de ticul »

deci sa inteleg ca cererea se semneaza/stampileaza de catre contribuabilul care nu mai doreste sa i se transmita D112 de catre titularul certificatului?
[color=#BF0080]Orice informatie este binevenita! Multumesc anticipat![/color]

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Declaratia 151

#4 Mesaj de ferenta »

Mai concret, cauți D150 a asociației respective și completezi cu aceleași date.D151 este în termeni contabilicești un fel de ”stornare” a D150.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: Declaratia 151

#5 Mesaj de chirodeaf417 »

Am omis sa trimit 151 pentru o firma la care nu mai lucrez si am observat in Clif ca primesc mesajele inclusiv pt aceasta firma unde declaratiile se sunt depuse de altcineva. Respectiv firma figureaza cu 2 pers. cu semnaturi electronice valabile. Exista vreo sanctiune pentru nedepunerea sau depunerea cu intarziere a declaratiei 151? (de ex 1 an :( ... )

Cum procedati in cazul in care predati o firma? depuneti decl. 151 de revocare personal sau considerati ca persoana care preia firma odata cu 150 nou sa depuna si 151 pentru persoana care a predat?



http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/De ... vocare.htm

Revocarea accesului la serviciul de depunere on-line
Dacă cererea se depune chiar de titularul certificatului calificat, se va folosi procedura on-line cu acest Formular, modulul "Revocare online - formulare 151/153" din pagina "Declaraţii electronice".

Dacă revocarea dreptului de utilizare a serviciului se solicită de o persoană diferită de persoana pentru care acest drept a fost obţinut, se foloseşte acest Formular. Acesta se depune în format hârtie, semnat şi ştampilat de către contribuabili, la unitatea fiscală în a cărei rază contribuabilul îşi are domiciliul fiscal. Cererea va fi însoţită de următoarele documente:

- actul de autorizare a funcţionării contribuabilului, în original şi copie;

- documentul de identitate al persoanei care solicită revocarea certificatului digital, în original şi copie;

- împuternicire eliberată de contribuabil, din care rezultă dreptul solicitantului de a revoca dreptul de utilizare a serviciului.

Atenţie: prin formularul 151 nu se anulează certificatul digital, ci doar dreptul de acces la serviciul on-line.



Revocarea accesului la serviciul "Acces controlat la informaţiile cuprinse în dosarul fiscal"



Dacă revocarea dreptului de utilizare a serviciului se solicită de titularul certificatului calificat, se va folosi procedura on-line, cu acest Formular, modulul "Revocare online - formulare 151/153" din pagina "Declaraţii electronice". Dacă revocarea dreptului de utilizare a serviciului se solicită de o persoană diferită de persoana pentru care acest drept a fost obţinut, se foloseşte acest Formular. Acesta se depune în format hârtie, semnat şi ştampilat de către contribuabili, la unitatea fiscală în a cărei rază contribuabilul îşi are domiciliul fiscal. Cererea va fi însoţită de următoarele documente:

- actul de autorizare a funcţionării contribuabilului, în original şi copie;

- documentul de identitate al persoanei care solicită revocarea certificatului digital, în original şi copie;

- împuternicire eliberată de contribuabil, din care rezultă dreptul solicitantului de a revoca dreptul de utilizare a serviciului Acces controlat la dosarul fiscal.

Atenţie: prin formularul 153 nu se anulează certificatul digital, ci doar dreptul de acces la serviciul Acces controlat la dosarul fiscal.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 151

#6 Mesaj de tomac »

Completați și depuneți 151. Formularul de revocare poate fi depus fie de contribuabil fie direct de persoana ce este deținătorul certificaului. În cel de-al doilea caz formularul se poate depune on-line.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 151

#7 Mesaj de robut »

Buna ziua,
doresc sa folosesc modulul "Revocare online-formular 151" dar nu gasesc unde pot completa aceasta cerere.
Cum pot verifica ce versiune de Adobe am?
Rog ajutor caci ma chinui de ceva vreme si nu reusesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 151

#8 Mesaj de tomac »

Deschideți Adobe Reader și în meniu alegeți Asistență / Help și de acolo Despre Adobe.../About Adobe Pentru a vedea ce versiune este instalată.
Formularul ce se poate completa și semna este disponibil aici https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 51_XML.pdf
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 151

#9 Mesaj de robut »

TomaC, tot nu mi se deschide formularul....am Adobe Acrobat Reader v. 2015.009.20077.
Ce program Adobe e necesar ?
Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Declaratia 151

#10 Mesaj de fagarasa176 »

Dupa ce iti apare acel mesaj

"To view the full contents of this document, you need a later version of the PDF viewer. You can upgrade
to the latest version of Adobe Reader from http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html
For further support, go to http://www.adobe.com/support/products/acrreader.html
"

In dreapta jos ai optiunea de salvare, acea iconita cu discheta
Salveaza formularul pe desktop si apoi il poti deschide
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 151

#11 Mesaj de robut »

Cum ma incurc in lucruri simple....
Multumesc frumos!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: Declaratia 151

#12 Mesaj de todaz »

Daca am plecat de la o societate si vreau sa-mi scot semnatura electronica de la aceea firma trebuie sa depun 151. Dar pot semna in continuare la cealalta societate unde m-am angajat,si am depusa 150,nu?
Daca pe parcurs am facut modificari la certificat: s-a scos societatea si am ramas ca perosana ,automat este alt nr certificat,oare daca cu noul token semnez 151 si depun online o sa fie probleme?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 151

#13 Mesaj de balazse »

Certificatul se emite pe persoana si nu pe firma, ca urmare pana cand nu depui cererea 151 vei putea in continuare sa depui declaratii.
Atentie sa nu uiti si de cererea 153.

rusa303
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 27, 2019 7:45 pm

Re: Declaratia 151

#14 Mesaj de rusa303 »

Buna ziua, unde se depune 151, daca societatea nu este inrolata pe SPV?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 151

#15 Mesaj de balazse »


Scrie răspuns