achitare facturi LEI cu EURO

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

achitare facturi LEI cu EURO

#1 Mesaj de gramac921 »

cum pot achita o factura emisa in lei , din contul de EURO?

in banca valuta , cand pun suma in euro cf extrasului de cont , nu imi apare la furnizorul respectiv, factura pe care vreau sa o achit :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#2 Mesaj de tomac »

Facind o mica smecherie:
- introduci o plata la contul in valuta prin 581, introducind suma in valuta si cea in lei sau cursul platii,
- la banca in lei introduci o incasare in lei prin 581 si apoi o plata prin 401
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#3 Mesaj de gramac921 »

mersi tomac , de " mica smecherie" , desi nu e chiar asa mica :D

asa ma gandeam si eu sa fac plata prin contul de lei , dar am intrebat ca poate era vreo optiune prin program ce nu o stiam , in astfel de cazuri .

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#4 Mesaj de scortarum819 »

sau din Intrari platesti factura respectiva alegand 5124 si suma in RON, dupa care in Jurnal banca valuta dai Modific in ecranul de jos si alegi suma in EUR cu care ti s-a debitat extrasul, valuta EUR, iar cursul nu il modifici pt ca e calculat automat astfel incat sa dea suma in RON.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#5 Mesaj de balazse »

Si totusi la o reevaluare nu ai avut probleme la acel furnizor? Avand zero in lei si minus in euro?

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#6 Mesaj de andreis491 »

Si eu ma lovesc de aceasta problema. De ex. se cumpara marfa de la Metro si se achita cu cardul in EUR al firmei.
Eu cred ca ar trebui facuta o modificare in program, astfel incat sa apara facturile furnizorilor interni si in extrasul de cont valuta. Daca ai multe astfel de facturi in lei achitate cu cardul de EUR se pierde f. mult timp.

P.S. Eu procedez astfel: la ct. de debit introduc 401.xxx (cu analiticul respectiv), introduc valorile si salvez. Dupa care merg in Situatie furnizori, aleg fz. respectiv, apas Reglare avansuri/Stornar si in acel ecran imi va aparea plata facuta. Nu ramane decat sa selectez factura pe care sa o sting.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#7 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea de aceea am card in EUR sa platesc cu ei in eur si nu in lei, dar ca intotdeauna exista exceptii.
Cel mai usor este sa utilizez un cont "intermediar" (581) prin care efectuezi aceste operatii.
Este destul de usor sa zice ca ar fi bine sa introduce anumite modificari la program, dar trebuie avut in vedere mai multe lucruri.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#8 Mesaj de andreis491 »

Este greu de inteles pentru o oarecare persoana (care nu este contabil) faptul ca un card in EUR se foloseste pt plati in EUR, iar pt plati in lei trebuie folosit un card in LEI.
Si este deasemenea o problema de comoditate. De ce sa se deranjeze cineva sa transfere banii din contul EUR pe contul de card il LEi pt a face plati, cand poate plati direct cu cardul EUR. Iar din moment ce acest lucru nu este interzis de lege, nu vad cum eu, as putea convinge pe cineva sa nu mai faca plati cu cardul in EUR pt facturi in lei, doar pt a-mi usura mie munca sau pt a nu mi-o complica, mai degraba...
Asadar, aici intervine capcitatea programului de a rezolva anumite opratiuni ce pot avea loc.
Si cum intotdeauna, cea mai scurta distanta intre doua puncte, este o linie dreapta, atunci intodeauna o sa prefer o modificare care sa-mi permita sa merg in line dreapta si nu un "artificiu" care presupune sa o iau pe ocolite.
Daca din punct de vedere tehnic, nu se poate sau este prea complicat atunci, asta e, mergem pe ocolite, dar daca se poate, de ce sa nu se faca?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#9 Mesaj de balazse »

Iincearca sa contactezi echipa Saga si vezi daca exista solutie pentru cele mentionate, desi chiar daca nu operatorul va face acel artificiu, atunci programul va trebui sa faca acel artificiu si nu stiu daca se va putea rezolva, dar cine stie.

fliteaa
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 15, 2009 12:00 am

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#10 Mesaj de fliteaa »

si eu ma lovesc de aceasta problema. e o casa de expeditii si factureaza doar la extern, deci incaseaza in valuta. 99% din transportatori sunt interni. dar sa nu mai piarda la schimburile valutare achita direct din contul in valuta. problema se pune acum la aplicarea tva la incasare. nu mi se pare corect sa folosesc conturi intermediare deoarece e o simpla plata. daca imi cer cei de la finante la rambursarea de tva jurnalul de banca eu ce le dau??? o lista cu niste plati prin 581??? pot sa imi ceara fisa furnizorului si pana ii voi convinge eu ca acele plati din 581 nu sunt artificii ca sa deduc tva va mai dura.....si sper sa ma creada si sa nu imi taie din tva... de ce daca platesc din contul bancar in lei facturile emise in valuta se vad si invers nu se poate. in loc sa ne simplifice munca, programul o complica. iar sa plateasca din contul in lei doar facturi in lei si din contul in valuta doar facturi in valuta nu pot sa impun nimanui. sunt banii lor in oricare cont si legea le permite, deci ar trebui sa se poata inchide corect facturile.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#11 Mesaj de gramac921 »

sustin si eu gasirea unei solutii din partea programatorilor Saga la problema platilor in euro a facturilor emise in lei . :) pana acum ne descurcam cu "artificii" dar acuma cu TVA la incasare...se pune problema deducerii sau colectarii TVA din plata/incasarea respectiva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#12 Mesaj de balazse »

Ideea nu este rea.
Dupa parerea mea acest lucru ii mai greu de realizat, ca totusi trebuie sa stingi o datorie in valuta, iar la inregistrarea efectuata nu ai valuta, ci doar lei.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#13 Mesaj de avramg »

am gasit astazi o solutie la incasarea unei facturi emisa in lei si incasata in euro.
Iata cum am procedat:
-din ecranul iesri am incasat factura si i-am dat contul de incasare 5124;
-am intrat in note contabile si am introdus la incasarea respectiva suma in eur;
-am intrat in jurnalul de banca in valuta si este ok
In felul asta am impacat si capra si varza

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#14 Mesaj de balazse »

Da merge, precum nici nu apare la reevaluare clientul, totusi daca mergi la "situtie clienti" si alegi valuta o sa-ti apara pe minus cu acea valoare.

ciuleil203
Mesaje: 219
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta

Re: achitare facturi LEI cu EURO

#15 Mesaj de ciuleil203 »

tot '' ingineria'' cu 581 este mai buna
Ciulei

Scrie răspuns